Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramat najmłodszych na niezwykłych zdjęciach w Centrum edukacyjnym „Przystanek Historia” w Kielcach [ZDJĘCIA]

TT
- Obok grupy przywódczej, czyli między innymi lekarzy, nauczycieli oraz inżynierów, największe straty w okresie II wojny światowej poniosły dzieci, których zginęło według szacunków około 2,5 miliona, w tym ponad 1,5 miliona to osoby poniżej 15 roku życia – mówił doktor Tomasz Łabuszewski, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, na spotkaniu w Kielcach otwierającym wystawę „Ukradzione dzieciństwo”.

Jak przyznał historyk we wrześniu 1939 roku świat najmłodszego pokolenia Polaków „runął” w dosłownym tego słowa znaczeniu. Wystawa „Ukradzione dzieciństwo” podzielona została na siedem modułów, przedstawiających dzieci między innymi jako ofiary, obrońców, emigrantów oraz okaleczonych. Dotyczy ona nie tylko osób narodowości polskiej, ale również żydowskiej, białoruskiej, litewskiej, ukraińskiej czy romskiej. Znajdziemy na niej kilkadziesiąt zdjęć przedstawiających najmłodsze pokolenie w różnych sytuacjach i czasie – od okresu II RP do powojennej Polski.

- Wystawa pokazuje, że polityka okupantów, szczególnie niemieckiego, iż dzieci były takimi samymi celami eksterminacji, jak wszystkie inne grupy społeczne i zawodowe społeczeństwa polskiego. W tej polityce chodziło przede wszystkim o stworzenie tak zwanej luki pokoleniowej, dzięki której w bliskiej przyszłości nie mogłoby się urodzić kolejne liczne pokolenie Polaków, a społeczeństwo skazane byłoby na powolne wymarcie – stwierdził doktor Łabuszewski.

Wiele dzieci ucierpiało nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. – Już od pierwszych dni wojny najmłodsi obserwowali pacyfikowane wsie, bombardowania oraz publiczne egzekucje, to wszystko musiało pozostawić trwały ślad na ich psychice – dodał historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Na terenie powojennej Polski znajdowało się przynajmniej 1,5 miliona sierot lub półsierot. Z tej liczby ponad 300 tysięcy potrzebowało natychmiastowej i stałej pomocy. Płynęła ona nie tylko ze strony państwa, ale również od instytucji kościelnych oraz zagranicznych.

Dzieci musiały radzić sobie same z wielką traumą aż do końca życia. Wszystkie wydarzenia z okresu II wojny światowej zostawiały trwały ślad na ludzkiej psychice i, co pokazały późniejsze badania prowadzone przez psychologów i specjalistów z zakresu pedagogiki, bardzo negatywnie odbijało się na ich dorosłym życiu.

W otwarciu wystawy wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół Mechanicznych imienia generała Władysława Sikorskiego w Kielcach. Ekspozycja będzie prezentowana przez cały październik 2019 roku w Centrum edukacyjnym „Przystanek Historia” Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej przy ulicy Warszawskiej 5 w Kielcach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie