Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Otwarte Turystyki w Busku-Zdroju - dzień 3. Wyprawa do Szańca. Zobaczcie zdjęcia

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Podczas zwiedzania Szańca - więcej na kolejnych zdjęciach
Podczas zwiedzania Szańca - więcej na kolejnych zdjęciach
W trzecim dniu Dni Otwartych Turystyki, zorganizowanych z okazji otwarcia wypożyczalni rowerów przy Tężni Busko, było smacznie i Wyjątkowo ciekawie. Celem był Szaniec. Zobaczcie zdjęcia i filmy.

Do Szańca wyruszyła ekipa na rowerach oraz grupa korzystająca z autobusów - Słoneczny Ekspres. W bezpiecznym dotarciu do celu pomagała Komenda Powiatowa Policji w Busku-Zdroju - z grupą turystów ruszyli policjanci na rowerach.

Najpierw zwiedzano dwór w Szańcu zwany "Murowańcem"" zbudowany z kamienia łupanego prawdopodobnie w latach 1580 – 1609 na jeszcze starszych fundamentach gotyckiej budowli. Mury były pierwotnie otynkowane. Jest to budynek dwukondygnacyjny, na planie prostokąta. Naroża budynku stojącego na skarpie podparte są szkarpami. Na parterze posiada obszerną kwadratową sień biegnącą na przestrzał i symetrycznie rozłożone po jej bokach cztery pomieszczenia. Podobny jest rozkład pokoi na piętrze. Pod budowlą znajdują się dwie kondygnacje piwnic, z których dostępna jest tylko górna. Zachowały się pozostałości renesansowych portali i obramowań okiennych, część okien jest zamurowana. Od około 1815 roku dwór nie był zamieszkały. W 1985 roku stał się własnością prywatną. Był wielokrotnie restaurowany i remontowany, jednak obecnie znajduje się w stanie ruiny, ale adaptowany jest do celów mieszkalnych. Miejscowa tradycja mówi o podziemnym przejściu łączącym dwór z nieistniejącym klasztorem kamedułów, położonym 2 kilometry dalej, w miejscowości Kameduły.

W otoczeniu dworu zachowały się resztki parku dworskiego. Po lewej stronie alejki tworzą go stare drzewa lipy drobnolistnej i klonu zwyczajnego, po prawej stronie alei drzewa orzecha włoskiego i innych drzew owocowych. Park jest silnie zniszczony – w większości tworzą go zarośla krzewiaste z udziałem dzikiego bzu czarnego, tarniny i wiązu. Tylko w najbliższym sąsiedztwie budynku koszona jest trawa. Murowaniec mimo zniszczenia zachwyca nadal swoim dostojeństwem. W pobliżu znajduje się kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1499 roku.

Po zwiedzaniu "Murowańca" było zwiedzanie Olejarni Zagłoby i degustacja produktów lokalnych.

Ostatnim miejscem zwiedzanym w Szańcu było Źródło „Stok” . To historyczne miejsce, z którego mieszkańcy Szańca przez wiele lat czerpali wodę do użytku w gospodarstwach domowych. Korzystali z niego szczególnie w suchych letnich miesiącach, kiedy część studni wysychała, a w źródle zawsze było pod dostatkiem wody. Wzdłuż cieku płynącego od źródła w dawnych czasach kobiety z całej wsi prały ubrania. W połowie XX wieku teren wokół źródła zabudowano, tworząc swego rodzaju basen, aby spiętrzyć wodę. Niestety spowodowało to, że woda częściowo wypełniła zbiornik i zatrzymała się w nim. Woda ta jest krystalicznie czysta, miejscami można jej przez to nie zauważyć. Ma stałą temperaturę 4 stopni Celsjusza, niezależnie od pory roku.

Zobaczcie galerię zdjęć z trzeciego dnia Dni Otwartych Turystyki w Busku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie