MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwie umowy na dofinansowanie koneckich inwestycji podpisane z marszałkiem Adamem Jarubasem

Marzena Kądziela
Wspólne zdjęcie uczestników spotkania przed zabytkową częścią Domu Pomocy Społecznej
Wspólne zdjęcie uczestników spotkania przed zabytkową częścią Domu Pomocy Społecznej Marzena Kądziela
Wiele ciepłych słów na temat współpracy samorządowców powiatu i koneckich gmin z samorządem województwa padło na poniedziałkowym spotkaniuw Domu Pomocy Społecznej “Cichy Zakątek” w Końskich. Nic dziwego, w ostatnich miesiącach do naszych samorządów popłynęło wiele milionów złotych z Programu Opracyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Dwie kolejne umowy - na inwestycje powiatową i miasta i gminy Końskie podpisano właśnie w “Cichym Zakątku”.

Bardzo dobry rok dla powiatu koneckiego

Role gospodarzy pełnili dyrektor Domu Pomocy Społecznej Barbara Krawczyk związana z placówką od 23 lat oraz starosta konecki Bogdan Soboń. Pani dyrektor witała gości, wśród których znaleźli się między innymi marszałek województwa Adam Jarubas, czonkini zarządu wojwództwa Agata Binkowska, radny sejmiku województwa i jednocześnie lekarz DPS Sławomir Marczewski, wicestarosta Andrzej Lenart, członkowie zarządu powiatu Dorota Duda i Czesław Kurcbart, burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, wójt Rudy Malenieckiej Leszek Kuca, radni powiatowi i gminni, pracownicy Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta i Gminy pracujący przy sporządzaniu wniosków.

Starosta konecki Bogdan Soboń przypomniał, że w obecnej kadencji samorządowej, a szczególnie w roku bieżącym do powiatu koneckiego połynęły miliony z Unii Europejskiej za sprawą przede wszystkim dobrze przygtowanych przez urzędników wniosków i ich pozytywnej oceny pod względem merytorycznym przez samorząd wojewódzki pod kierunkiem marszałka Adama Jarubasa. To między innymi dofinansowanie budowy przedszkoli w Smykowie i Radoszycach, rozbudowy ośrodka zdrowia w Radoszycach, czy budowę zbiornika pod Radoszycami. Do nich dołączyły w ostatnich tygodniach ostatnio dwie duże inwestycje w Końskich i Sielpi.

Sielpia zyska na remoncie zbiornika

Jedną z największych inwestycji tegorocznych jest odbudowa zbiornika wodnego w Sielpi. Jej koszt to blisko 30 milionów złotych. Dofinansowanie unijne dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Świętokrzyskiemu wyniesie prawie 25 milionów złotych. Umowę podpisali marszałek województwa Adam Jarubas, członkini zarządu wojewdztwa Agata Binkowska i burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

- To niezwykle istotna i długie lata oczekiwana inwestycja - mówił burmistrz Krzysztof Obratański. - Nie tylko dla komfortu korzystających z letnich uroków zalewu turystów, ale także wędkarzy i przedsiębiorców, którzy mają swoje firmy w podkoneckim kąpielisku. To także świetna perspektywa dla przyszłych turystyczno - handlowo - rozrywkowych przedsiębiorstw.
Przypomnijmy, że zadanie będzie polegać między innymi na pogłębieniu zbiornika, który z powodu zniszczonych przez powódź w roku 1997 urządzeń wodnych na rzece Czarnej Koneckiej w Janowie i Małachowie uległ znacznemu wypłyceniu. To przez nanosy dostarczane przez lata przez rzekę. Za w większości unijne pieniądze urządzenia będą zbudowane na nowo, przebudwie ulegnie molo, powstanie nowa plaża.

Dla oszczędności i komfortu pencjonariuszy

Druga podpisywana przez marszałka Adama Jarubasa i członkinię zarządu województwa Agatę Binkowską umowa dotyczy inwestycji powiatowej. Stąd podpisy składali także starosta konecki Bogdan Soboń i jego zastępca Andrzej Lenart. To termomodernizacja Domu Pomocy Społecznej “Cichy Zakątek”.

O zakresie prac opowiadała Barbara Panek, która przygotowywała wniosek o dofinansowanie. - Budynki placówki będą ocieplone zarówno z zewnatrz jak i od środka, pomijając wpisany w rejestr zabytków budynek z czerwonej cegły, który ocieplony będzie tylko od wewnatrz - informuje Barbara Panek. - Wymianie ulegnie blisko 240 okien, 23 drzwi. Zamontowane będą nowe instalacje centralnego ogrzewania, a stare oświetlenie zastapią nowe ledowe, energooszczędne lampy. Na dachach pojawi się ponad dwieście paneli fotowoltaicznych. Liczymy, że dzięki zaplanowanym pracom, uzyskamy oszczędności związane z energią cieplną i elektryczną w wysokości 80 - 85 procent. W budynku będzie cieplej, a system wentylacji pozwoli na stały dopływ świeżego powietrza, co niewątpliwie wpłynie na komfort pensjonariuszy i pracowników Domu Pomocy Społecznej.

Na koniec po obiekcie, który pełnił funkcje koszar wojskowych, a potem szpitala, oprowadzała gości dyrektor Barbara Krawczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie