Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Skarżyska z mnóstwem koncertów i wystaw. Gmina otrzymała niezwykły prezent

Mateusz Bolechowski
Mimo złej pogody skarżyszczanie chętnie zatrzymywali się przy wystawie z archiwalnymi fotografiami z życia dawnego Skarżyska.
Mimo złej pogody skarżyszczanie chętnie zatrzymywali się przy wystawie z archiwalnymi fotografiami z życia dawnego Skarżyska. Mateusz Bolechowski
Z okazji 90-lecia praw miejskich przygotowano w Skarżysku - Kamiennej szereg atrakcji. Wiele z nich miało miejsce w ostatnich dniach. W Miejskim Centrum Kultury można oglądać między innymi trzy wystawy.

90 lat Skarżyska - Kamiennej

Młodzież z Gimnazjum nr1 odtworzyła pierwszą sesję skarżyskiej rady miejskiej z lat 20 ubiegłego wieku.
Młodzież z Gimnazjum nr1 odtworzyła pierwszą sesję skarżyskiej rady miejskiej z lat 20 ubiegłego wieku. Mateusz Bolechowski

Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Krzysztof Szczygieł przy swojej wystawie fotografii lotniczej "Szczyglaste foty".
(fot. Mateusz Bolechowski)

90 lat Skarżyska - Kamiennej

Skarżysko - Kamienna, jeśli by liczyć osadników z epoki kamiennej, liczy wiele tysięcy lat. W spisanych dziejach pojawia się w XII wieku, z kolejnymi stając się przemysłową osadą. W ubiegłym stuleciu mieszkańcy poczuli, że mają prawo mieszkać w mieście. Wybrali więc władze, ale rząd odrodzonej rzeczypospolitej uznał je za nielegalne. Dopiero pod koniec 1922 roku władze uznały roszczenia miejscowej ludności z z 1 stycznia osada Kamienna dekretem premiera Władysława Sikorskiego została uznana za miasto. Rozwijało się znakomicie, przeradzając w Skarżysko - Kamienną. Obecnie świętujemy 90 - lecie praw miejskich.

Przed gmachem stoją gabloty z reprodukcjami archiwalnych zdjęć. Można zobaczyć życie przodków dzisiejszych mieszkańców. Bardzo ciekawe i zwiedzających nie brakuje. Warto zajrzeć do środka. W starej galerii MCK swoje prace - obrazy i rzeźby, prezentują miejscowi artyści, skupieni w klubie Skart. Uwagę przykuwają pejzaże, w tym zalewu rejowskiego, piękne, bajkowe drzeworyty Elżbiety Jach i wiele innych. Jak wszystkie, tę wystawę można oglądać za darmo. W nowej, nowoczesnej galerii - "Szczyglaste foty" autorstwa dyrektora placówki Krzysztofa Szczygła. Zapalony paralotniarz sfotografował najpiękniejsze zakątki skarżyskiej ziemi z lotu ptaka. Robią wrażenie. W sobotę i niedzielę scenę Miejskiego Centrum opanowali tancerze i muzycy, między innymi zespół Papa Mobile i członkowie studia wokalnego Sylwii Nadgrodkiewicz. Dużo się działo.

Życzenia zgody

W poniedziałek odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Przyjechali goście, witani przez prezydenta Romana Wojcieszka i przewodniczącego rady Andrzeja Dąbrowskiego. Nie jest tajemnicą, że miasto przeżywa cięzkie chwile, jest potęznie zadłużone i targane politycznymi waśniami. Zapraszając do zabrania głosu, Andrzej Dąbrowski stwierdził, że spodziewa się życzeń, ale i słów otuchy. Wicemarszałek województwa Jan Maćkowiak mówił o dumie z bycia skarżyszczaninem i miłości do rodzinnego miasta. Posłanki Maria Zuba i Marzena Okła - Drewnowicz życzyły, by mieszkańcy z najmłodszego pokolenia chcieli i mieli warunki do godnego życia w Skarżysku. Większość zabierających głos mówiła o potrzebie współpracy dla dobra miasta. Co ważne, niemal wszyscy powściągali języki, mówili krótko i na temat. Wyjątkiem był poseł Andrzej Bętkowski. Parlamentarzysta potrzebował na złożenie życzeń trzykrotnie więcej czasu, niż pozostail. W międzyczasie przypomniał, że jubileusz Skarżyska to także data jego urodzin i opowiadał o swojej rodzinie.

Inne miasto

O historii miasta ciekawie mówił prezydent Wojcieszek. Podkreślał znaczenie kolei dla jego rozwoju. Interesujący wykład, będący jednocześnie laudacją monografii Skarżyska, wydanej na 90 - lecie, wygłosił profesor Wojciech Iwańczak. Jego zdaniem miasto zawsze było "inne", szło swoją drogą. Choćby z tego względu, że wyróżniało się niewielką w stosunku do większości, liczbą ludności żydowskiej, a także oryginalnym układem architektonicznym, bez centrum i rynku. Podkreślał paradoksy.

- W 1863 roku współcześni uznawali, że mieszkańcy nie wyróżniali się szczególnym patriotyzmem ani zaangażowaniem. Za to w 1920 roku i podczas II wojny światowej dali dowód niezwykłego męstwa. Skarżysko ucierpiało z rąk okupanta znacznie bardziej, niż inne - mówił historyk. Chwalił dzieło miejscowych naukowców. - Dzieje Skarżyska zakończono opisywać na 1989 roku. I dobrze. Historia nie znosi pośpiechu. Żeby zyskać odpowiednią perspektywę, potrzeba kilkudziesięciu lat. Wówczas często okazuje się, że bohaterowie naszych czasów i głośne wydarzenia okazują się nieważne, a na pierwszy plan wychodzą zupełnie niedoceniane współcześnie - argumentował. Członkowie grupy teatralnej Alter Ego z Gimnazjum numer 1 odtworzyli fragment pierwszej sesji rady sprzed 90 lat.

Historyczna księga

Na zakończenie z niezwykłym podarunkiem wystąpił konecki starosta Bogdan Soboń. W dokumentach powiatu, któremu przed wojną podlegało Skarżysko, znalazła się przedwojenna "Księga Pamiątkowa Miasta Kamiennej", którą przekazał prezydentowi Wojcieszkowi, a potem młodzieży. Jako, że jest zapisana tylko w części, ma zostać uzupełniona złotymi głoskami historii miasta. W unikalnym dokumencie czytamy ręczny zapisek: "1923. W tym też roku zapadła decyzja o budowie fabryki amunicji. Wprawdzie została zlokalizowana w Bzinie i początkowo była poza obrębem miasta, ale znajdowali w niej zatrudnienie robotnicy Kamiennej (…) Jakkolwiek w pierwszych wyborach zwycięstwo odniosła endecja i chadecja, to jednak już w 1923 roku lewica PPS wzmaga walkę o sprawy robotnicze (…) Wpływ PPS rośnie i w 1927 roku odniosła ona zwycięstwo. Na czele zarządu miejskiego stanął działacz PPS i nauczyciel gimnazjum - Konstanty Bobowski. Uroczystość zakończył poczęstunek wielkim tortem z herbem Skarżyska - Kamiennej, miasta od 90 lat.

Księga Pamiątkowa Miasta Kamiennej już w rękach młodego pokolenia skarżyszczan.
Księga Pamiątkowa Miasta Kamiennej już w rękach młodego pokolenia skarżyszczan. Mateusz Bolechowski

W starej galerii MCK można oglądać ciekawe prace miejscowych artystów z klubu Skart.
(fot. Mateusz Bolechowski )

Na uroczystej sesji częstowano wielkim tortem z herbem Skarżyska – Kamiennej
Na uroczystej sesji częstowano wielkim tortem z herbem Skarżyska – Kamiennej Mateusz Bolechowski

Młodzież z Gimnazjum nr1 odtworzyła pierwszą sesję skarżyskiej rady miejskiej z lat 20 ubiegłego wieku.
(fot. Mateusz Bolechowski )

Mimo złej pogody skarżyszczanie chętnie zatrzymywali się przy wystawie z archiwalnymi fotografiami z życia dawnego Skarżyska.
Mimo złej pogody skarżyszczanie chętnie zatrzymywali się przy wystawie z archiwalnymi fotografiami z życia dawnego Skarżyska. Mateusz Bolechowski

Księga Pamiątkowa Miasta Kamiennej już w rękach młodego pokolenia skarżyszczan.
(fot. Mateusz Bolechowski)

Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Krzysztof Szczygieł przy swojej wystawie fotografii lotniczej „Szczyglaste foty”.
Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Krzysztof Szczygieł przy swojej wystawie fotografii lotniczej „Szczyglaste foty”. Mateusz Bolechowski

Na uroczystej sesji częstowano wielkim tortem z herbem Skarżyska - Kamiennej
(fot. Mateusz Bolechowski )

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie