Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do końca 2020 roku chcą zabezpieczyć tereny Sandomierza przed powodzią. Za 200 milionów!

Bartłomiej Bitner
Od lewej: dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach Jacek Sułek, wojewoda Agata Wojtyszek, pracownik Banku Światowego Winston H. Yu i pełniący obowiązki dyrektora projektu Ochrony Przeciwpożarowej Dorzecza Odry i Wisły Witold Krochmal.
Od lewej: dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach Jacek Sułek, wojewoda Agata Wojtyszek, pracownik Banku Światowego Winston H. Yu i pełniący obowiązki dyrektora projektu Ochrony Przeciwpożarowej Dorzecza Odry i Wisły Witold Krochmal. Aleksander Piekarski
Tereny nad Wisłą i jej dopływami w rejonie Sandomierza zostaną zabezpieczone przed powodzią. Do końca 2020 roku mają powstać przepompownie, a wały przeciwpowodziowe – podwyższone. Ta rządowa inwestycja, której realizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku, będzie kosztować prawie 200 milionów złotych.

Jednak tylko w 15 procentach zostanie sfinansowana z budżetu państwa. Resztę, aż 85 procent, pokryją pieniądze pochodzące z trzech źródeł – Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy i z Funduszu Spójności w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Dlatego przedstawiciele obu banków gościli we wtorek, 26 września, w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach na wstępnym, roboczym spotkaniu z wojewodą Agatą Wojtyszek, na którym przybliżano inwestycję. Gościem był także Witold Krochmal, pełniący obowiązki dyrektora projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły, bo inwestycja będzie jedną z kilku przeprowadzanych w Polsce w ramach tego właśnie projektu.

- Jest to bardzo kompleksowa inwestycja. Zakłada podniesienie wałów przeciwpowodziowych nie tylko na Wiśle, ale także na rzece Koprzywiance. Do tego dojdzie budowa przepompowni w Szewcach [gmina Samborzec – przyp. red.]. Nie zostanie więc bardziej ochroniony przed powodzią bezpośrednio Sandomierz, ale i jego okolice – podkreśla Jacek Sułek, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

Prace budowlane ruszą jeszcze w tym roku. Znani są już wykonawcy – inwestycję przeprowadzi konsorcjum spółek Energopol Szczecin i Melbud z Grudziądza. – Wartość projektu wynosi prawie 200 milionów złotych. Nieco ponad 176 milionów złotych pochłonie sama budowa, natomiast prawie 20 milionów złotych zostanie wpłaconych firmie konsultingowej, czyli konsultantowi wsparcia technicznego tej inwestycji – dodaje Jacek Sułek.

W tym roku pieniądze z budżetu państwa na realizację projektu przechodzą przez wojewodę. Jednak w przyszłym roku może się to zmienić. W lipcu Sejm przyjął ustawę o nowelizacji prawa wodnego, co oznacza, że z dniem 1 stycznia 2018 roku przestaną istnieć regionalne oddziały Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (a także podległe marszałkom zarządy melioracji i urządzeń wodnych). Ich kompetencje przejmie nowo utworzona spółka Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, która stanie się gospodarzem na wszystkich wodach publicznych, a w jego rękach będą rzeki i wały. – „Wody Polskie” będą nadzorowały realizację projektu, więc najprawdopodobniej to one będą podpisywały wszelkie umowy. Ale na razie pewności co do tego nie mamy – zaznacza Jacek Sułek.

Jednak ze względu na powstanie „Wód Polskich” powołani zostaną pełnomocnicy, którzy będą nadzorować tę reorganizację, a potem także projekt. Ponieważ zmienią się obszary regionów wodnych, to „świętokrzyski” pełnomocnik przy tej inwestycji będzie nadzorował odcinek nazwany Górną Wisłą.

- Ale to są problemy administracyjne, które muszą nastąpić ze względu na zmiany. Nie zakłócą realizacji inwestycji, bo pieniądze są zapewnione – podkreśla Witold Krochmal.

- Projekt jest największym, jaki kiedykolwiek był realizowany w regionie świętokrzyskim odnośnie zabezpieczenia przeciwpowodziowego. A ponieważ jest w części finansowany z Banku Światowego, to jego przedstawiciele przyjechali zobaczyć, jak wyglądają przygotowania do inwestycji – wyjaśnia Jacek Sułek.

Dodajmy, że projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły zakłada także ochronę przed powodzią rejonu Połańca i okolic, ale ta inwestycja jest dopiero przygotowywana. Do końca 2018 roku ma powstać studium wykonalności, które wskaże, jakie prace trzeba tam wykonać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie