Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramatyczne wzrosła liczba mieszkańców Świętokrzyskiego z zaawansowanym rakiem. To pokłosie pandemii

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Dramatycznie wzrosła liczba pacjentów z zaawansowanym stopniem nowotworów. Niestety, zaniedbanie profilaktyki niesie za sobą tragiczne skutki. - Wyjście z popandemicznej sytuacji zajmie nam nie miesiące, a lata - mówi doktor Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.
Dramatycznie wzrosła liczba pacjentów z zaawansowanym stopniem nowotworów. Niestety, zaniedbanie profilaktyki niesie za sobą tragiczne skutki. - Wyjście z popandemicznej sytuacji zajmie nam nie miesiące, a lata - mówi doktor Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Dawid Łukasik
Dramatycznie wzrosła liczba pacjentów z zaawansowanym stopniem nowotworów. Niestety, zaniedbanie profilaktyki niesie za sobą tragiczne skutki. - Wyjście z popandemicznej sytuacji zajmie nam nie miesiące, a lata - mówi doktor Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Dramatyczne wzrosła liczba mieszkańców Świętokrzyskiego z zaawansowanym rakiem. To pokłosie pandemii

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach regularnie odbywają się „Białe Soboty” z profilaktyką onkologiczną. Badania jednak można wykonać również w inne dni, do czego zachęcają lekarze. Mimo to, liczba pacjentów nie zadowala. - Zgłaszalność zawsze była niewystarczająca i taka jest w dalszym ciągu. Jeśli chodzi o cytologię to jest ona na poziomie 17 procent wszystkich uprawnionych osób i jest to próg poniżej naszych oczekiwań. W skali kraju zgłaszalność wynosi 11 procent, więc obie te liczby są zbyt małe, ale u nas jest lepiej o około 50 procent – podkreśla doktor Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Pandemia i rok 2020 był czarnym czasem dla profilaktyki. - Udział w programach profilaktycznych był szokująco niski. W tej chwili odrabiamy te straty, aczkolwiek mamy teraz pacjentki z wyższym stopniem zaawansowania choroby, właśnie dlatego, że wcześniej się nie zgłosiły. Wyjście z sytuacji popandemicznej zajmie nas nie miesiące, a lata – mówi lekarz.

Wcześnie wykryty rak może być uleczalny w 100 procentach

Warto tu zaznaczyć, że wynik jest tym tragiczniejszy, że wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest w 100 procentach wyleczalny. - Jeżeli zmiana jest wykryta na etapie bezobjawowym podczas badań profilaktycznych to jest całkowicie wyleczalna.

Słowo „bezobjawowym” nie jest użyte bez powodu, ponieważ wiele pacjentek używa słów: „Nie badałam się, bo nic mi się nie działo”. Natomiast jeśli chodzi o pacjentki, które zgłaszają się do nas, bo już pojawiają się objawy, to śmiertelność sięga 60 procent – mówi doktor Smorąg i dodaje, że to bardzo dużo. - Nie wynika to z tego, że źle te pacjentki leczymy. Były robione badania porównawcze umieralności pacjentek z rakiem szyjki macicy w krajach skandynawskich oraz Polsce i na tle Skandynawii faktycznie wypadaliśmy bardzo źle. Jednak kiedy zostały przeanalizowane stopnie zaawansowania, z jakim się pacjentki zgłaszały to okazało się, że do nas większość pacjentek zgłasza się, gdy ta choroba jest już na etapie objawowym. W Skandynawii i wielu innych krajach Europy pacjentki chętniej się badają i choroba jest wcześniej diagnozowana – zwraca uwagę specjalista.

W przypadku raka piersi różnica w umieralności nie jest taka duża. - Gdy u pacjentki zostaje wykryty nowotwór na podstawie badań profilaktycznych to mamy dużo większą szansę na to, że leczenie będzie się odbywało nieinwazyjnie i uda nam się zachować atrybut kobiecości, jakim jest pierś. Te pacjentki wychodzą ze spotkania z rakiem mniej okaleczone – dodaje lekarz.

To wszystko potwierdza jedynie fakt, że regularne badania profilaktyczne mogą uratować życie. Cytologia powinna być wykonywana raz na trzy lata w grupie kobiet w wieku 25-59 lat. Mammografia co dwa lata w grupie wiekowej 50-69 lat, chyba że u pacjentki w pierwszym stopniu pokrewieństwa (u mamy, siostry, córki) wystąpił rak piersi – wtedy badanie powinno być wykonywane raz w roku. - Namawiam również do samobadania piersi, które doprowadza do tego, że trafia do nas pacjentka z nowotworem w niskim stopniu zaawansowania – zaznacza doktor Leszek Smorąg.

"Biała sobota" z sukcesem. Warto się badać

Świetne efekty przeniosła „Biała sobota” po świętach wielkanocnych. Wykonano ponad 70 badań. Największą popularnością cieszyła się profilaktyczna mammografia (41 badań). Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również badania laryngologiczne w Programie profilaktyki nowotworów głowy i szyi, które w sobotę przeprowadzał doktor Jakub Spałek z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi. Od początku tego programu przebadaliśmy już ponad 9 000 osób. Około 20 procent zostało skierowanych na diagnostykę pogłębioną. U 80 osób stwierdzono nowotwór na wczesnym etapie rozwoju. - Program spełnił swoje zadanie, bo dzięki tym badaniom mogliśmy uratować zdrowie i życie pacjentom, którzy nie podejrzewali u siebie choroby nowotworowej - mówi doktor Jakub Spałek. Program profilaktyki nowotworów głowy i szyi trwa do końca tego roku. Na badania powinny się zgłosić szczególnie osoby z grup ryzyka: palące papierosy, spożywające regularnie alkohol, mające zwiększone ryzyko infekcji wirusem HPV. Z badania mogą skorzystać osoby w wieku 40-65 lat.

Dwadzieścia pań skorzystało z profilaktycznej cytologii.

Kolejna „Biała Sobota”, która będzie już 28 maja. W programie: mammografia w Programie profilaktyki raka piersi - rejestracja na badanie: 607 77 88 88, cytologia w Programie profilaktyki raka szyjki macicy- rejestracja na badanie: 609 99 00 33, nasofiberoskopia w Programie profilaktyki nowotworów głowy i szyi- rejestracja na badanie: 41 36 74 653.

Z powyższych badań można również skorzystać codziennie od poniedziałku do piątku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Wystarczy zarejestrować się telefonicznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie