Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotknij historii. W piątek prezentacja modelu sandomierskiego zamku

Małgorzata PŁAZA
Tak wyglądała makieta sandomierskiego zamku wykonana przez artystę plastyka Andrzeja Karwata tuż przed oddaniem jej do pracowni odlewniczej.
Tak wyglądała makieta sandomierskiego zamku wykonana przez artystę plastyka Andrzeja Karwata tuż przed oddaniem jej do pracowni odlewniczej. archiwum prywatne
Osoby niewidome już niebawem będą mogły "zobaczyć" najważniejsze zabytki Sandomierza. Umożliwią to przestrzenne odlewy z brązu. Pierwszy zostanie zaprezentowany w piątek, podczas obchodów Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Projekt "Dotyk historii" będzie miał szerszy wymiar.

Prezentacja w piątek

Prezentacja w piątek

Spotkanie z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnoprawnych rozpocznie się w piątek 2 grudnia o godzinie 11 w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Projekt "Dotyk historii" zaprezentuje Katarzyna Zioło, sekretarz Stowarzyszenia "Dobrze, że jesteś". Andrzej Karwat powie, jak powstaje odlew w brązie. W południe nastąpi odsłonięcie odlewu zamku. Następnie Maria Butkowska, dyrektor ośrodka "Radość Życia" opowie o roli edukacji kulturalnej w życiu osób niepełnosprawnych. Spotkanie zakończy występ artystyczny uczniów ośrodka. Dzisiaj osoby niepełnosprawne mogą zwiedzać sandomierski zamek nieodpłatnie.

Na pierwszy ogień poszedł zamek. Odlew w brązie w skali 1:200 jest już gotowy. W piątek 2 grudnia w południe zostanie uroczyście zaprezentowany w siedzibie Muzeum Okręgowego.
Do maja przyszłego roku mają powstać cztery podobne przestrzenne modele najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych zabytków nadwiślańskiego grodu: katedry, ratusza, Bramy Opatowskiej i zespołu klasztornego dominikanów przy kościele świętego Jakuba.

Miejscem stałej ekspozycji pod nazwą "Dotyk historii" oraz niezwykłych spotkań z przeszłością i architekturą miasta ma być otwarty, łatwo dostępny teren - taras widokowy Zamku Kazimierzowskiego.

MIASTO Z BARIERAMI

Pomysłodawcą makiet jest Stowarzyszenie "Dobrze, że jesteś", działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Organizacja zabiega o realizację tego zadania, gdyż chce, aby Sandomierz stał się miastem przyjaznym osobom niewidomym, niepełnosprawnym ruchowo, starszym - wszystkim tym, którzy nie są w stanie samodzielnie, w typowy sposób poznawać grodu i jego zabytków.

Jak podkreśla Katarzyna Zioło, sekretarz Stowarzyszenia "Dobrze, że jesteś", popularność Sandomierza wciąż rośnie, chce tu przyjeżdżać również coraz więcej zorganizowanych grup osób niepełnosprawnych, tymczasem żaden z historycznych obiektów nie jest dla nich dostępny.
- W żadnym z nich nie ma windy, nie ma zainstalowanych ułatwień architektonicznych, nie ma przewodników wydrukowanych w alfabecie Brajla, nie ma map wypukłych, nie ma audioprzewodników. Zarówno władze miasta, jak i instytucje zarządzające danymi budowlami w ogóle nie biorą pod uwagę tej grupy turystów czy mieszkańców. Jesteśmy jedyną w Sandomierzu organizacją, która małymi krokami stara się tę sytuację zmieniać - zaznacza Katarzyna Zioło.

INSPIRACJA Z KRAKOWA

Ekspozycja "Dotyk historii" ma wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom osób niepełnosprawnych. Turyści, ale i mieszkańcy będą mogli dotknąć dosłownie historii sandomierskich zabytków.
- Poznać ich kształt, fakturę, zapoznać się z ich historią - podkreśla autorka pomysłu.
Twórcy projektu nie kryją, że korzystają z wiedzy i doświadczenia rzeźbiarza Karola Badyny, który na zlecenie krakowskiego magistratu wykonał wraz z zespołem duży, rozbudowany program "Droga Królewska" w stolicy Małopolski.

Projekty odlewów zabytków Sandomierza wykonuje artysta grafik Andrzej Karwat, autor wielu znakomitych prac, wśród nich korony sandomierskiej, klucza Sedes Regnis Principales, członek i jeden z założycieli Stowarzyszenia "Dobrze, że jesteś".
Wszystkie projekty zostaną przygotowane w jednakowej skali. Wstępnie wielkość obiektów ustalona została w wymiarach około 50x40x20 centymetrów.

DUŻE WYZWANIE

Andrzej Karwat przyznaje, że praca nad pierwszą makietą była sporym wyzwaniem.
- Starałem się uwzględnić w niej różnorodność faktur, po to, aby ułatwić "oglądanie" przy pomocy palców. W tym samym celu niektóre elementy zostały nieco przerysowane. Chciałem, aby detale rzeczywiście były wyczuwalne, czytelne. Starałem się jednocześnie zachować monumentalność budowli i charakter obiektu - opowiada Andrzej Karwat.

- Makietę musiałem wykonać tak, aby umożliwić poznanie obiektu osobom niepełnosprawnym, nie odbierając przy tym przyjemności oglądania osobom widzącym normalnie - dodaje artysta.
Wszystkie odlewy zostaną umieszczone w równej od siebie odległości na prostokątnych postumentach wykonanych z granitu. Obok odlewu zabytku znajdzie się również wykonany w brązie krótki opis budowli w alfabecie Brajla. Zawarte będą w nim najważniejsze dane, tekst zostanie napisany zgodnie z zasadami audiodeskrypcji. Dla osób widzących, na tablicach, zostaną przygotowane informacje w języku polskim i angielskim.

Odlewy, zaznaczają inicjatorzy, zostaną wykonane w profesjonalnej pracowni. Użyty zostanie stop brązu odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Będzie trwały i nie zmieni koloru. Ekspozycji będzie towarzyszył przewodnik, folder i inne materiały promocyjno - informacyjne.
Otwarcie ekspozycji zaplanowane zostało na 31 maja 2012 roku.

ZMIENIĆ ŚWIADOMOŚĆ

Ekspozycja da również możliwość prowadzenia lekcji muzealnych, nie tylko dla młodzieży niepełnosprawnej.
Stowarzyszenie chce poprzez realizację projektu osiągnąć jeszcze jeden cel: zwiększyć świadomość społeczną odnośnie potrzeb osób niewidomych, niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo, jakie powinny być uwzględniane przez muzea, instytucje kultury, słowem: ma zwrócić uwagę na potrzeby tych ludzi.
Koszt całego zadania powinien zamknąć się kwotą 70 tysięcy złotych. Jest to największy projekt realizowany przez Stowarzyszenie "Dobrze, że jesteś".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie