Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego nie ma pracy dla polskich studentów?

Agata Stasik
Czy w Polsce naprawdę nie ma miejsca pracy dla młodych, wykształconych ludzi? A może miejsca pracy są tylko absolwenci nie potrafią lub nie chcą jej szukać? Na te pytania odpowiedzą nam polscy studenci z woj. Świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Agnieszka Misiak, studentka III roku edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej na Uniwersytecie Rzeszowskim:
Nie ma pracy dla studentów w Polsce, ponieważ mamy chory rząd i żyjemy w chorym kraju.
Aldona Dudek, studentka III roku zarządzania na Uniwersytecie Rzeszowskim
Ponieważ w Polsce ogólnie daje się zaobserwować dość dużą stopę bezrobocia…

Anna Gumowska, studentka II roku bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na UJK:
Nie mam z tym na razie styczności, bo jestem dopiero na II roku i jeszcze za wcześnie, abym szukała pracy w swojej specjalności. W Polsce jest dużo popularnych kierunków jak na przykład nauczanie wczesnoszkolne. Popularnych, a więc jeśli po ich ukończeniu szuka się pracy w danym zawodzie, trzeba liczyć się z konkurencją. Moja koleżanka na przykład planuje, aby po ukończeniu pedagogiki z rewalidacją, pracować w Anglii. Jest też kilka kierunków nie związanych z danym zawodem, ewentualnie ich ukończenie może stanowić dodatkową referencję.

Barbara Lackorzyńska, studentka V roku Ochrony Środowiska na UMCS w Lublinie:
Uważam ze nie ma pracy dla studentów ponieważ pracodawcy mają dużo problemów z ułożeniem elastycznych grafików dla potencjalnych pracowników a studenci, zwłaszcza dzienni często nie mogą podjąć pracy w stałych godzinach.
:
Celina Bokota, studentka II roku matematyki na Politechnice Częstochowskiej
Studenci mają bardzo wysokie oczekiwania zarobkowe, a poza tym coraz więcej i więcej ludzi ma już wyższe wykształcenie, przez co student przestaje być kimś "wyjątkowym". Żeby dostać pracę student musi wykazać się swoją kreatywnością itp.

Daniel Krześniak, student IV roku elektrotechniki na Politechnice Świętokrzyskiej:
Sądzę, że niektórych przypadkach winna leży po stronie pracodawcy, ponieważ sam posiada niższe wykształcenie i boi się tzw. "wygryzienia" ze strony młodszego pracownika.

Dorota Stasik, studentka 2 roku ekonomii na UJK:
Dużym minusem dla absolwentów poszukujących pracy jest skupienie się na internetowych ofertach i takim samym sposobie składania aplikacji. Myślę, że w Polsce nadal są miejsca pracy, które wymagają bezpośredniego kontaktu z pracodawcą.

Ewelina Bar, studentka IV roku germanistyki na Uniwersytecie Rzeszowskim:
Pracodawcy nie chcą zatrudniać studentów, a jeszcze bardziej młodych kobiet, nawet wykształconych ponieważ boją się, że zajdą w ciążę i odejdą.

Joanna Stasik, studentka V roku resocjalizacji na UJK:
Uważam, że większość młodych ludzi po studiach nie może realizować się zawodowo ponieważ, większość ukończyła kierunki humanistyczne, pedagogiczne lub socjologiczne a jak wiadomo w tej branży ciężko o jakąkolwiek posadę. Wielu moich znajomych, którzy ukończyli już studia nie wykazują zainteresowania ofertami za mniejsze wynagrodzenie - interesują ich tylko kokosy, bądź również nie odpowiada im praca fizyczna.

Justyna Świercz, studentka II roku bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na UJK:
Nie ma pracy dla studentów, ponieważ w Polsce panuje nepotyzm, pracodawcy wolą zatrudnić swojego znajomego lub członka rodziny który jest niewykształcony od człowieka po studiach.

Karolina Najdzik, II rok bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na UJK:
Studenci za późno zaczynają rozglądać się za pracą. Takie podejście kończy się długimi miesiącami bez pracy. Studenci już podczas studiów powinni szukać jakiejś pracy.

Katarzyna Buk, studentka II roku bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na UJK:
Nie ma pracy, ponieważ nie tworzy się nowych miejsc pracy ,poza tym zamyka sie coraz więcej firm , przedsiębiorstw i stawia się dużo wymagań od studentów.

Katarzyna Sala, studentka II roku ekonomii na UJK:
Wydaje mi się że nie ma pracy bo polskie uczelnie nie przygotowują studentów pod kątem praktyki tylko teorii. a każda firma chce zatrudniać osoby z doświadczeniem. a poza tym za dużo jest osób z wyższym wykształceniem.

Katarzyna Stylska, studentka V roku resocjalizacji na UJK:
Praca dla studentów jest, coraz więcej firm organizuje staże, które nie polegają tylko na Parzeniu kawy. Absolwenci w ten sposób zdobywają doświadczenie zawodowe. A jeżeli pracodawcy spodoba się nasza praca to możemy zostać w niej na dłużej, dlatego warto uparcie dążyć do celu.

Łukasz Otręba, III rok zarządzania na UJK:
Wielu studentów zakłada ręce i liczy na to, że pracodawca sam go znajdzie. A tak się nie da, trzeba zabiegać o posadę, składać CV do wielu miejsc. Nawet jeżeli na początku zarobki nie będą zbyt wysokie to lepiej pracować niż siedzieć w domu i narzekać.

Marek Lackorzyński, student I roku budownictwa na Politechnice Lubelskiej:
Pracodawcy zatrudniają na ogół doświadczonych pracowników, co jest zrozumiałe, ale w ten sposób młodzi ludzie nie mają szansy na podjęcie pracy i wykazania się umiejętnościami. Muszą więc wykazać się nie lada determinacją i pomysłowością w poszukiwaniu zatrudnienia. Pracodawcy nie chcą także ponosić dodatkowych kosztów związanych z wyszkoleniem nowych i niedoświadczonych pracowników.

Monika Sosnowska, II rok ekonomii na UJK:
Uważam że studenci mają problemy ze znalezieniem pracy w Swoim wyuczonym zawodzie ponieważ w dzisiejszych czasach na rynku pracy jest znacznie więcej poszukujących pracy niż kiedyś. Co raz więcej młodych ludzi przywiązuje wagę do Swojego wykształcenia dlatego liczba studentów z roku na rok jest co raz wyższa a co za tym Idzie więcej osób szuka pracy.

Natalia Kusik, studentka II roku architektury krajobrazu na Uniwersytecie Rzeszowskim:
Utrudnieniem dla absolwentów w poszukiwaniu pracy jest rodzaj ukończonej uczelni. Coraz większa ilość absolwentów Wyższych Szkół Czegokolwiek sprawia, że studia które nie są związane z kierunkiem zawodu a do tego realizowane były w ramach odpłatnych studiów na prywatnej uczelni bez żadnej renomy również nie są dla pracodawcy znaczące. Dlatego tacy studenci nie mogą znaleźć pracy.

Tomasz Darmoń, student II roku ekonomii na UJK:
Pomijając ze zamiast pracować i zbierać doświadczenie w czasie studiów studenci wolą pić na imprezach :P to brak zaufania pracodawców w wiedze nabytą na studiach nie opartą o realne doświadczenie w pracy.

Tomasz Wiater, student V roku prawa i administracji na Uniwersytecie Rzeszowskim:
Brak pracy dla absolwentów może oznaczać, że brakuje wolnych wakatów dla ludzi z danym wykształceniem. Należy wtedy pomyśleć o przekwalifikowaniu się, czyli ukończeniu kursu uprawniającego do pracy na danym stanowisku i uzupełniającego już zdobytą wiedzę. Warto w tej sprawie skontaktować się z pośrednikiem pracy i zapytać o możliwość odbycia kursu refundowanego przez Urząd Pracy.

Jak widać największym problemem braku pracy dla studentów jest brak doświadczenia. Uczelnie nie przywiązują do niego wagi zostawiając to na głowie studenta, który musi ukończyć różne kursy i uczęszczać na staże. W Polsce jest coraz więcej studentów, a miejsca pracy nie zostają zwolnione, ponieważ wiek emerytalny jest bardzo wysoki. Może ta sonda pomoże dostrzec wady naszego ustroju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie