MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dramat nauczyciela. W Jędrzejowie trwa akcja poszukiwania dawców szpiku

red
Drużyna Miśka Zdziśka w Centrum Kultury w akcji Zostań Dawcą Szpiku
Drużyna Miśka Zdziśka w Centrum Kultury w akcji Zostań Dawcą Szpiku
W niedzielę 6 marca odbywa się akcja poszukiwania dawców szpiku. Można się ciągle zgłaszać do Centrum Kultury lub Archiopactwa Cystersów. Akcja trwa w niedzielę do godziny 16. Organizatorzy apelują o pomoc dla Jacka Bertmana, nauczyciela z Jędrzejowa, nagle zaatakowanego przez najostrzejszą odmianę białaczki.

Pierwsza część akcji odbyła się w czwartek 3 marca. Już wtedy zarejestrowało się ponad 200 osób co jest wynikiem rekordowym. Akcję zorganizowały Fundacja Miśka Zdziśka „Błękitny promyk nadziei” oraz Fundacja DKMS Polska. W niedzielę odbywa się w Jędrzejowie kolejna akcja. Pilnie poszukiwany jest między innymi dawca szpiku dla Jacka Bertmana, nauczyciela, u którego z dnia na dzień ujawniła się ostra białaczka.

- Dziś w auli klasztornej Ojców Cystersów w wspólnie z druga częścią drużyny Miśka Zdziśka również my wspieramy Pana Jacka Bertmana, razem możemy bardzo wiele. Dziś możemy my pomóc Panu Jackowi, on na naszą pomoc czeka. Pomóżmy wspólnie, bo może za chwilę to my tej pomocy będziemy potrzebować - mówi Ojciec Jakub Zawadzki Wikariusz Archi opactwa Ojców Cystersów oraz wolontariusz Fundacji Miska Zdziśka.

– Zwracam się z serdeczną prośbą o pomoc dla wspaniałego człowieka, fantastycznego nauczyciela, pana Jacka Bertmana. W ciągu dwóch dni dopadła go najostrzejsza odmiana bialaczki. Pan Jacek leży w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku w Kielcach, oddział ostre białaczki. Stan jest bardzo ciężki, 100% szpiku jest zajęte przez nowotwór. Spotkajmy się w niedzielę w Jedrzejowie, razem możemy mu uratować życie – apeluje Dariusz Lisowski, prezes Fundacji Miśka Zdziśka „Błękitny promyk nadziei”, inicjator akcji.

Jacek Bertman jest nauczycielem w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 w Jędrzejowie.

Warto dodać, że białaczka może ujawnić się niespodziewanie, u osób w bardzo różnym wieku, cieszących się do tej pory dobrym zdrowiem. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Bardzo trudno jest znaleźć bliźniaka genetycznego. Tylko co sześćsetna osoba zarejestrowana w bazie danych zostaje dawcą.

Rejestracja trwa kilka minut i polega na pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie tej próbki są określane cechy zgodności antygenowej. Dawcą może zostać osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ogólnie zdrowa, ważąca minimum 50 kilogramów , przebywająca na stałe na terytorium Polski. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie