Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Bałtowskiego Zwierzyńca trafią… żubry

/TeZ/
Andrzej Kołbut prezentuje najnowszej generacji paśniki dla żubrów.
Andrzej Kołbut prezentuje najnowszej generacji paśniki dla żubrów. Zbigniew Tyczyński
- Wstępna zgoda już jest, ale musimy jeszcze przejść kilka procedur - potwierdza Damian Lichota ze Stowarzyszenia Delta i zapewnia, że uzyskanie zgody na hodowlę żubrów wymaga wielu starań i akceptacji na najwyższym szczeblu.

W Bałtowie czeka już hektar lasu i osiem hektarów łąki z przeznaczeniem na hodowlę żubrów. Na ogrodzonym terenie stanęła także tak zwana żubrówka, czyli budynek, w którym mogą się schronić.
- Żubry mają wystarczająco gęste futro, by przetrwać każdą zimę, ale zwyczajowo stawia się takie obiekty - wyjaśnia Andrzej Kołbut, kierownik Zwierzyńca. - Nasz będzie także składem na siano, gdyż na strych żubrówki wejdzie ponad tysiąc kostek. Poza sianem żubry będą jadły także zboże i kiszonki.

- Mamy już gotowe specjalne, przesuwane paśniki - tłumaczy szczegóły Andrzej Kołbut. Każdy osobnik musi mieć swój, by nie dochodziło do niepotrzebnych pojedynków. Żubry, choć to potężne zwierzęta, w zasadzie są dość spokojne. - Przede wszystkim są to okazy, które przyszły na świat i zostały wyhodowane w niewoli, więc można je potraktować jako… duże krowy - żartuje i zapewnia, że Bałtowski Zwierzyniec jest gotowy na przyjęcie tych królewskich zwierząt. - Oglądałem wiele hodowli i mogę powiedzieć, że u nas będą miały znakomite warunki - dodaje Andrzej Kołbut.

Do Bałtowa trafi 6-7 sztuk, najpewniej z hodowli w Pszczynie lub Niepołomicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie