Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki powiatu pińczowskiego w Kijach. Były msza święta, pochód i obrzędy. Zobacz na zdjęciach, co się działo

Michał Kolera
Michał Kolera
Wideo
od 16 lat
W sobotę, 26 sierpnia w Kijach miały miejsce dożynki powiatu pińczowskiego. Delegacje z każdej gminy pokazały swoje dożynkowe wieńce. Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia.

Dożynki 2023 powiatu pińczowskiego w Kijach

Dożynki rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła w Kijach. Mszę odprawiali ksiądz kanonik Stanisław Kudełka, dziekan powiatu pińczowskiego i proboszcz parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Pińczowie. Towarzyszyli mu proboszcz kijskiej parafii Leszek Kowalczyk i ojciec Daniel, ekonom domu Karmelitów Bosych w Piotrkowicach. Joanna Chałuda ze starostwa powiatowego zaśpiewała psalm, a ustęp Pisma Świętego przeczytał wójt gminy Kije Tomasz Socha. Członkowie zarządu powiatu Jadwiga Irla i Michał Leszczyński przeczytali prośby i intencje.

- W imieniu wójta Tomasza Sochy i wszystkich zgromadzonych dziękuję za wspólną modlitwę księdzu dziekanowi, który wygłosił piękną homilię, która utkwi nam w sercach, księdzu proboszczowi Leszkowi za gościnę, księdzu wikariuszowi - za wyreżyserowanie całej uroczystości. Bóg zapłać za obecność ojcu Danielowi. Modlitwa Karmelitów Bosych ma moc i wierzę, że za rok, zaczniemy żniwa zgodnie z kalendarzem rolniczym - powiedział Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski, sam przebrany w strój ludowy.

Później korowód przemaszerował w stronę Kasztelanii, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Głos zabrał Tomasz Socha, wójt gminy Kije.

- Mieszkańcy wsi stoją na straży najważniejszych wartości i tradycji narodowych. Dowodem na to są prezentowane wieńce, zwyczaje i potrawy. Wiara, oddanie pracy, umiłowanie polskości to bezcenne atuty polskiej wsi i jednocześnie spoiwa jej mieszkańców - powiedział.

Uczestników dożynek odwiedził też wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, poseł Marek Kwitek, radny sejmiku Piotr Żołądek oraz szef świętokrzyskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Józef Cepil.

Dożynkowy chleb staroście i wójtowi wręczyli starostowie dożynek - Jolanta Strączkiewicz, prowadząca wraz z mężem gospodarstwo w Jelczy Wielkiej w gminie Michałów oraz Paweł Kasza, rolnik, wraz z żoną gospodarujący w Gartatowicach w gminie Kije.

Na uroczystości pojawiły się koła gospodyń wiejskich z całego powiatu. Konkurs na najpiękniejszy wieniec wygrało Koło Gpospodyń Wiejskich z Włoszczowic w gminie Kije.

Wszystkie obecne na dożynkach koła zaprezentowały się wspaniale.

- Wieniec przygotowywałyśmy w zasadzie już od wiosny. Trzeba wysuszyć odpowiednie rośliny, żeby całość wyglądała ładnie. Potrawy także trzeba przyrządzić z wyprzedzeniem, podobnie, jak trunki, które muszą nabrać "mocy urzędowej". Dożynki to dla nas przede wszystkim podziękowanie za całoroczną pracę - mówiła Agnieszka Miśtal, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Kliszowa.

Delegacjom z każdej gminy towarzyszyli samorządowcy - wójtowie i burmistrzowie.

Zobacz na zdjęciach, co działo się w sobotę 26 sierpnia podczas dożynek powiatu pińczowskiego:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie