Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego w mieście warto stawiać ule i jeść z nich miód?

Agata Kowalczyk
Wiesław Sochacz prezes, Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy zajmuje się pszczelarstwem od 31 lat. Opowiedział nam dlaczego w mieście warto ustawić ule i czy wyprodukowany w mieście miód jest zdrowy.

Kielce chcą dołączyć do grona miast polskich i europejskich, w których można będzie hodować pszczoły? Dlaczego warto ustawiać ule w mieście?

- Ludzie zapominają, jak ważne są dla nas pszczoły. Najmłodsze pokolenie znaj je często tylko z filmów a warto, aby spotykać te owady na co dzień, w czasie ich pracy. W innych miastach posiadanie ula na posesji czy dachu firmy jest wręcz nobilitujące, każdy go che mieć. I w naszym regionie robi się podobnie. Przychodzą do mnie przedsiębiorcy i pytają, jak założyć pasiekę.

Czy miód z ula ustawionego w mieście jest zdrowy, można go polecić? Przecież w większej aglomeracji środowisko a więc także rośliny, z których pobierany jest nektar jest bardziej zanieczyszczone niż na wsi.

- Pszczoły mają mechanizm, który pozwala im zatrzymać zanieczyszczenia w sobie, do miodu przedostaje się ich niewiele albo nic. Za czyszczenie miodu płacą życiem, bo w sezonie żyją zaledwie od 3 do 5 tygodni. Miód z miasta może być nawet zdrowszy od tego z wiejskiej pasieki, ponieważ rośliny są skażone środkami chemicznymi, których używa się do ochrony sadów, rzepaku, czy innych miododajnych roślin przed chorobami i szkodnikami. W mieście nie ma upraw i oprysków się nie stosuje, więc materiał służący do produkcji miodu jest mniej skażony.

W obecnych czasach coraz więcej osób jest alergikami, ma bardzo niebezpieczne nawet dla życia uczelnie na jad pszczoły. Czy ule, blisko dużych skupisk ludzi nie są zbyt ryzykowne?

- Liczba osób uczulonych na jad pszczół i os jest mniejsza niż promil. Często ludzie źle interpretują użądlenie, ból, obrzęk, zaczerwienienie to jest normalna reakcja, odczyn miejscowy a nie alergia niebezpieczna dla zdrowia. Ule będą przede wszystkim na prywatnych posesjach, na dachach firm. Można je ustawić w osiedlach, co też jest bardzo dobrym pomysłem, ale mieszkańcy muszą się na nie zgodzić.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie