Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa koncerty na Dzień Wojska Polskiego w Starachowicach. Zabrzmiały pieśni wojskowe i patriotyczne [ZDJĘCIA]

Kazimierz Cuch
Zespół Estradowy Ligi Obrony Kraju w Starachowicach „Wiarusy” wystąpił w okrojonym składzie
Zespół Estradowy Ligi Obrony Kraju w Starachowicach „Wiarusy” wystąpił w okrojonym składzie Fot. Kazimierz Cuch
Po oficjalnych uroczystościach Święta Wojska Polskiego w Starachowicach, w 101 rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej też Cudem nad Wisłą, wieczorem w Amfiteatrze Parku Miejskiego odbyły się dwa okolicznościowe koncerty piosenek wojskowych i patriotycznych.

Najpierw pieśni wojskowe i patriotyczne zaśpiewał Zespół Estradowy Ligi Obrony Kraju w Starachowicach „Wiarusy”. Miał wyjątkowo liczną widownię. Widzowie szczelnie wypełnili amfiteatr i pobliskie zbocza Parku Miejskiego. Rzęsistymi brawami nagrodzili występ „Wiarusów”, nawet w okrojonym, tylko pięcioosobowym składzie. Pełny skład zespołu to osiem osób.

W roli konferansjera wystąpił Marek Materek- prezydent Starachowic, „wyręczając” w tym Agnieszkę Lasek- Piwarską- dyrektor starachowickiego Parku Kultury, który zarządza bardzo skutecznie Amfiteatrem.

Godzinę później, dla tej samej widowni, zagrała, działająca od roku, 22 osobowa Marszałkowska Orkiestra Dęta, stworzona z inicjatywy Andrzeja Bętkowskiego, marszałka województwa świętokrzyskiego. Dyrygował kapelmistrz Marcin Chlebny, który także zapowiadał kolejne melodie grane przez orkiestrę. Dodawał do tych zapowiedzi krótki komentarz historyczny, a nawet lekko polityczny.

Zarówno „Wiarusy” jak i orkiestra wykonały znane melodie wojskowe i patriotyczne: O Panie, któryś jest na niebie, Warszawianka, Wierzby płaczące, Serce w plecaku, Szara piechota. Był też motyw muzyczny z filmów: Jak rozpętałem II wojnę światową i Vabank.

Wiarusy

Zespół Wiarusy powstał z inicjatywy członków klubu żołnierzy rezerwy Ligii Obrony Kraju. Zespól jest laureatem licznych konkursów piosenki żołnierskiej, koncertował m.in. na Litwie i Ukrainie. Obecnie zespół liczy 8 członków, a działają pod kierownictwem Dariusza Dygasa - Elżbieta Tokarska, Krzysztof Sarzyński, Maciej Bachurski, Maciej Jagieło, Karol Cygan, Zbigniew Jędrzejczyk, Dariusz Grunt.

Orkiestra dęta

Marszałkowska Orkiestra Dęta powstała z inicjatywy marszałka Andrzeja Bętkowskiego i wicemarszałek Renaty Janik w 2020 roku. W jej skład wchodzi 18 muzyków: z Filharmonii Świętokrzyskiej, wykładowcy akademiccy i uczniowie ostatnich klas szkoły muzycznej. Orkiestra dęta nawiązuje do najlepszych tradycji orkiestr dętych, które działały w miastach dając mieszkańcom radość i bezpłatną atrakcyjną ofertę kulturalną. Marszałkowska Orkiestra dęta ma w swoim repertuarze brawurowe interpretacje muzyki filmowej, klasycznej i patriotycznej. Muzycy chcą przekazać swojemu miastu i regionowi świętokrzyskiemu cykl bezpłatnych koncertów z okazji świąt państwowych, rocznicowych, wakacyjnych podwieczorków, koncertów promenadowych. Orkiestra ma wspaniałe mundury galowe nawiązujące stylistyką kolorystyczną do mundurów legionowych oraz Kawalerii stworzonej przez Władysława – Belinę – Prażmowskiego. O powrocie do „ łask orkiestr dętych” niech świadczy choćby przykład, że najlepsza orkiestra w Polsce Sinfonia Varsovia stworzyła osobny zespół kameralny Sinfonia Varsovia Brass.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie