Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do szpitala tymczasowego w Targach Kielce "wraca" sprzęt. Zobacz jak wyglądają boksy, w których za będą leżeć chorzy (ZDJĘCIA, WIDEO)

Paulina Baran
Paulina Baran
Trwają intensywne przygotowania do otwarcia szpitala tymczasowego w Targach Kielce, pierwsi pacjenci najprawdopodobniej trafią tutaj już w piątek, 26 marca lub w sobotę, 27 marca. Wojewoda Świętokrzyski, Zbigniew Koniusz na tydzień przed otwarciem obiektu zwołał briefing prasowy, na którym wyjaśnił, na jakim etapie są prace i mówi o obecnej, trudnej sytuacji epidemicznej w regionie. Zobacz na kolejnych zdjęciach, jak wyglądają boksy, w których za tydzień będą leżeć chorzy.

Wojewoda przyznał, że wiąże ze szpitalem tymczasowym duże nadzieje. W tym momencie wyposażane są wszystkie boksy, które do tej pory stały puste, bo sprzęt był w kartonach.

- Jesteśmy w stanie kompletowania kadry medycznej, wstępne telefony które wykonaliśmy wskazują na to, że potencjał z jesieni zeszłego roku trochę się uszczuplił, ale nadal jest dosyć duży, bo deklaracje do pracy potwierdziło już przeszło 300 osób - wyjaśnił wojewoda dodając, że lekarzy chętnych do pracy w szpitalu tymczasowym jest na razie około dwudziestu, natomiast nie brakuje personelu technicznego, który będzie zajmował się między innymi obsługą RTG, czy tomografów.

Największym problemem jest w tym momencie fakt, że większość kadry medycznej nie chce pracować na pełny etat, zdecydowana większość personelu deklaruje dyżurową chęć pracy w szpitalu tymczasowym. -Na dzień dzisiejszy jesteśmy na etapie uzbrajania szpitala, kompletowania kadry i najprawdopodobniej już na początku przyszłego tygodnia Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, który jest szpitalem patronackim dla szpitala tymczasowego, przeprowadzi w tym miejscu szkolenia - mówił wojewoda, nie ukrywając, że liczy na to, że w Targach Kielce zechcą pracować także specjaliści właśnie ze szpitala wojewódzkiego.

Wojewoda zaznaczył, że jeżeli sytuacja nadal będzie się dynamicznie zmieniała i potrzebne będą kolejne miejsca dla chorych to dodatkowe łóżka będą ściągane z Agencji Rezerw Materiałowych, maksymalnie w szpitalu tymczasowym można ulokować 900 łóżek. -Mam nadzieję, że nigdy nie trzeba będzie w ten sposób działać, ale należy się z tym liczyć - zaznaczył.

Zbigniew Koniusz odniósł się także do aktualnej sytuacji epidemicznej. -Wczorajsze 707 nowych zakażeń i prawie 1000 osób w szpitalach z powodu rozwiniętej infekcji COVID świadczy o tym, że musimy rozwijać w dalszym ciągu potencjał bazy łóżkowej związanej z covidem. W tym tygodniu weszły w życie decyzje związane z przekształceniem kilku placówek w całości lub w części do walki z covidem, mówię tutaj o Szpitalu Powiatowym w Pińczowie, który jest w całości przeznaczony do walki z covidem, Szpitalu w Opatowie, który w 70 procentach służy pacjentom chorym na COVID-19, zwiększono liczbę łóżek dla chorych w także w lecznicach we Włoszczowie, Staszowie i Busku -Zdroju. W tej chwili w szpitalach naszego województwa jest przeszło 1350 łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19 -informował wojewoda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie