Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do czwartego już przeglądu dorobku artystów ludowych zgłosiło się prawie 30 twórców (zdjęcia)

Katarzyna SORN [email protected]
K. Sorn
Atmosfera podczas otwarcia IV Przeglądu Artystycznego i Ludowego była wyjątkowa. Podgrzewali ją członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Wincentowianie z gminy Piekoszów
Wystawa rekodziela w Stąporkowie

Wystawa rękodzieła w Stąporkowie

Na scenie w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Stąporkowie zaprezentowali obrzęd tradycyjnego kiszenia kapusty. Sceneria wiejskiej chaty stała się miejscem swawolnych zalotów przyszłych nowożeńców, wspólnego śpiewu i tańca. Przedstawiona w sposób rubaszny, aczkolwiek taktowny mentalność odgrywanych postaci rozbawiła publiczność.

- Mamy w swoim repertuarze nie tylko obrzęd kiszenia kapusty, ale i "zielarkę". Jest to przedstawienie opowiadające o dawnym leczeniu ziołami oraz wykorzystywaniu ich w tradycyjnej kuchni. Część piosenek do przedstawień pisze Rozalia Walczyńska, natomiast scenariusze pisane są przeze mnie - powiedziała nam Halina Czechowicz, kierownik zespołu Wincentowianie.
Na tegorocznym przeglądzie prace zaprezentowało 26 twórców z terenu województwa świętokrzyskiego. - Większość z nich to przede wszystkim mieszkańcy naszego powiatu, ale mamy również uczestników z Jędrzejowa - mówi Agnieszka Kloczkowska, instruktor plastyki Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Stąporkowie.

SERWETY NA DRUTACH...

Nietypowe serwety - wykonane na drutach - pokazała Kornelia Kościelniak, która niedawno przeprowadziła się do Stąporkowa z Czarnej. - Wykonuję je na pięciu drewnianych drutach, a potem w zależności od wielkości przenoszę na żyłkę z drutami. Jestem w stanie w ciągu trzech dni wykonać pokaźnych rozmiarów serwetkę. Wcześniej tworzyłam również hafty krzyżykowe - mówi pani Kornelia.
Misternie wykonane hafty zaprezentowała również Małgorzata Dzwonnik z Piły. - Wykonuję je od 16 roku życia. Zarówno hafty richelieu jak i krzyżykowe. Przed laty zrobiłam certyfikat Cepelii, co umożliwiło mi sprzedaż moich wyrobów w tej sieci.
Po raz kolejny swoje prace korzenioplastyki pokazał Zenon Leczkowski. - Prezentuję pięć eksponatów z cyklu ekologicznego. Są wśród nich miniaturowe drzewka, kuna leśna i stylizowany kogut - mówi mieszkaniec Końskich.

I... OBRAZY HAFTOWANE

Mieszkająca w Stąporkowie Ewa Klech tworzy od 15 lat misternie haftowane obrazy. Nie żałuje kolorów. Dzięki temu jej prace zyskują malowniczy wyraz. - Do ich wykonania wykorzystuję bardzo gęsto tkane płótno malarskie - zdradziła nam połowę sukcesu, bowiem druga to niesamowite wyczucie barw i praca.
Wystawę wyrobów z wikliny, makramę, hafty, serwety szydełkowe, ceramikę, rzeźbę, malarstwo, witraże i papieroplastykę można oglądać do 8 stycznia. Każdy z wystawców dostarczył na wystawę od trzech do pięciu prac. W sumie w holu Domu Kultury prezentowanych jest około 120 wytworów szlachetnej, ręcznej pracy twórczej. Obecna na wystawie burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska zapowiedziała utworzenie strony internetowej promującej twórczość mieszkańców gminy Stąporków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie