Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany w Muzeum Narodowym

Lidia Cichocka
Tak ma wyglądać nowy plac przed Muzeum Narodowym.
Tak ma wyglądać nowy plac przed Muzeum Narodowym. wizualizacja Chodor Projekt
Przebudowa wejścia oraz nowy wygląd placu przed Muzeum Narodowym to największe, ale nie jedyne zmiany, jakie nastąpią w najbliższym czasie w tej placówce.

Najbardziej widoczna to przebudowa placu przed pałacem - usuniecie rosnących tam świerków i stworzenie miejsce dla imprez. Starania o zmianę wyglądu dziedzińca muzeum zaczęło, kiedy powstał projekt przebudowy Placu Panny Marii, któremu też ma zostać przywrócona dawna funkcja, mają zniknąć trawniki i plac ma stać się zaproszeniem do pójścia dalej - w stronę pałacu. Projekt zmian obu placów przygotowało to samo biuro, które pracuje nad rewitalizacją kieleckiej starówki, Chodor Projekt.

Zamknięty pałac

W przyszłym roku muzeum zostanie zamknięte na kilka miesięcy w związku z poważnymi pracami wewnątrz. - Wzmocnimy stropy, bo obecnie na piętrze nie może gościć więcej jak 120 osób - mówi dyrektor Robert Kotowski. Od kwietnia zaczną się prace.

Jednocześnie przebudowana zostanie sień, ma to być reprezentacyjne miejsce przyjmujące wszystkich gości. - Jeszcze trwają uzgodnienia co do wyglądu podłogi czy ścian - mówi architekt Małgorzata Rupniewska. Ale już wiemy, co chcemy zrobić. W sieni po wyburzeniu działowych ścianek ma się znajdować okrągła recepcja. Szatnie zostaną przeniesione do podziemi. Z sieni, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz będzie można przejść do galerii.

Na parterze w baszcie zajmowanej obecnie przez galerię W ramach uruchomiona zostanie kawiarenka oraz sklep z pamiątkami. Będą tam nasze wydawnictwa, ale także gadżety związane z muzeum, reprodukcje obrazów, kubki, koszulki. Pojawią się one wkrótce, bo teraz nie mielibyśmy nawet gdzie ich sprzedawać.

Zaproszenie do baszty

Ogród włoski cieszy się coraz większym zainteresowaniem zwiedzających, którzy przychodzą do niego odpocząć a zapewne będą zaglądać jeszcze chętniej, kiedy w baszcie na murach powstanie kawiarenka. - Tam będzie także punkt informacji turystycznej, pamiątki - wymienia dyrektor. Przez kawiarnię będzie można przejść czy to na zewnątrz czy od strony parku dostać się do naszego ogrodu. Na górze baszty powstanie taras widokowy.

Pewne zmiany nastąpią też w samym ogrodzie. Po deszczowych miesiącach okazało się, że konieczne jest wykonanie odwodnienia, bo cienka warstwa ziemi nie wchłania nadmiaru wody. Remont sieni, baszt oraz założenie profesjonalnej iluminacji pałacu kosztować będzie ok. 4 mln zł. Otwarcie pałacu po zmianach planowane jest w przyszłym roku wielką wystawą dzieł z kolekcji polskiego kolekcjonera K. Krogulca.

Otwarcie na Mikołaja

Dyrektorowi udało się też zdobyć sponsorów, którzy pomogą w otwarciu i to już w grudniu świetnie wyposażonej sali multimedialnej, w której obywać się będą zajęcia edukacyjne.
- Pomogli nam MAC Edukacja i firma Lafarge - mówi dyrektor. Cieszę się bardzo, że obie firmy widzą taką potrzebę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie