Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki Gminy Włoszczowa na stadionie. Panie już przygotowują wieńce. Zobaczcie zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Praca nad wieńcem dożynkowym w Kole Gospodyń Wiejskich Motyczno. Więcej na następnych zdjęciach >>>
Praca nad wieńcem dożynkowym w Kole Gospodyń Wiejskich Motyczno. Więcej na następnych zdjęciach >>>UG Włoszczowa
Dożynki Gminy Włoszczowa odbędą się w niedzielę, 13 sierpnia, na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji imienia Mariana Górskiego we Włoszczowie. Gwiazdą wieczoru będzie Miły Pan.

Jest już zarys programu gminnego Święta Plonów, choć jeszcze może on ulec pewnym korektom.

Dożynki Gminne rozpocznie uroczysta dożynkowa Msza Święta w Kaplicy w Parafii pod wezwaniem błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego z grona 108 męczenników we Włoszczowie. Po niej nastąpi przemarsz korowodu dożynkowego na stadion sportowy we Włoszczowie. To o godzinie 15.20 rozpocznie się obrzęd dożynkowy: uroczyste wręczenie burmistrzowi symbolicznego bochna chleba przez starostów dożynkowych, ośpiewanie wieńców dożynkowych i wystąpienia gości.

O godzinie 17.30 ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród.

Potem rozpocznie się blok koncertowy. Wystąpią: Włoszczowska Kapela Powiatowa, Kapela Włoszczowskie Muzykanty, Zespół muzyczny NieTAKTowni.

O godzinie 19 wystąpi gwiazda wieczoru - Miły Pan. Miły Pan, właściwie Piotr Kołaczyński, to polski wokalista wykonujący muzykę z pogranicza gatunków muzycznych disco polo i dance.

O godzinie 20:30 wystartuje dożynkowa zabawa taneczna. Grać będą Zespół muzyczny NieTAKTowni oraz Zespół muzyczny One Dream.

Zakończenie imprezy planowane jest na godzinę 23.

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich już przygotowują wieńce dożynkowe. Wiejskie gospodynie czeka mnóstwo pracy. Liczy się pomysł, staranność, dobór materiałów, zdolności artystyczne i zespołowa współpraca. Te tradycyjne mają kształt korony i muszą mieć określone wymiary, takie są wymogi konkursowe. W nowoczesnych działach można się wykazać twórczo. Co roku podczas dożynek wieńce są oceniane. Niektóre trafiają do kościołów, świetlic albo... na sprzedaż.

Praca zaczyna się od zbierania złotych kłosów i przygotowania stelażu. Mnóstwo mrówczej pracy przy mocowaniu zboża, ziół, kwiatów. Kto chce zyskać szanse w dożynkowej rywalizacji i dotarcie aż do konkursu na dożynkach prezydenckich, powinien przestrzegać szeregu zasad. Ma być przede wszystkim naturalnie i regionalnie.

I jest jeszcze dodatkowa praca... popularne, tworzone ze słomy witacze dożynkowe, które informują przejezdnych, kiedy w danej okolicy będą dożynki. Mieszkańcy prześcigają się w pomysłowości i rozmachu.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Motycznie popołudnia i wieczory poświęcają na robienie dożynkowego wieńca. Praca jak widać wre, bo to już niebawem. W Czarncy do zbierania zbóż na dożynkowy wieniec włączył się gospodarz Jan Powązka. Zobaczcie zdjęcia w galerii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie