Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dunkleosteus pływał w naszym regionie 370 milionów lat temu. Niezwykłe odkrycie śladów ogromnej ryby w gminie Łagów

Ewa Łukomska
Ewa Łukomska
Nawet 20 metrów długości mogła mierzyć drapieżna ryba, którą odkryto w gminie Łagów. Pływała tu wprawdzie około 370 milionów lat temu, ale jej szczątki obecnie można oglądać w kieleckim Geoparku.

Góry Świętokrzyskie po raz kolejny stały się areną wielkich odkryć geologicznych. Niektórzy wciąż jeszcze pamiętają zainteresowanie, jakie przed kilku laty wzbudził tetrapod, którego ślady znaleziono w kopalni dolomitu w podkieleckiej gminie Zagnańsk. Teraz tetrapoda zdetronizował dunkleosteus, czyli drapieżna ryba znaleziona we wsi Płucki, w gminie Łagów - 35 kilometrów od stolicy regionu. Obu odkryć dokonał pochodzący z Kielc doktor Piotr Szrek, geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego, wspólnie z innymi naukowcami. Wyjątkowa ryba pływała w morzu, które mieściło się tu jeszcze 370 milionów lat temu.

W Płuckach, na skraju doliny, znajduje się stanowisko w formie niewielkiej odkrywki; zostało ono stworzone przez badaczy geologii i paleontologii. Miejsce to słynie z zapisanej w widocznym profilu skalnym granicy pięter dewońskich. To jedyne takie stanowisko w Europie Środkowej.

Poznajmy dunkleosteusa

Odnaleziony w Łagowie dunkleosteus to drapieżna ryba. W obrębie tego rodzaju znane są gatunki, których przedstawiciele osiągali niewielkie rozmiary - do kilkunastu centymetrów, ale i prawdziwi giganci. Dunkleosteusy były rybami morskimi aktywnie polującymi na inne zwierzęta. Zamieszkiwały głównie morza dawnych kontynentów północnych, głównie szelfy Laurussji, czyli obecnej Europy i części Ameryki Północnej. Maksymalne rozmiary, jakie mogły osiągać dunkleosteusy, to nawet 20 metrów długości. Mogą to być zatem pierwsze w historii kręgowców wielkie drapieżniki i jedne z większych w historii życia w ogóle. Co ciekawe ryby te imponowały nie tylko wielkością - badania dowodzą, że siła nacisku szczęk tych stworzeń mogła wynosić nawet 2 tony. Dane te sugerują, że mogły to być jedne z największych i najgroźniejszych morskich drapieżników w historii życia na Ziemi.

Lokalne znaleziska doktora Piotra Szreka to pierwsze pewne szczątki dunkleosteusa, na które natrafiono w Europie. Geolog już 20 lat temu znalazł ślady tych drapieżnych ryb, ale dopiero wykopaliska prowadzone w ostatnich latach oraz współpraca z innymi poszukiwaczami skamieniałości pozwoliły na skompletowanie informacji i materiału dotyczących dunkleosteusa, które z kolei zaowocowały kompleksową identyfikacją.

Znaleziona w Łagowie pradawna pancerna ryba to najstarsza przedstawicielka gatunku odkryty w Europie, a zarazem jeden z największych drapieżników w ogóle. Naukowcy szacują, że długość tylko jej głowy to ponad 60 centymetrów.

Opisy polskich okazów można już znaleźć w czasopiśmie naukowym Estonian Journal of Earth Sciences. Niebawem obszerny, kompleksowy artykuł na ich temat autorstwa doktora Piotra Szreka ukaże się również w magazynie National Geographic.

Doskonała okazja dla gminy

Dzięki odkryciu dunkleosteusa Łagów może sporo zyskać. To nie tylko doskonały powód do odwiedzenia gminy przez naukowców, ale i magnes na turystów. Co ciekawe, już teraz pojawiły się pierwsze plany dotyczące promocji okazu i samego regionu.

- Jako gospodarze terenu, na którym dokonano tego wielkiego znaleziska, myślimy nad tym, jak wykorzystać je do promocji gminy. Chcemy na bazie tego odkrycia stworzyć coś, co zainteresowałoby turystów. Na razie w planach mamy ścieżkę dydaktyczną, ale rozważamy też stworzenie miejsca, w którym mogłyby być wystawiane eksponaty związane z rybą pancerną, ale i inne geologiczne skarby, jakie znajdywane są w naszej gminie - mówi burmistrz Łagowa, Paweł Marwicki.

Jak uzupełnia włodarz gminy, taki obiekt najprawdopodobniej będzie się mieścił w budynku dawnej łaźni żydowskiej, w której później funkcjonował komisariat. Robocza nazwa przedsięwzięcia to Centrum Przyrodnicze Prehistorii. Obecnie gmina rozważa skąd pozyskać dofinansowanie. Zarys projektu już powstał i zapowiada się interesująco - być może w przyszłości zobaczymy tam eksponaty, które dotąd oglądaliśmy w Geoparku i o wiele więcej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

27 piłkarzy Korony po rundzie jesiennej. Od najgorszego do najlepszego

Piękne piłkarki na pięknych zdjęciach. Wyjątkowa sesja Korony Handball Kielce

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie