Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duże pieniądze na świętokrzyską kulturę

Lidia CICHOCKA
W tym roku będzie prawdziwy wysyp inwestycji kulturalnych: zostaną oddane filharmonia, parter dawnego pałacu biskupów krakowskich, parking przed skansenem w Tokarni i kilka obiektów wewnątrz.

- Tegoroczny budżet placówek podległych marszałkowi przekracza 41 mln zł - mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego. - Tylko nasz wkład w inwestycje z różnych programów sięga 15 mln zł. Ale kiedy otrzymujemy z Unii 80 procent wartości, nie ma się co zastanawiać. Gdy doliczyć to, co dostaniemy, nakłady na kulturę sięgną 80 mln. To ogromna suma.

ZAROBEK PRZYJDZIE Z CZASEM

Samorząd województwa dopłaci 12 mln do powstającego przy ulicy Głowackiego Międzynarodowego Centrum Kultur. W tym roku przeniesie się tam filharmonia, otwarcie przewidziano na grudzień. - To oznacza, że placówka musi opracować koncepcję działalności, bo ten obiekt ma działać przez cały tydzień. Może proponować spotkania z malarstwem, grafiką, filmem. Musi zarabiać.

Dyrektor przyznaje, że obecne wpływy z biletów są niezadowalające, ale ma nadzieję, że w nowym budynku to się zmieni. - Tak było w przypadku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, która dzisiaj ma rekordową liczbę czytelników - w ubiegłym roku było ich ponad 200 tys. - dodaje.

WBP dostanie pieniądze na zakup nowości, bo to jedna z podstaw jej popularności, ale ambitne plany budowy nowoczesnej czytelni od ul. Zgody musi odłożyć na później. Teraz ważniejsze są przebudowanie placu przed Wojewódzkim Domem Kultury (wspólnie z miastem), utrzymanie Akademii Filmu Polskiego, która cieszy się ogromną popularnością.

TEATR SOBIE RADZI, ALE POMOC POTRZEBNA

W przeciwieństwie do filharmonii, Teatr imienia Stefana Żeromskiego ma bardzo duże wpływy z biletów. - To zasługa repertuaru i sprawnego impresariatu - chwali Kowalczyk. - Teatr otrzyma pieniądze wystarczające na przygotowanie pięciu premier. Województwo musi też dopłacić 40 tys. do wyjazdu na festiwale zagraniczne spektaklu "Samotność pól bawełnianych", jednak najważniejsze dla przyszłości placówki jest załatwienie spraw własnościowych. Chodzi o zniesienie współwłasności, bo tylko wtedy teatr może wystąpić o środki unijne na remonty, zagospodarowanie dziedzińca itp.

Muzeum Wsi Kieleckiej w czerwcu uruchomi parking w Tokarni, potem odda karczmę i budynek konferencyjny, ale to nie jedyne inwestycje. W tym roku rozstrzygnie przetarg na złożenie obiektów, leżących na terenie skansenu od lat. - Muzeum jest bardzo aktywne, w ubiegłym roku przyjęło ponad 100 tys. turystów - wyjaśnia Kowalczyk. On, podobnie jak dyrektor MWK Janusz Karpiński, czekają na pieniądze z Ministerstwa Kultury na budowę mauzoleum w Michniowe. Minister je obiecał, a województwo już wydało 3 mln w ramach wkładu własnego.

ODDADZĄ PARTER

Także Muzeum Narodowe w tym roku, z półrocznym poślizgiem, otworzy parter w pałacu biskupim. To kolejny krok w odmienianiu wizerunku placówki. Samorząd województwa przychylnym okiem patrzy też na plany wzniesienia przy ul. Orlej działu sztuki współczesnej, powstałby on w miejscu dotychczasowych garaży. W tym roku rozpocznie się remont w kamienicy Pod Trzema Herbami. - W pałacu zobaczymy bardzo ciekawą wystawę ze zbiorów polskiego kolekcjonera Jerzego Krogulca. W ubiegłym roku zakończyliśmy wykup kolekcji Wielopolskich i sensowne byłoby jej pokazanie w nowej aranżacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie