Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki 2023 w Koprzywnicy. Były piękne kosze i wieńce, wiele atrakcji na stadionie i mnóstwo ludzi

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
od 16 lat
Mieszkańcy miasta i gminy Koprzywnica podziękowali za tegoroczne plony. Uroczystości dożynkowe odbyły się na miejscowym stadionie. Wieniec uwity przez mieszkańców wsi Postronna będzie reprezentował gminę Koprzywnica na dożynkach powiatowych w niedzielę, 20 sierpnia w Dwikozach.

Dożynki Gminne w Koprzywnicy 2023

Po mszy w kościele pod wezwaniem świętego Floriana w Koprzywnicy, w asyście Grupy Motocyklowej „Cystersi”, barwny korowód przeszedł na miejscowy stadion, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości.

Przybyłych powitała burmistrz Aleksandra Klubińska, która podziękowała rolnikom i sadownikom za ciężką pracę. W swoim przemówieniu Aleksandra Klubińska podkreśliła, że to był trudny rok. - Dla rolników był to rok niezwykle trudny – powiedziała burmistrz Klubińska. - Nikt nie spodziewał się takiego roku. Przez ostatnie kilka tygodni z niepokojem patrzyliśmy w niebo. Dożynki gminne są już poza nami, ale wiele łanów zbóż stoi w polach. Do dziś wiele osób "bizonuje" wiśnie, zrywa morele, bo warunki atmosferyczne nie pozwoliły, żeby te zbiory zebrać o czasie.

Następnie gospodarze dożynek przekazali uroczyście chleb na ręce gospodyni gminy. Tegorocznymi gospodarzami dożynek byli Klaudia Ciach-Szatan z miejscowości Łukowiec oraz Mirosław Chwałek z miejscowości Świężyce.

Koprzywnickie dożynki stanowią ukoronowanie całorocznego trudu i pracy każdego, kto jest w jakikolwiek sposób związany z rolą i pracuje na niej

– mówiła Klaudia Ciach. - Są formą podziękowania za zbiory i jednocześnie prośbą o pomyślność w kolejnym roku. Dożynki to nie tylko ludowa tradycja, ale również potrzeba serca wielu rolników, aby w uroczysty sposób poprzez radość wspólnego świętowania za wszystko podziękować.

Mirosław Chwałek dodał: - Jak tradycja nakazuje, przynosimy tu dzisiaj pięknie prezentujące się wieńce dożynkowe oraz bogato zdobione kosze, które co roku zachwycają urokiem i kunsztem pracy. Jest to symbol ziemi i owoce pracy rąk ludzkich. Szczególnym charakterystycznym znakiem dożynek jest także chleb, dlatego przynosimy bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki. Pani burmistrz, prosimy, aby przyjęła od nas pani ten chleb. Proszę nim gospodarzyć tak, by go nikomu nigdy go nie zabrakło.

Po oracji chleba i okolicznościowych przemówieniach rozpoczął się blok artystyczny. Wystąpili podopieczni Fundacji La Zebra z Krzcina, Zespół Ludowy Powiślanie oraz Zespół Pieśni i Tańca Mali Powiślanie.

Rozstrzygnięto konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. W tym roku tytuł przypadł sołectwu Postronna. Wieniec ten będzie reprezentował gminę Koprzywnica podczas dożynek powiatowych w niedzielę, 20 sierpnia w Dwikozach.

Były także konkursy dla sołtysów, podczas których gospodarze sołectw i osiedli musieli wykazać się nie lada sprawnością. Był wyścig z eko-jajkiem na łyżce, toczenie „koła” oraz przeliczanie sołeckich funduszy.

Wieczorem przed licznie zgromadzoną publiką wystąpiła Krystyna Giżowska i zespół Extazy.

Gminne dożynki zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami z zespołem Konkret Band.

Na stadionie były także stoiska wystawiennicze z terenu miasta i gminy Koprzywnica, stoiska gastronomiczne. Przygotowano liczne atrakcje dla dzieci oraz strefę ogródkową i wypoczynkową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie