Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty do zboża sprzedanego do 15 lipca. Do kiedy ARiMR czeka na wnioski o pomoc do jęczmienia, żyta, rzepaku?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zboże można sprzedać dłużej, jednak i wydłużony termin kiedyś sie kończy. Ten moment właśnie się zbliża.
Zboże można sprzedać dłużej, jednak i wydłużony termin kiedyś sie kończy. Ten moment właśnie się zbliża. Agata Wodzień-Nowak
Dobiegł końca przedłużony o 2 tygodnie czas na sprzedaż ziarna m.in. jęczmienia, rzepaku czy pszenżyta z dopłatą. Przypominamy, jaka data może widnieć na fakturze VAT, by kwalifikowała ziarno do pomocy. Kto zdąży ze żniwami i nie chce czekać, może jeszcze załapać się na pomoc dla nowych zbiorów. Co zrobić, gdy rolnik złożył wniosek już wcześniej?

Spis treści

Ostatniego dnia czerwca zakończył się nabór wniosków do pszenicy, kukurydzy, gryki sprzedanych do 14 kwietnia. Pierwotnie do 30 czerwca można było sprzedawać ziarna i kwalifikować się do kolejnych naborów. Zapas zboża wciąż jest jednak duży, dlatego minister rolnictwa zapowiedział wydłużenie terminu na sprzedaż. 4 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt zmian.

Do kiedy sprzedaż ziarna kwalifikuje do dopłat 2023? Do kiedy wnioski?

W przypadku pomocy dla rolników działających w sektorze zbóż i nasion oleistych, którzy ponieśli straty gospodarcze spowodowane przywozem zbóż z Ukrainy, ARiMR nie weryfikuje, czy ziarno, którego sprzedaż miała miejsce w objętym wsparciem okresie, pochodzi z tego czy ubiegłorocznych zbiorów. To dobra wiadomość dla rolników, którzy nie chcą lub nie mogą czekać ze sprzedażą.

  • Termin sprzedaży kukurydzy, jęczmienia, owsa, żyta, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku został wydłużony do 15 lipca 2023 r. (wcześniej 30 czerwca 2023 r.).
  • Natomiast termin składania wniosków o pomoc do 31 lipca 2023 r. (wcześniej 14 lipca 2023 r.).
  • Transakcja musi zostać udokumentowana fakturami VAT, ich duplikatami lub fakturami VAT RR.

Jak wyjaśnia ARiMR, zmiany zostały zatwierdzone.

- Rolnicy, którzy złożyli dokumenty wcześniej, a w związku z nowelizacją przepisów chcą je uzupełnić, powinni skorzystać z opcji „Zmiana do wniosku” na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR, za pośrednictwem której prowadzony jest nabór. (Instrukcja postępowania)

Te same wydłużone daty dotyczą pszenicy i gryki, jednak na stronie ARiMR widnieje informacja, że ta zmiana wymaga zgody Komisji Europejskiej.

Do jakich sprzedanych zbóż można dostać dopłatę?

Pszenica, kukurydza, gryka, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanka zbożowa, rzepak, rzepik — to te zboża objęte wsparciem można było sprzedawać do 30 czerwca. Tego dnia Robert Telus, minister rolnictwa zapowiedział:

Do 15 lipca przedłużamy sprzedaż zbóż z dopłatą. Formalna decyzja zapadnie na najbliższej Radzie Ministrów – mówił Telus podczas briefingu prasowego.

Do kiedy nabory o pomoc do zbóż?

Terminy składania wniosków obowiązujące przed decyzją o wydłużeniu sprzedaży:

  • pszenica, gryka wnioski do 31 lipca
  • kukurydza do 14 lipca
  • żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanka zbożowa, rzepak, rzepik do 14 lipca.

Zapasy zboża w Polsce przed żniwami. Minister wyjaśnia

Robert Telus odnosząc się w piątek 30 czerwca do wielkości zapasu zbóż, podkreślił, że wiele nieporozumień powstało w związku z informacją o ilości zapasów ziarna, którą podał Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy.

– Te szacunki mówią o 6-9 mln ton zbóż. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że zostały one podane w przeliczeniu na ekwiwalent ziarna, do którego są zaliczane m.in. mąki, grysiki, kasze, słód, gluten, ciasta, makarony, płatki, chleb chrupki, herbatniki, mace czy tosty – wyjaśnił minister.

– Według zewnętrznych ośrodków analitycznych zapasy ziarna zbóż wynoszą około 3-4 mln ton – dodał szef resortu rolnictwa.

Jak przekazał minister Telus, od kwietnia tego roku wyeksportowano z Polski około 4 mln ton ziarna zbóż. Natomiast nasze wewnętrzne spożycie wynosi miesięcznie około 2,5-3 mln ton. – Jak widać, nawet przy oszacowaniu zapasów zbóż na 6 mln ton mamy zapas na wewnętrzne spożycie na 2 miesiące – zwrócił uwagę minister.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dopłaty do zboża sprzedanego do 15 lipca. Do kiedy ARiMR czeka na wnioski o pomoc do jęczmienia, żyta, rzepaku? - Strefa Agro

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie