Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogi krzyżowe przejdą przez nasz powiat

Mateusz Bolechowski
Dziś wieczorem spod ostrobramskiego sanktuarium przy ulicy Wileńskiej kilkadziesiąt osób wyruszy w 40 - kilometrową, nocną drogę krzyżową. Na zdjęciu koordynator wydarzenia, Piotr Sieczka, przy plakacie zachęcającym do wzięcia udziału.
Dziś wieczorem spod ostrobramskiego sanktuarium przy ulicy Wileńskiej kilkadziesiąt osób wyruszy w 40 - kilometrową, nocną drogę krzyżową. Na zdjęciu koordynator wydarzenia, Piotr Sieczka, przy plakacie zachęcającym do wzięcia udziału. Mateusz Bolechowski
W piątek ze Skarżyska ruszy ekstremalna droga krzyżowa, w Suchedniowie przejdzie ulicami miasta

Kończy się Wielki Post, do Wielkiego Tygodnia zostało kilka dni. W tym czasie w powiecie skarżyskim odbędzie się szereg religijnych uroczystości. Już w piątek o godzinie 16 spod kościoła pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła w Suchedniowie wyruszy droga krzyżowa, która przejdzie ulicami miasta; Kościelną, Bodzentyńską, Mickiewicza, Emilii Peck i Powstańców 1863 roku. Zakończy się około 17.30 pod świątynią. Również w piątek, po raz pierwszy w powiecie skarżyskim, wyruszy ekstremalna droga krzyżowa. Rozpocznie ją Msza święta o godzinie 18, w skarżyskiej Bazylice Mniejszej. Potem uczestnicy wymaszerują, by pokonać 40 - kilometrową trasę.

W ciemności i ciszy
Będą szli nocą, zachowując milczenie, przerywane jedynie modlitwą przy każdej z 14 stacji. - Ekstremalne drogi krzyżowe odbywają się w całej Polsce. W ubiegłym roku brałem udział w takiej, z Kielc na Święty Krzyż. To było trudne wyzwanie fizycznie, ale chyba jeszcze ciężej było przełamać się psychicznie - mówi Piotr Sieczka ze Skarżyska Kościelnego, koordynator wydarzenia w powiecie skarżyskim. Spod Ostrej Bramy wyruszy kilkadziesiąt osób, już zarejestrowało się ponad półsetki. Co prawda zapisy już zakończyliśmy, ale jeśli ktoś będzie chciał dołączyć, jest taka możliwość - deklaruje pan Piotr. Podkreśla, że musi być to przemyślana decyzja - bo na trasie każdy jest zdany na swoje siły.

Rano w Kościelnym
- To wyzwanie, głębokie przeżycie, doświadczenie własnej słabości, inne spojrzenie na ciężar, jaki dźwigał Jezus. Podczas ponad 40-km, nocnej wędrówki przez las naszego powiatu każdy uczestnik będzie mógł pomedytować i wyciszyć się - wyjaśnia organizator. Ekstremalna droga krzyżowa od tradycyjnej różni się tym, że przebiega w ciszy, ma charakter indywidualny. Trasa wiedzie przez Rejów, Suchedniów, Berezów, Michniów, Wykus, Wąchock, Marcinków. Zakończy się w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Skarżysku Kościelnym. Tam pątnicy planują dotrzeć około godziny 9 rano w sobotę.

Takie są zasady
Podstawowe zasady poruszania się na trasie są następujące: Od momentu dotarcia do I stacji drogi krzyżowej obowiązuje reguła milczenia. Wyjątkiem jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa przy każdej stacji. - Nie planuj nadmiernie długich postojów. Na trasie, a szczególnie na fragmentach prowadzących poboczem jezdni należy zachować szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego. Poruszać się można w grupach mniejszych niż 10-cio osobowe. Rozważnie zajmuj miejsce na stacjach i postojach, aby inni mogli także znaleźć przestrzeń na przeczytanie rozważań i krótką modlitwę. W niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska. - to rady, jakich udzielają organizatorzy.

W_sobotę pierwsze misterium
W sobotę 19 marca, oraz w niedzielę w klasztorze Ojców Franciszkanów przy skarżyskim Rynku około godziny 19.15 dwukrotnie zostanie wystawiona Pasja. Od sześciu lat zakonnicy wraz z uczniami i absolwentami I Liceum im. J. Słowackiego i katechetką z tej szkoły przygotowują realistyczne misteria Męki Pańskiej. Wstęp wolny. - To połączenie aktorskiej gry, muzyki i tekstów z Ewangelii, zawsze przyciąga wielu wiernych - mówi ojciec Rafał Kołodziejski, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Pasję po raz kolejny można będzie zobaczyć w Suchedniowie, w Wielki Piątek o godzinie 16.30. Odbywa się ona na terenie przy kościele. Z kolei w Wielką Sobotę u skarżyskich Franciszkanów o godzinie 20.00 Wigilia Paschalna. Jej tradycyjnym elementem jest obrzęd chrztu. W świątyni przy Rynku szczególnie efektowny, bo odbywa się - jak w początkach Chrześcijaństwa, nie przez polanie głowy, ale przez zanurzenie całego ciała w wodzie święconej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie