Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Jędrzejowa z festynami, koncertami i galą wręczenia statuetek

Przemysław CHECHELSKI [email protected]
Tak bawiła się młodzież podczas tegorocznych Dni Jędrzejowa.
Tak bawiła się młodzież podczas tegorocznych Dni Jędrzejowa. Leszek Kowalski
W weekend w Jędrzejowie odbyły się Dni Jędrzejowa. Jednym z głównych punktów imprezy była gala wręczenia statuetek "Jędrzejowianina Roku". Tłum ludzi bawił się również na festynach i koncertach.
Kilka tysięcy ludzi zgromadziło się przed sceną podczas koncertu gwiazdy wieczoru - zespołu Happysad.
Kilka tysięcy ludzi zgromadziło się przed sceną podczas koncertu gwiazdy wieczoru - zespołu Happysad. Leszek Kowalski

Kilka tysięcy ludzi zgromadziło się przed sceną podczas koncertu gwiazdy wieczoru - zespołu Happysad.
(fot. Leszek Kowalski)

Dni Jędrzejowa rozpoczęły się już w piątek festynem przy Szkole Podstawowej numer 2. W sobotę organizowane były imprezy sportowe, a po południu odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka przy Gimnazjum numer 1.

W niedzielę po południu przy Centrum Kultury odbyła się główna impreza. Jednym z ważniejszym jej punktów było wręczenie statuetek "Jędrzejowianin Roku".

W kategorii działalność społeczna statuetkę otrzymała Sylwia Sędek z Mnichowa, która jest członkiem Fundacji Spełnionych Marzeń oraz wolontariuszką na oddziale onkologiczno-hematologicznym Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. W tej kategorii statuetki otrzymali również Jan Wroński, wieloletni Prezes Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jędrzejowie i Janusz Buba, były zawodnik Klubu Sportowego Naprzód Jędrzejów obecnie jego prezes do spraw sportowych.

W dziedzinie rolnictwo statuetkę otrzymał Tadeusz Banasiński, który prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 103 hektarów na terenie gminy Jędrzejów.

W tym roku, jak zdradził Paweł Błaszkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Jędrzejowie, było mniej zgłoszeń, dlatego też nie we wszystkich kategoriach statuetki zostały przyznane.
Na zakończenie Dni Jędrzejowa odbył się koncert gwiazdy wieczoru - zespołu Happysad. Przybył na niego tłum ludzi. Plac przed Centrum Kultury był wypełniony.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu JĘDRZEJOWSKIEGO

Sylwia Sędek
Sylwia Sędek

Sylwia Sędek

Wyróżnieni statuetką "Jędrzejowianina Roku" podczas tegorocznych Dni Jędrzejowa

Sylwia Sędek - jest absolwentką Szkoły Podstawowej w Mnichowie, obecnie studiuje psychopedagogikę na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Sylwia jest członkiem Fundacji Spełnionych Marzeń, zajmuje się wolontariatem, pełni funkcję kierownika biura Fundacji w Kielcach. Jest wolontariuszką na dziecięcym oddziale onkologiczno- hematologicznym Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Sylwia jest także zarejestrowana, jako dawca szpiku kostnego w banku szpiku - Fundacja DKMS.

Sylwia Sędek regularnie spędza czas z dziećmi dotkniętymi chorobą nowotworową. Organizuje dla nich różnego rodzaju uroczystości i zajęcia między innymi warsztaty plastyczne, muzykoterapię, bajkoterapię. Przy pomocy pracowników Fundacji, organizuje także spotkania dzieci dotkniętych chorobą nowotworową z ciekawymi ludźmi, gwiazdami telewizyjnymi. Na zaproszenie wolontariuszy dziecięcy oddział onkologiczno-hematologiczny w Kielcach systematycznie odwiedzają między innymi Andrzej Piaseczny, Szymon Majewski, Edyta Herbuś. Zaproszeni goście czytają dzieciom bajki i opowiadają o swojej pracy.

Sylwia jest współorganizatorką corocznej "ONKO-OLIMPIADY" dla dzieci z całej Polski, podczas której z różnymi dyscyplinami sportowymi zmagają się dzieci, którym udało się pokonać chorobę nowotworową.

Społecznie pełni również opiekę nad dziećmi dotkniętymi chorobą podczas obozów wakacyjnych na Mazurach. Realizuje w ten sposób "Wakacje z Marzeniami", jedno z zadań Fundacji Spełnionych Marzeń.

Wspólnie z innymi wolontariuszami i pracownikami Fundacji, organizuje pokazy mody na dużym wybiegu w Warszawie. Podczas tej imprezy plenerowej dzieci zmagające się z chorobą wspólnie z gwiazdami telewizyjnymi prezentują najnowsze trendy mody.

Ponadto, każdego roku współorganizuje "Harleyadę Marzeń". W imprezie uczestniczą dzieci z całej Polski. Sylwia prowadzi również spotkania z rodzicami dzieci dotkniętych chorobą nowotworową, zaangażowała się również w akcję honorowego oddawania krwi wśród studentów. W nawiązaniu do swoich codziennych działań w wolontariacie Sylwia pisze pracę licencjacką na temat chorób nowotworowych wśród nastolatków. Każdego roku, Sylwia przeprowadza dla społeczności szkolnej spotkania, prelekcje, prezentacje swoich działań w wolontariacie.

Janusz Buba - był zawodnikiem Klubu Sportowego Naprzód od 1968 roku, najpierw, jako młodzieżowiec, ale szybko awansował do drużyny seniorów. W latach 1974-76 w czasie odbywania służby wojskowej był zawodnikiem Czarnych Radom. Wrócił do Naprzodu, z którym w 1978 roku wywalczył historyczny awans do III ligi.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej, ciągle jest związany z Klubem Sportowym Naprzód. W latach 1985-87 prowadził zajęcia z drużyną juniorów, a za prezesury Bogdana Bolwińskiego był kierownikiem drużyny. W sierpniu 2009 roku został prezesem Klubu. Sytuacja finansowa Klubu była katastrofalna. Z kilkuset tysięcznej dotacji na 2009 rok w kasie Klubu Sportowego Naprzód pozostało 6 tysięcy złotych. Borykając się z takimi problemami, gdzie trzeba było rozegrać całą rundę jesienną, poszukując sponsorów, klub balansował w okolicach końca tabeli, aż spadł do IV ligi. Część zarządu zrezygnowała, ale prezes Janusz Buba nie opuścił klubu, stworzył nowy zespół oparty na miejscowej młodzieży, który z powodzeniem uczestniczy w rozgrywkach IV ligi. W grudniu 2013 roku powołano nowy zarząd Klubu Sportowego Naprzód, którego Janusz Buba został wiceprezesem do spraw sportowych.

Jan Wroński - jest wieloletnim Prezesem Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jędrzejowie, organizacji działającej nieprzerwanie w Jędrzejowie od roku 1956. Wspólnie z Zarządem Rejonowym realizuje misję humanitarną Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca zgodnie z jego podstawowymi zasadami: humanitaryzm, bezstronność, neutralność, dobrowolność, niezależność, jedność i powszechność. W ten sposób realizuje wszelkie działania humanitarne w celu zapobiegania ludzkim cierpieniom i łagodzenia ich skutków. Prowadzone przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jędrzejowie działania kładą duży nacisk na profilaktykę HIV/AIDS poprzez konkursy plastyczne, multimedialne i spotkania.

Kolejnym zadaniem realizowanym przez Polski Czerwony Krzyż jest propagowanie oraz organizowanie akcji honorowego oddawania krwi na przykład poprzez Turniej "Młoda Krew Ratuje Życie", który organizowany jest dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. W ramach akcji "Wielkanoc z PCK" oraz "Czerwonokrzyska Gwiazdka" Oddział Rejonowy w Jędrzejowie organizuje od 15 lat zbiórki żywności w sklepach na rzecz rodzin najuboższych. Ponadto w ramach akcji "Wyprawka dla Żaka" zakupiono w 2012 roku artykuły szkolne dla 13 uczniów z rodzin biednych. Jan Wroński już po raz drugi z rzędu zajął trzecie miejsce w konkursie "Lekarz Roku", organizowanym przez "Echo Dnia".

Tadeusz Banasiński - kształcił się kolejno w Szkole Podstawowej w Węgleszynie, w Szkole Przysposobienia Rolniczego w Oksie, a następnie w Technikum Rolniczym w Podzamczu Chęcińskim. Ukończył Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie z tytułem magistra inżyniera w dziedzinie rolnictwa. W 1996 roku przestał pracować zawodowo i zakupił grunty rolne, obecna powierzchnia gospodarstwa rolnego wynosi 103 hektary. Uprawiając grunty na terenie miejscowości Wilanów, Podchojny, Skroniów, a także w Jędrzejowie poprawia wizerunek zewnętrzny wokół Jędrzejowa i powoduje, że występuje coraz mniej gruntów niezagospodarowanych rolniczo. Na tych gruntach prowadzi produkcję roślinną, w szczególności uprawa zbóż z plonami sięgającymi 6 ton z hektara i uprawy rzepaku, gdzie plon maksymalny wynosi nawet 4,5 ton z hektara. Dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą, którą cechuje sprzedaż środków do produkcji rolnej zwłaszcza środków chemicznych. W ramach tej działalności świadczy porady fachowe na rzecz rolników z terenu gminy Jędrzejów. Na zakup sprzętu rolniczego korzystał ze środków zewnętrznych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Za dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa otrzymał tytuł "Super Producent Zbóż w Powiecie Jędrzejowskim" w roku 2012. Ponadto w roku 2013 otrzymał odznakę honorową "Zasłużony Dla Rolnictwa". Tadeusz Banasiński całe swoje życie poświęcił rolnictwu.

Janusz Buba
Janusz Buba

Janusz Buba

Jan Wroński
Jan Wroński

Jan Wroński

Tadeusz Banasiński
Tadeusz Banasiński

Tadeusz Banasiński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie