Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do 2020 roku zabezpieczą tam tereny nad Wisłą

Bartłomiej Bitner
Od lewej: dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach Jacek Sułek, wojewoda Agata Wojtyszek, pracownik Banku Światowego Winston H. Yu i pełniący obowiązki dyrektora projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły Witold Krochmal.
Od lewej: dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach Jacek Sułek, wojewoda Agata Wojtyszek, pracownik Banku Światowego Winston H. Yu i pełniący obowiązki dyrektora projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły Witold Krochmal. Aleksander Piekarski
Najpierw Sandomierz i okolice, potem rejon Połańca. Tam znajdujące się tereny nad Wisłą i jej dopływami w najbliższych latach zostaną zabezpieczone przed powodzią – powstaną przepompownie, a wały przeciwpowodziową będą podwyższone. Najpierw ta rządowa inwestycja zostanie przeprowadzona w powiecie sandomierskim - wyniesie prawie 200 milionów złotych.

Jednak tylko w 15 procentach zostanie sfinansowana z budżetu państwa. Resztę, aż 85 procent, pokryją pieniądze pochodzące z trzech źródeł – Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy i z Funduszu Spójności w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Dlatego przedstawiciele obu banków gościli we wtorek, 26 września, w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach na wstępnym, roboczym spotkaniu z wojewodą Agatą Wojtyszek. Gościem był także Witold Krochmal, pełniący obowiązki dyrektora projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły, bo inwestycja będzie jedną z kilku przeprowadzanych w Polsce w ramach tego właśnie projektu.

Ale skupiając się na naszym regionie – najpierw przed powodzią ochronione zostaną Sandomierz i jej okolice. – Inwestycja, szacowana na prawie 200 milionów złotych, obejmuje między innymi budowę przepompowni w Szewcach oraz podniesienie wałów nie tylko na Wiśle, ale też na rzece Koprzywiance – mówi Jacek Sułek, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

Prace budowlane ruszą jeszcze w tym roku. Znani są już bowiem wykonawcy – spółki Energopol Szczecin i Melbud z Grudziądza. Termin zakończenia robót to grudzień 2020 roku.

Z kolei termin realizacji inwestycji w Połańcu i okolicach nie jest jeszcze znany – potrzebne jest studium wykonalności, które ma być gotowe w 2018 roku. – Studium wykaże, jaki zakres prac jest tam konieczny do ochrony przeciwpowodziowej, czyli czy konieczne jest tylko podwyższenie wałów, czy tylko budowa przepompowni, czy może budowa polderów zalewowych, czy też kombinacja wszystkich tych rozwiązań – kończy Jacek Sułek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie