Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drastycznie spada liczba porodów w kieleckich szpitalach. Najwięcej kobiet rodzi w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Zobacz film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
2031 porodów odbyło się w 2022 roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Liczba urodzonych dzieci jest mniejsza o około 10 procent niż w 2021. Niestety, jak podkreślają lekarze, tendencja ta utrzymuje się od kilku lat i nic nie wskazuje, by miało się to zmienić.

Najwięcej kobiet w regionie rodzi w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach to największy szpital w regionie świętokrzyskim. Odbywa się tu też najwięcej porodów. - W pewnym sensie mamy się z czego cieszyć – mówi doktor Grzegorz Świercz, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. - Pomimo „posuchy” w całym kraju, bo obserwujemy ogromny spadek liczby porodów, to u nas było stosunkowo nieźle. Mamy 10-procentowy spadek w stosunku rok do roku, ale nadal jesteśmy jedyną kliniką w regionie, gdzie jest powyżej 2 tysięcy porodów rocznie – wyjaśnia lekarz.

W 2022 roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na świat przyszło 2031 dzieci. Ostatni poród miał miejsce około godziny 18 w Sylwestra, a pierwszy w nowym roku – 1 stycznia minutę po północy. - Bardzo się cieszymy i dziękujemy naszym pacjentkom za zaufanie jakim nas darzą. Postaramy się tego zaufania nie zawieść, bo już od około 10 lat trzymamy się na topie pod względem liczby porodów – podkreśla doktor Świercz. - W zeszłym roku odbyło się u nas 26 procent wszystkich porodów w regionie świętokrzyskim, a przecież oddziałów położniczych jest tu kilkanaście. To dowód na to, że pacjentki nas lubią – dodaje.

W ogólnej liczbie urodzonych dzieci, około 1,5 procent były to bliźniaki. - Każdego roku obserwujemy wzrost odsetka ciąż mnogich i jest to związane z dwoma czynnikami. Po pierwsze ze wzrostem wieku kobiet rodzących, ponieważ im kobieta starsza tym większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę bliźniaczą. Po drugie to wzrost odsetka niepłodności i stosowanie technik rozrodu wspomaganego, które zwiększają prawdopodobieństwo ciąż bliźniaczych – wylicza kierownik Kliniki.

Lekarz przypomina także, że oddział posiada III poziom referencyjności, co w praktyce oznacza, że trafiają tu wszystkie najtrudniejsze przypadki. W Szpitalu Zespolonym w Kielcach rodzą kobiety z całego województwa świętokrzyskiego, ale leczone są tu również pacjentki w poważnych stanach, kierowane z ościennych regionów.

Z kolei w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach w 2022 roku na świat przyszło 1800 dzieci. To o 200 mniej niż w 2021 roku. Urodziło się tu też 30 par bliźniąt.

W Szpitalu Kieleckim świętego Aleksandra na świat przyszło około 800 dzieci, w tym kilkanaście par bliźniąt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie