MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do spełnienia wizji szklanego domu coraz bliżej. Tak będzie wyglądał (zdjęcia)

Kinga ANIOŁ-BZÓWKA
Tak będzie wyglądał szklany dom i dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach w gminie Masłów. Futurystyczny budynek ma powstać jeszcze w tym roku.
Tak będzie wyglądał szklany dom i dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach w gminie Masłów. Futurystyczny budynek ma powstać jeszcze w tym roku.
Rozstrzygnięto przetarg na budowę szklanego domu i dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach, w gminie Masłów koło Kielc. Jako pierwszy, już w tym roku, powstanie futurystyczny budynek.

Na kompleks złożą się: współczesny obiekt - szklany dom, który nawiązuje do wizji autora "Przedwiośnia", zapisanej w powieści oraz dworek na wzór staropolskiego, z połowy XIX wieku. Między budynkami ma powstać ogród dworski.

NAJPIERW SZKLANY DOM

Budowa rozpocznie się w tym roku, od szklanego domu, w którym ma powstać centrum edukacyjne. Znajdą się w nim między innymi sala wielofunkcyjna, w której będą odbywały się konferencje, prezentacje, wystawy, kameralne koncerty muzyczne, sale warsztatowe, szkoleniowe, zaplecze techniczne sal, pomieszczenia biurowe, pokoje gościnne, pomieszczenia kuchenne i zaplecze sanitarne.

- Będzie to nowoczesny, futurystyczny budynek, który ma spełniać testament ideowy Stefana Żeromskiego - zdradza sekretarz gminy Masłów Bogusław Krukowski. Tłumaczy, że do końca tego roku gmina musi spożytkować 800 tysięcy złotych, które przekazało na budowę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz własne 400 tysięcy. - Za te pieniądze powinno udać się zakończyć etap surowy zamknięty tego budynku, a więc już z dachem i oknami - uważa Krukowski.

ABY ZACHĘCIĆ TURYSTÓW

Nieopodal nowoczesnego obiektu ma stanąć dworek, będący rekonstrukcją tego, w którym przed laty mieszkał Stefan Żeromski. - Chcemy uczcić pamięć i uwiecznić postać pisarza, który przed laty mieszkał w tym miejscu i do niego wciąż wracał w swoich utworach. Nie będzie to kolejne muzeum, a izba pamięci, w której chcemy oddać ducha tamtych czasów - tłumaczy sekretarz gminy Masłów.
Wyłoniony w przetargu wykonawca ma się zająć budową całego kompleksu. Inwestycję szacowano na prawie 4 miliony złotych, tymczasem najtańsza oferta opiewa na kwotę niespełna 3 milionów złotych. - Wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę. Procedura przetargowa nie jest jeszcze jednak zamknięta, ponieważ musimy poczekać, czy pozostałe biorące udział w przetargu firmy, nie zgłoszą zastrzeżeń - informuje wójt gminy Masłów Włodzimierz Korona.

Zakończenie prac przy budowie kompleksu planowane jest na październik 2010 roku. Jest to jednak uzależnione od tego, czy gmina otrzyma dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. - Cały czas czekamy na decyzję. Jeżeli będzie pozytywna, uda się zrealizować nawet większy projekt, poszerzony o infrastrukturę społeczną - zapowiada sekretarz gminy Masłów. W takim przypadku w Ciekotach powstaną także ścieżki dydaktyczne, wędrując którymi będzie można dowiedzieć się więcej o życiu Żeromskiego, rozbudowana zostanie świetlica gminna oraz powstanie Izba Dobrego Smaku. Ta poszerzona inwestycja, ma kosztować około czterech i pół miliona złotych. - Jest to projekt ponadregionalny. Zainteresowanie nim jest bardzo duże. Mamy nadzieję, że dzięki niemu uda się zachęcić turystów do zwiedzania naszego regionu - kwituje Krukowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie