Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego leśnicy wycinają olbrzymie połacie drzew na kieleckim Telegrafie?

Paulina Baran [email protected]
Wycinka prowadzona na dwuhektarowym terenie góry Telegraf ma zakończyć się w połowie października.
Wycinka prowadzona na dwuhektarowym terenie góry Telegraf ma zakończyć się w połowie października. Dawid Łukasik
Ryk pracujących pił motorowych od wielu dni intryguje kielczan mieszkających w pobliżu Telegrafu. Jeszcze bardziej zszokowane są osoby, które wchodząc w głąb lasu widzą olbrzymie połacie wyciętych, często młodych i zdrowych drzew.

Okazuje się że Nadleśnictwo Kielce prowadzi tutaj, największą od 15 lat wycinkę, która potrwa jeszcze blisko miesiąc. Wszystko ma odbywać się w sposób planowy i bez szkody dla środowiska.

Wytną chore, ale też całkiem zdrowe drzewa

Zastępca nadleśniczego Wojciech Kosatka wyjaśnił szczegóły całego przedsięwzięcia. Nadleśnictwo realizuje zatwierdzony przez Ministra Środowiska plan urządzenia lasu.

W ramach trzebieży późnej na dwuhektarowej powierzchni lasu wycięte zostanie 95 metrów sześciennych drzew: brzóz, osiek, sosen i jodeł. Do wycięcia idą drzewa wskazane przez leśniczego, jako przeszkadzające innym drzewom lub zagrażające turystom korzystających z przebiegających tutaj ścieżek turystycznych.

- Plan urządzania lasu określa nam konkretne powierzchnie leśne, które mają być objęte zabiegami pielęgnacyjnymi. Wykonamy tu między innym rozrzedzenie drzew. Leśniczy wybiera drzewa, które potencjalnie mają większe szanse rozwoju w późniejszych latach, usuwane będą więc te drzewa, które im przeszkadzają - obrazuje Wojciech Kosatka. Tłumaczy, że jeśli dwa, czy trzy drzewa rosną obok siebie to zazwyczaj mają zdeformowane korony.

- Jodła, żeby była zdrowa i rosła jak najdłużej, czyli te 120, 130 lat powinna mieć koronę stanowiącą minimum 1/3 jej wysokości. Żeby jednak taką koronę wykształciła musi być odsłonięta z każdej strony - mówi zastępca nadleśniczego. Zapewnia, że po wykonaniu takiej trzebieży ten fragment lasu w ogóle nie będzie "ruszany" przez okres 10, może 15 lat.

Warto dodać, że rocznie w Nadleśnictwie Kielce trzebież późna obejmuje kilkadziesiąt do 100 hektarów lasów. Sadzone jest natomiast około 8, 10 tysięcy drzewek.

Co dalej z wyciętymi drzewami?

Decyzje o tym, które drzewa zostaną wycięte, a które będą nadal rosły podejmuje oczywiście leśniczy. Następnie Zakład Usług Leśnych wykonuje cięcia wyznaczonych drzew, po czym są one sprzedawane na przetargach internetowych. Wycinka ma zakończyć się w połowie października.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie