Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drużyna wolontariuszy Szlachetnej Paczki w Ostrowcu skompletowana

Anna ŚLEDZIŃSKA
Podczas szkolenia osoby mające bezpośredni kontakt z rodzinami uczyły się jak przeprowadzać wywiad i koordynować akcję tworzenia paczki.
Podczas szkolenia osoby mające bezpośredni kontakt z rodzinami uczyły się jak przeprowadzać wywiad i koordynować akcję tworzenia paczki. Anna Śledzińska
Szlachetna Paczka w Ostrowcu Świętokrzyskim zebrała już grupę ludzi, którzy w tym roku będą pracować na rzecz ubogich rodzin.
W tym roku w akcji weźmie udział aż 36 wolontariuszy, którzy po raz pierwszy spotkali się wszyscy w niedzielę.

W tym roku w akcji weźmie udział aż 36 wolontariuszy, którzy po raz pierwszy spotkali się wszyscy w niedzielę. Anna Śledzińska

W tym roku w akcji weźmie udział aż 36 wolontariuszy, którzy po raz pierwszy spotkali się wszyscy w niedzielę.
(fot. Anna Śledzińska)

Szlachetna Paczka to projekt, który co roku łączy tysiące ludzi: wolontariuszy, darczyńców, dobroczyńców i rodziny w potrzebie. W Ostrowcu Świętokrzyskim akcja jest organizowana po raz trzeci. W ciągu krótkiego czasu udało się zebrać grupę prawie 40 wolontariuszy działających w dwóch grupach, prowadzonych przez Liderów Regionu Anetę Lewandowską i Mariusza Stajka.

- Szkolenie, które zorganizowaliśmy było największym w województwie świętokrzyskim, wzięło w nim udział 36 osób - mówi Mariusz Stajek. - To nasz duży sukces, gdyż zainteresowanie projektem znacznie wzrosło. W ubiegłym roku w Ostrowcu działało 20 wolontariuszy, teraz jest ich niemal dwukrotnie więcej. Cieszymy się, ponieważ będziemy mogli dotrzeć z pomocą do większej ilości rodzin.

NAJPIERW SZKOLENIE

Szkolenie jest niezbędnym elementem całości projektu - przygotowuje wolontariuszy do pracy z rodzinami. Ma nauczyć jak sprawnie przeprowadzić rozmowę, uzupełnić ankietę, a także na co zwrócić szczególną uwagę podczas rozmowy i włączania rodziny do projektu.

Niedzielne zajęcia trwały osiem godzin. Poprowadzili je trenerzy Adrianna Michta i Karol Rasała oraz koordynator wojewódzki Aleksandra Bugajska. Obecny był również koordynator regionalny Mateusz Nowakowski.

Tematyka poruszana podczas zajęć dotyczyła kryteriów, według których należy zdiagnozować rodzinę, przebiegu spotkania z rodziną, poprawności tworzenia opisów rodzin oraz aspektów prawnych związanych z funkcjonowaniem Szlachetnej Paczki. Uczestnicy oprócz dużej porcji wiedzy otrzymali materiały szkoleniowe- ankiety, teczki, identyfikatory, które usprawnią ich pracę.

120 RODZIN DO WERYFIKACJI

Liderzy zebrali już bazę 120 rodzin z powiatu ostrowieckiego, które będą odwiedzać wolontariusze.
- Informacje o rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji uzyskiwaliśmy przede wszystkim z placówek szkolnych - mówi Aneta Lewandowska. - Pedagodzy na podstawie zgromadzonych informacji przekazywali nam dane rodzin, po uzyskaniu ich zgody i na tej podstawie zostały one wprowadzone do systemu.

Nie każda rodzina wskazana do projektu, zostanie do niego zakwalifikowana. O wszystkim zdecydują kryteria, jakie przyjęli organizatorzy ogólnopolskiej akcji, weryfikowane podczas osobistych spotkań w wolontariuszami, które potrwają do końca października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie