Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostaną 50 milionów. Wielkie plany kieleckiego teatru

Lidia Cichocka
Na konferencji. Od lewej:  dyrektor Michał Kotański, marszałek województwa Adam Jarubas i dyrektor Jacek Kowalczyk.
Na konferencji. Od lewej: dyrektor Michał Kotański, marszałek województwa Adam Jarubas i dyrektor Jacek Kowalczyk. Krzysztof Krogulec
Dyrektor teatru imienia Żeromskiego w Kielcach Michał Kotański przedstawił wielkie plany kieleckiej sceny.

Tortem z nowym logo i fajerwerkami powitał dyrektor teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach nowy sezon. W konferencji anonsującej zmiany wziął udział marszałek województwa Adam Jarubas i dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego Jacek Kowalczyk.

Obecność obu panów potwierdza fakt, że teatr cieszy się ogromnym poparciem władz regionu. Wyasygnują one ponad 5 milionów złotych na zapłacenie właścicielom 27 procent udziałów w budynku teatru, bo w poniedziałek sąd postanowił o zniesieniu współwłasności, dzięki czemu teatr w całości będzie należał do samorządu województwa i dzięki temu będzie mógł startować po unijne pieniądze.

Marszałek wspiera też teatr w zdobywaniu pieniędzy na remont, bo ten jest niezbędny. – Kiedy chciałem zaprosić spektakl z zewnątrz okazało się, że nie mogę, bo scena się zawali pod scenografią – mówił dyrektor teatru Michał Kotański. - O zakresie prac zdecyduję po ekspertyzie i rozmowach z architektem i inżynierami- dodawał.

Plany i potrzeby są duże:wymiana instalacji, mała sala, sal prób, bo już teraz, kiedy przygotowywane są równolegle dwa przedstawienia, teatr wynajmuje salę. Potrzebna jest winda, garderoby na dobrym poziomie, pomieszczenia dla administracji. Marszałek przytoczył zapewnienia z ministerstwa, że pieniądze na remont - a mowa o 50 milionach złotych, Kielce otrzymają. Remont może rozpocząć się w połowie 2018 roku i potrwa 3 lata. Na ten czas teatr będzie musiał znaleźć tymczasową scenę.

– Już oglądałem kilka miejsc – przyznał dyrektor.

Zdradził też, że małą scenę oraz administrację chciałby ulokować w dawnej siedzibie Biura Wystaw Artystycznych przy ulicy Leśnej. Zwłaszcza, że w przyszłości można by bez większych problemów połączyć oba miejsca przebijając się od strony teatralnego podwórka. Rozmowy z władzami miasta na ten temat trwają. W pomieszczeniach po sklepie, który ma się wyprowadzić w ciągu trzech miesięcy, chce tymczasowo zrobić miejsce czytania dramatów, bo bardzo się to podoba publiczności.

Dyrektor przedstawił też plany repertuarowe , przypomniał nazwiska uznanych twórców, którzy będą w Kielcach reżyserować, widzowie mogą oczekiwać dwóch prapremier napisanych specjalnie dla tego zespołu. Pierwsza premiera „Kieł” na małej scenie już 1 października, tydzień później na dużej scenie „Harper”. W grudniu telewizja nagra „Dzieje grzechu” by pokazać go ogólnopolskiej publiczności. W nowy sezon teatr wszedł też z nową stroną internetową, nowym logo. – Wybrałem minimalistyczną formę by skupić się na treści, wszędzie wokół jest natłok informacji – stwierdził dyrektor.

Gmach kieleckiego teatru wzniósł w roku 1878 Ludwik Stumpf - przemysłowiec, właściciel kieleckiego browaru, filantrop. Był to prezent dla ukochanej - aktorki scen warszawskich, która dzięki temu mogła występować w Kielcach. Gmach zaprojektował ceniony architekt Ksawery Franciszek Kowalski. W budynku mieścił się także hotel, restauracja oraz mieszkania. Inauguracyjne przedstawienie odbyło się 6 stycznia 1879 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie