Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż
Punktualnie o godzinie 12 pątnicy wyruszyli spod kościoła świętego Wawrzyńca w Nowej Słupi. Wśród podążających pielgrzymów byli mieszkańcy całego regionu - szczególnie z okolic Świętego Krzyża, wiele osób przyjechało z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego czy Sandomierza, była także rodzina górnika z Polkowic na Dolnym Śląsku. - Każdego roku przybywa coraz więcej ludzi z całej Polski. W zeszłym roku szliśmy w zimowej scenerii, tym razem jest piękna, słoneczna pogoda - powiedział Henryk Trepka, regionalista z Nowej Słupi. Przypomniał, że Droga Krzyżowa na Święty Krzyż ma średniowieczną tradycję. Wierni podążali Drogą Królewską, a można o tym przeczytać w Kazaniach Świętokrzyskich. - W 2004 roku ojciec Karol Lipiński zorganizował Drogę Krzyżową historycznym szlakiem, a w 2007 roku biskup Andrzej Dzięga poświęcił czternaście nowych stacji Drogi Krzyżowej, które wyrzeźbił artysta Aleksander Kucharski z Nowej Słupi. W tym roku idziemy już po raz dziesiąty - powiedział.
Wiernych prowadził biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Krzyż pomiędzy poszczególnymi stacjami Drogi Krzyżowej nieśli klerycy z Sandomierza, ojcowie, matki, młodzież, róże różańcowe, nauczyciele, liturgiczna służba ołtarza, kapłani, samorządowcy, służba zdrowia, dzieci, strażacy i rolnicy. Rozważania przygotowali ojcowie Oblaci. - Nie można lekceważyć grzechu, bo w ten sposób lekceważy się mękę Jezusa - mówił ojciec Krzysztof Jamrozy. Zaapelował także do wszystkich matek, aby wpajały dzieciom to, co służy pokojowi, szacunek do prawdy i umiłowanie do ojczystej ziemi.
Na zakończenie biskup Krzysztof Nitkiewicz powiedział, że Droga Krzyżowa odzwierciedla różne sytuacje naszego życia. - Jezus uczy nas jak w tych sytuacjach się zachować. Uczy przede wszystkim, że miłość jest większa niż grzech i cierpienie. Miłość sprawdza się w każdej sytuacji. Miłość zawsze zwycięża. To jest wezwanie skierowane do nas, abyśmy mieli świadomość Bożej miłości, którą zostaliśmy ogarnięci, i abyśmy umieli kochać - wszystkich, zawsze i w każdych okolicznościach - powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz. Po zakończeniu Drogi Krzyżowej w klasztorze na Świętym Krzyżu rozpoczęły się uroczystości Liturgii Wielkiego Piątku.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?