Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Donald Tusk wybrany premierem przez sejm. Ministrowie ze Świętokrzyskiego w rządzie: Okła-Drewnowicz, Siekierski i Sienkiewicz

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Czesław Siekierski, Marzena Okła-Drewnowicz i Bartłomiej Sienkiewicz - po raz pierwszy historii Świętokrzyskie ma mieć aż trójkę ministrów w rządzie. Prezentujemy ich na kolejnych zdjęciach.
Czesław Siekierski, Marzena Okła-Drewnowicz i Bartłomiej Sienkiewicz - po raz pierwszy historii Świętokrzyskie ma mieć aż trójkę ministrów w rządzie. Prezentujemy ich na kolejnych zdjęciach.
Po raz pierwszy w historii województwo świętokrzyskie będzie miało aż trzech ministrów. Tak ma być w nowym rządzie premiera Donalda Tuska, który został wybrany przez sejm 11 grudnia. Teki ministerialne mają objąć świętokrzyscy posłowie: Marzena Okła-Drewnowicz i Czesław Siekierski oraz były świętokrzyski poseł pochodzący z naszego regionu Bartłomiej Sienkiewicz. We wtorek, 12 grudnia Donald Tusk oficjalnie potwierdził te informacje podczas swojego exposé.

W nowym rządzie Donalda Tuska Świętokrzyskie ma mieć trójkę trójkę ministrów

W poniedziałek 11 grudnia sejm przegłosował kandydaturę Donalda Tuska na premiera. Za było 248 posłów, przeciw 201, nikt się nie wstrzymał.

Pełny skład rządu podał między innymi TVN24, potwierdzając wcześniejsze informacje "Echa Dnia" dotyczące teki ministerialnych, między innymi dla Czesława Siekierskiego. Te informacje potwierdził Donald Tusk podczas exposé we wtorek, 12 grudnia.

Rozmowy w sprawie objęcia poszczególnych ministerstw trwały kilka tygodni. Ostatecznie teki ministerialne mają objąć świętokrzyscy posłowie: Marzena Okła-Drewnowicz i Czesław Siekierski, oraz były świętokrzyski poseł pochodzący z naszego regionu Bartłomiej Sienkiewicz. Po raz pierwszy w historii województwo świętokrzyskie będzie mieć tak mocną reprezentację w rządzie.

Co ciekawe związki z regionem świętokrzyskim ma też sam premier Donald Tusk. Rodzina jego żony pochodzi bowiem z gminy Zagnańsk w powiecie kieleckim, o czym Donald Tuska wielokrotnie wspominał goszcząc w Świętokrzyskiem.

Kim są ministrowie ze świętokrzyskiego wchodzący w skład nowego rządu premiera Donalda Tuska? Zobaczcie w galerii zdjęć

Marzena Okła-Drewnowicz, ma być ministrem do spraw polityki senioralnej. Ma 51 lat. Pochodzi i mieszka w Skarżysku-Kamiennej. Polityczka związana od lat z Platformą Obywatelską, obecnie wiceprzewodnicząca tej partii w Polsce. Posłanka na Sejm od 2007 roku. Ukończyła socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz studia podyplomowe z organizacji pomocy społecznej w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach. W 2007 roku została posłanką i jest nią nieprzerwanie do dziś. W gabinecie cieni Platformy Obywatelskiej objęła stanowisko wiceszefa gabinetu do spraw polityki senioralnej. W 2023 została wybrana do Sejmu z wynikiem 64 990 głosów. Została wiceprzewodniczącą Komisji Polityki Senioralnej. Kilka lat była też przewodniczącą struktur Platformy Obywatelskiej regionu świętokrzyskiego. Obecnie jest wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej w Polsce. Ma dwoje dzieci. Jej syn Mikołaj studiuje w Warszawie w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej filologię angielską z rozszerzonym językiem hiszpańskim, a córka Weronika uczy się w I Liceum Ogólnokształcącym w Skarżysku Kamiennej, w tym roku zdaje maturę.

Czesław Siekierski, zostanie być ministrem rolnictwa i rozwoju wsi. Ma 71 lat. Od lat związany z Polskim Stronnictwem Ludowym. Jest doktorem nauk ekonomiczno-rolniczych, nauczycielem akademickim, autorem wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Jako Dyrektor Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA (Polska Izba Bankowości Spółdzielczej), od roku 1993 do 1998, miał duży wkład w działania zmierzające do przygotowania polskiej wsi i rolnictwa do integracji z Unią Europejską. W latach 1997-2004 poseł na Sejm. Pełnił też funkcje wiceministra rolnictwa w latach 2001-2003 oraz Pełnomocnika Rządu do Przygotowania Polskiego Rolnictwa do Integracji z Unią Europejską. W latach 2004-2019 Poseł do Parlamentu Europejskiego. Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego (2014-2019), wcześniej Wiceprzewodniczący tej Komisji (2009-2014). Od 2019 roku Poseł na Sejm. Czesław Siekierski urodził się we wsi Pieczonogi, gmina Oleśnica w powiecie staszowskim. Przez lata był związany też z powiatem buskim. Jest żonaty, ma córkę i troje wnucząt. Pochodzi z rodziny o tradycjach patriotycznych, ojciec był działaczem Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici", członkiem Batalionów Chłopskich, pełnił różne funkcje w strukturach Ruchu Ludowego, spółdzielczości i samorządu.

Bartłomiej Sienkiewicz zostanie ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Ma 62 lata. Związany z Platformą Obywatelską. Urodził się 29 lipca 1961 roku w Kielcach. Historyk, publicysta i polityk. W latach 1990-2002 funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa. Współtwórca Ośrodka Studiów Wschodnich. W latach 2013-2014 minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych w rządzie Donalda Tuska. Prawnuk pisarza i noblisty Henryka Sienkiewicza, któremu naród polski podarował majątek w Oblęgorku koło Kielc. Poseł na Sejm od 2019 roku, kiedy uzyskał mandat z okręgu świętokrzyskiego. W 2023 roku był liderem listy w okręgu krakowskim. Ma czworo dzieci, trzech synów i córkę. W latach 80. współpracował z opozycją demokratyczną. Od 1981 związany z Niezależną Oficyną Studentów w Krakowie. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Ukończył w 1987 studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładał w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Był również członkiem rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz członkiem rady Centralnego Ośrodka Szkolenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dodajmy, że Andrzej Szejna, świętokrzyski poseł Nowej Lewicy ma objąć stanowisko wiceministra spraw zagranicznych.

Oto jak według nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wyglądać ma skład przyszłego rządu Donalda Tuska:

 • Donald Tusk - premier
 • Władysław Kosiniak-Kamysz - wicepremier, minister obrony narodowej
 • Krzysztof Gawkowski - wicepremier, minister cyfryzacji
 • Adam Bodnar - minister sprawiedliwości
 • Radosław Sikorski - minister spraw zagranicznych
 • Adam Szłapka - minister do spraw Unii Europejskiej
 • Marcin Kierwiński - minister spraw wewnętrznych i administracji
 • Tomasz Siemoniak - koordynator służb specjalnych
 • Bartłomiej Sienkiewicz - minister kultury i dziedzictwa narodowego
 • Andrzej Domański - minister finansów
 • Borys Budka - minister aktywów państwowych
 • Sławomir Nitras - minister sportu i turystyki
 • Barbara Nowacka - minister edukacji
 • Izabela Leszczyna - minister zdrowia
 • Dariusz Klimczak - minister infrastruktury
 • Krzysztof Hetman - minister rozwoju i technologii
 • Czesław Siekierski - minister rolnictwa i rozwoju wsi
 • Paulina Hennig-Kloska - minister klimatu i środowiska
 • Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz - minister funduszy i polityki regionalnej
 • Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister rodziny i polityki społecznej
 • Dariusz Wieczorek - minister nauki i szkolnictwa wyższego
 • Marzena Okła-Drewnowicz, minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw polityki senioralnej
 • Katarzyna Kotula, minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw równości
 • Agnieszka Buczyńska, minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego
 • Jan Grabiec, minister-członek Rady Ministrów, szef kancelarii prezesa rady ministrów
 • Maciej Berek, sekretarz Rady Ministrów, prezes Centrum Legislacyjnego Rządu

Kim są ministrowie ze świętokrzyskiego wchodzący w skład nowego rządu premiera Donalda Tuska? Zobaczcie w galerii zdjęć

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie