Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobre, tradycyjne, świętokrzyskie. Smakołyki z certyfikatami w Hotelu "Dwikozy"

(GOP)
Masło z Chmielnika, placek z dodatkiem buraka cukrowego z Bogorii, udziec z Kunowa i pasztetowa radoszycka trafiły na Listę Produktów Tradycyjnych. Powiększa się również Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Świętokrzyskiego. Wczoraj w Hotelu "Dwór Dwikozy" uroczyście wręczone zostały certyfikaty.

Członkiem Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Świętokrzyskiego został gospodarz uroczystości - "Dwór Dwikozy", serwujący swoim gościom dania przyrządzone w oparciu o produkty - warzywa i owoce pochodzące z okolicznych gospodarstw rolnych. W menu dwikoskiej restauracji wśród specjałów regionalnych jest między innymi placek Zawiszy i bulwa sandomierska. Certyfikat otrzymała Winnica Płochockich z Daromina, wytwarzająca wina białe, różowe i czerwone wyłącznie z winogron z własnej winnicy; Piekarnia R. Dobrowolski z Kielc, wypiekająca pieczywo według starych rodzinnych receptur, wyłącznie na rozczynach i naturalnych kwasach; przetwórnia owoców SPO Twój Ogród ze Starachowic, produkująca konfitury i dżemy bez użycia chemicznych konserwantów, pektyn i aromatów oraz rodzinna pasieka Prawdziwe Miody z Kazimierzy Małej, specjalizując się w miodach kwiatowych i spadziowych.

Do Sieci Świętokrzyskiego Dziedzictwa Kulinarnego włączona została również przetwórnia Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia siostry Małgorzaty Chmielewskiej z Jankowic, która bazuje na recepturach pochodzących ze starych książek kucharskich lub z przekazów starszych osób z regionu. Większość surowców do produkcji pozyskiwana jest z własnego gospodarstwa albo z okolicznych gospodarstw ekologicznych. Uznanie zyskały już między innymi produkowane w Jankowicach ser jabłeczny i konfitura z jarzębiny.

Sieć ma promować dobre lokalne artykuły spożywcze.

- To sieć promująca świętokrzyskie zagłębie tradycji kulinarnej, która działa w ramach Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Należą do niej między innymi hotele, mleczarnie, gospodarstwa agroturystyczne i rybackie, piekarnie, sklepy, restauracje i producenci miodów czy wędlin. Wszystkie podmioty łączy świętokrzyska żywność, oparta na naturalnych, lokalnych produktach - informuje Iwona Sinkiewicz, rzeczniczka Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Członkowie sieci mogą posługiwać się specjalnym znakiem. Dzięki niemu ich produkty są rozpoznawalne.

Na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi trafiły, oparte na naturalnych, lokalnych produktach: masło chmielnickie, burocorz bogoryjski, udziec dworski z Kunowa i pasztetowa radoszycka.

Obecnie Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie zrzesza około 60 podmiotów, zaś Lista Produktów Tradycyjnych liczy 58 specjałów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie