Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Końskich zjechali goście z Izraela. Szukali śladów przodków i dziękowali tym, którzy zachowują pamięć o nich

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Grupa gości z Izraela z gospodarzami spotkania przed konecką biblioteką
Grupa gości z Izraela z gospodarzami spotkania przed konecką biblioteką Marzena Kądziela
Niezwykłe spotkanie odbyło się w środowe przedpołudnie w Bibliotece Publicznej w Końskich. Jego bohaterami byli goście z Izraela, którzy przybyli do naszego miasta w poszukiwaniu swych korzeni.

W rolę gospodarzy wcielili się dyrektor Biblioteki Publicznej im. Cezarego Chlebowskiego Dariusz Kowalczyk i wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński. Powitali grupę dwudziestoosobową, która przyjechała do Polski, by pozwiedzać kraj swych przodków. Na ich trasie znalazły się między innymi Końskie.

Żydzi stanowili połowę mieszkańców Końskich

Gospodarze przygotowali dla żydowskiej grupy niespodziankę. Była nią znakomicie wykonana przez Magdalenę Weber z Centrum Informacji Turystycznej przy bibliotece prezentacja pod tytułem „Społeczność żydowska w Końskich”. Dowiedzieliśmy się z niej między innymi, że od XVII wieku zwiększała się systematycznie ilość osób wyznania mojżeszowego w naszym mieście. W roku 1938 stanowili oni połowę mieszkańców Końskich. Zajmowali się głównie handlem, ale byli także zamożnymi, dającymi pracę przedsiębiorcami. Posiadali odlewnie żeliwa, produkowali lemiesze, ale także olej, mydło i inne produkty. Pod koniec lat 20 XX wieku na 34 zakłady w mieście aż 26 znajdowało się w rękach żydowskich.
Magdalena Weber pokazywała nieistniejące już budowle jak synagoga czy annotarg, mówiła o masakrze, jaka dotknęła Żydów 12 września 1939 roku, o powstaniu w mieście getta i jego likwidacji. Dla gości wszystkie opowieści świetnie tłumaczyła Anna Kania także z Centrum Informacji Turystycznej.

Podziękowania za pamięć i wspólna modlitwa

O związkach mieszkańców Izraela z Końskimi mówili przedstawiciele gości między innymi Yaron Avidan i Sigalit Efron. Jak powiedział wiceburmistrz Jasiński, to właśnie Sigalit Efron zwróciła się do Urzędu Miasta o pomoc w zorganizowania spotkania. Grupa z Izraela chciała zwiedzić te zakątki w Końskich, w których jeszcze można dopatrzeć się żydowskich śladów. Goście chcieli też podziękować władzom miasta, dyrektorowi biblioteki i przede wszystkim autorowi kilku książek wspomnieniowych i historycznych Marianowi Chochowskiemu za przywracanie pamięci o tym, co już nie istnieje. Książki z pięknymi rysunkami także autorstwa Mariana Chochowskiego wydała konecka biblioteka.

Po wymianie podziękowań i książkowych upominków goście wraz z gospodarzami przeszli na ulicę Strażacką, gdzie od roku 2014 znajduje się tablica upamiętniająca pomordowanych Żydów z Końskich i powiatu koneckiego. Na grupę czekał tam ksiądz dziekan, proboszcz parafii św. Mikołaja Jacek Wieczorek. Zebrani pomodlili się najpierw pod jego przewodnictwem, potem zaś pod kierunkiem Yarona Avidana.

Zobacz zdjęcia

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie