Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla własnego zdrowia idź do apteki...

Oprac. KAK
archiwum
Dane statystyczne mówią, że nawet 65% pacjentów przyjmuje leki niezgodnie z zaleceniami, inni ich nadużywają. Coraz więcej preparatów można kupić w sklepie czy na stacji benzynowej. Dlaczego jednak warto pójść do apteki?

- Współczesne leki charakteryzują się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem i dużą skutecznością. Mimo to efekty leczenia są często niezadowalające. Jedną z przyczyn braku powodzenia terapii są działania niepożądane leków. Można powiedzieć, że jest to choroba współczesnej medycyny. Dla pacjenta oznacza ona często niepotrzebne wydatki, a czasem zbędne cierpienie. - mówi dr n.farm. Marek Jędrzejczak, specjalista II stopnia farmacji aptecznej i włąśicciel jednaj z najstarszych aptek w Kielcach przy ul. Żeromskiego - Zdaniem wielu farmaceutów i farmakologów klinicznych, tendencja taka będzie się nasilać.

Skutki... uboczne

Nawet 10-15% chorych przyjmowanych na oddziały toksykologii trafia tam z powodu niewłaściwego stosowania leków. Pacjenci cierpiący na różne przewlekłe schorzenia, nadużywają leków. Inni kupują, bo dostęp jest do nich ułatwiony - nie trzeba iść do apteki, ale podjechać na stację beznynową czy do supermarketu. W prasie, radiu, internecie czy telewizji pojawiają się reklamy preparatów zakwalifikowanych jako lecznicze. Tymczasem stosowane w połączeniu z lekami mogą wywołać niekorzystne działanie. Pod wpływem tych preparatów mogą ujawnić się tzw. niepożądane działania leków. Reklamowane jako lecznicze preparaty mogą opóźniać lub eliminować działanie leków stosowanych w różnych chorobach lub mogą nasilać ich działanie.

Bezpieczniej w aptece

- Podstawową rolą aptek jest zaopatrywanie w leki, ale także, a może przede wszystkim - opieka farmaceutyczna. Chodzi tu nie tylko o zaopatrzenie danej osoby w leki; również o poradę na temat bezpiecznego ich zażywania, tak aby były skuteczne. - mówi Marek Jędrzejczak - Opieka farmaceutyczna jest swoistym związkiem między pacjentem a farmaceutą. W ramach "niepisanej" umowy farmaceuta, posiadając odpowiednią wiedzę i umiejętności sprawuje kontrolę nad procesem stosowania leków, kierując się dobrem pacjenta.

To farmaceuta z doświadczeniem wie, że przykładowo, proste środki przeczyszczające stosowane przez długi okres czasu powodują utratę cennych elektrolitów m.in. potasu niezbędnego do prawidłowej pracy serca i mięśni.
A pospolite leki stosowane w przeziębieniu i grypie zażywane z nieodpowiednia dietą (np. sok grejpfrutowy) mogą uszkodzić wątrobę, a inne stosowane w zbyt dużych dawkach - uszkodzić śluzówkę przewodu pokarmowego.

- Czy to oznacza, że stosowanie takich preparatów jest szkodliwe?
Nie można wprost odpowiedzieć na takie pytanie. - mówi Marek Jędrzejczak -
Na pewno inny będzie skutek ich zażywania przez osobę zdrową, niż przez osobę przewlekle chorą, która na stałe bierze lek lub leki. Dlatego, zanim kupimy taki preparat w kiosku lub w markecie, zapytajmy się farmaceutę, czy zażywanie preparatu nie pogorszy naszego zdrowia. W tym celu trzeba wprawdzie wejść do apteki, ale dla własnego zdrowia warto to zrobić. A może lepiej od razu iść do apteki?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie