MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drzewa tlenowe i miejskie pszczoły w cementowni Dyckerhoff Polska w Nowinach. Jaka będzie ich rola

OPRAC.:
Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Wideo
od 7 lat
Na terenie cementowni Nowiny stanęły ule, w których mieszkają pszczoły, posadzono też drzewa wytwarzające dużą ilość tlenu. To efekt działań firmy Dyckerhoff Polska, która zaangażowała się w dwa projekty ekologiczne.

Farmy tlenowe i miejskie pszczoły to dwa projekty, które Dyckerhoff Polska zrealizował i rozwija w ramach strategii zrównoważonego rozwoju i troski o środowisko naturalne.

W Nowinach posadzili 250 drzew

Na terenie zakładu Dyckerhoff Polska w Nowinach koło Kielc posadzono 250 sztuk drzew z gatunku Paulownia fortunei . Ta roślina w naturze występuje w południowo-wschodnich Chinach i Tajwanie, Laosie i Wietnamie. Ostatnio jest coraz popularniejsze jako roślina ozdobna i uprawna w innych częściach świata. Dlaczego? Wyróżnia się bowiem szybkim tempem wzrostu i produkuje mnóstwo tlenu.

- Są to szybko rosnące drzewa, w których wraz z wiekiem, następuje dynamiczne zwielokrotnienie procesów fotosyntezy, co znacząco przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Duże liście tych roślin wytwarzają kilkakrotnie więcej tlenu niż tradycyjne drzewa. Według badań, jedno drzewo może produkować około 260-300 kilogramów tlenu rocznie. To jest o wiele więcej, niż większość rodzimych gatunków drzew, które zazwyczaj produkują od 100 do 150 kilogramów tlenu rocznie. Dzięki drzewom tlenowym wspomagamy naszą planetę i oddychamy świeżym powietrzem - mówi Zuzanna Graur, menedżer do spraw zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji w Dyckerhoff Polska.

Z uwagi na te unikatowe cechy, Paulownia fortunei jest nazywana "oxytree", co po angielsku oznacza dosłownie "drzewo tlenowe".

Drzewa tlenowe i miejskie pszczoły w cementowni w Nowinach - zobacz galerię zdjęć

Drzewa ochronią mieszkańców przed hałasem

Drzewa "oxytree" zasadzono na terenach zielonych wokół zakładu oraz wzdłuż drogi surowcowej, wykorzystywanej do transportowania surowca z kopalni Kowala do cementowni Nowiny. Prócz produkcji tlenu, będą tam służyć również w charakterze naturalnej bariery dźwiękochłonnej, co podniesie komfort życia okolicznych mieszkańców.

- Sadzenie drzew tlenowych odbyło się w kilku etapach z udziałem zarządu Dyckerhoff Polska oraz przedstawicieli Grupy Buzzi z Włoch i Niemiec. Swoje drzewo tlenowe w naszym zakładzie ma również były wójt gminy Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz - opisuje Magdalena Fudala, rzeczniczka prasowa przedsiębiorstwa.

Cementownia ma już swoje pszczoły

Drugi proekologiczny projekt na terenie cementowni zrealizowano w ramach akcji "Pszczoły w mieście" wspieranej przez Ligę Ochrony Przyrody.

- Miejskie pszczoły to pomysł na rozwijanie i promowanie w naszym regionie miejskiego pszczelarstwa. W związku z problemem spadku liczebności populacji pszczół miodnych w Polsce i w Europie, na terenie cementowni, w pobliżu drzew tlenowych założono pasiekę pszczelą składającą się z czterech uli - wyjaśnia Magdalena Fudala.

- Działanie to wspomoże wzrost populacji tego gatunku owada poprzez stworzenie mu przyjaznego środowiska do bytowania i rozwoju. Będziemy chronić pszczoły dając im nowy dom na terenie cementowni, przyczyniając się tym samym do rozwoju tego niezwykle pożytecznego gatunku owadów - dodaje Zuzanna Graur.

W następnych latach Dyckerhoff Polska zamierza utworzyć kolejne plantacje drzew tlenowych. W planach są także nasadzenia łąk kwiatowych.

- Naszym zadaniem jest osiągnięcie harmonii w zakresie realizacji celów gospodarczych, społecznych oraz ochrony środowiska. Traktujemy zrównoważony rozwój jako swój społeczny obowiązek, a także czynnik długofalowego sukcesu firmy - podsumowuje Magdalena Fudala, rzeczniczka prasowa Dyckerhoff Polska.

Drzewa tlenowe i miejskie pszczoły w cementowni w Nowinach - zobacz galerię zdjęć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie