Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie wystawy w Instytucie Dizajnu w Kielcach: Ruch Tektoniczny" i "Tożsamość"

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Sienkiewiczowska dzielnica mieszkaniowa (1953-1955) zwana także placem Literatów powstała jako jedno z regionalnych wcieleń stołecznej Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Narożniki budynków udekorowano wizerunkami pisarzy związanych z regionem: Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego, wykonana w technice sgraffito. Plac Literatów jest najszerszym punktem ul. Sienkiewicza(45 metrów).Pomimo kameralnej skali SDM stanowi jedną z najbardziej eleganckich i reprezentacyjnych przestrzeni publicznych stolicy Świętokrzyskiego.
Sienkiewiczowska dzielnica mieszkaniowa (1953-1955) zwana także placem Literatów powstała jako jedno z regionalnych wcieleń stołecznej Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Narożniki budynków udekorowano wizerunkami pisarzy związanych z regionem: Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego, wykonana w technice sgraffito. Plac Literatów jest najszerszym punktem ul. Sienkiewicza(45 metrów).Pomimo kameralnej skali SDM stanowi jedną z najbardziej eleganckich i reprezentacyjnych przestrzeni publicznych stolicy Świętokrzyskiego. Facebook/Instytut Dizajnu w Kielcach
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki wspólnie z Instytutem Dizajnu w Kielcach zapraszają na wystawę "Ruch Tektoniczny", której wernisaż odbędzie się 15 czerwca o godzinie 18 w Galerii Głównej Instytutu Dizajnu. Tego samego dnia również o godzinie 18 w Galerii na Piętrze Instytutu Dizajnu będzie można zwiedzić wystawę "Tożsamość".

Wystawa "Ruch Tektoniczny" w Instytucie Dizajnu w Kielcach

Ekspozycja "Ruch Tektoniczny" w Instytucie Dizajnu to dobra okazja, by poznać to co najciekawsze w świętokrzyskiej architekturze. Od rozpoczętych jeszcze przed II Wojną Światową szpitali i szkół, przez zdobione, socrealistyczne gmachy wznoszone w latach pięćdziesiątych, ogromne osiedla i ekspresjonistyczne konstrukcje późnego modernizmu, powrót do tradycyjnej architektury i historyzmu w latach osiemdziesiątych po współczesne próby czerpania z unikatowych bogactw natury i krajobrazu.

Bogactwo architektury regionu nie wynika z liczby wybitnych budynków, ze znanych nazwisk projektantów czy ze spuścizny ogromnych założeń urbanistycznych.

Tym, co najciekawsze w historii tutejszej architektury, jest jej ciągłość, współistnienie z krajobrazem i wykorzystywanie naturalnych bogactw regionu. Czerpanie z tradycyjnych technik, praca w często skomplikowanym terenie i walory krajobrazowe sprawiły, że architektura regionu wykształciła indywidualne cechy, z których dla współczesnych architektów i architektek płynie wielka lekcja pokory, współpracy i szacunku dla bogactw naturalnych i dla tradycji budowlanych Kielecczyzny.

Na wystawie zaprezentowane zostaną w dużej mierze nieznane dotąd obiekty oraz ikoniczne budynki, ilustrowane pięknymi zdjęciami i makietami przygotowanymi przez pracownię ceramiczną Instytutu Dizajnu.

Wystawie towarzyszy książka – przewodnik ”Ruch Tektoniczny” Kacpra Kępińskiego prezentująca architektoniczną różnorodność regionu. Północ, która jest dużo silniej zurbanizowana, jest także bardziej obszernie prezentowana na stronach przewodnika. Znajdziemy w nim dzieła ikoniczne jak dworzec autobusowy w Kielcach czy huta w Sandomierzu, jednak wśród opisywanych budynków są również te pozbawione cech wybitnych – ale stanowiące ważny zapis momentu dziejowego, w którym powstawały.

Wystawę można oglądać do 15 września w Instytucie Dizajnu w Kielcach.

Wystawa Tożsamość w Instytucie Dizajnu w Kielcach

Galeria na Piętrze Instytutu Dizajnu zaprasza od 15 czerwca godz. 18 na zwiedzanie wystawy Tożsamość. 100 lat polskiej architektury prezentującej fenomen architektoniczny po 1918 roku na terenie Polski. W 2019 roku w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki poddano analizie wycinki historii pięciu miast: Krakowa (1918–1939; Sztuka), Warszawy (1939–1956; Władza), Lublina (1956–1970; Społeczeństwo), Poznania (1970–1989; Transfer) i Katowic (1989–2018; Przemiana).

Taka forma ma oczywisty wymiar symboliczny, ale też pozwala pokazać jak definiowano tożsamość polskiej architektury i urbanistyki poprzez tożsamości lokalne.

Wystawa to efekt dyskusji o zachodzących zmianach w polskiej architekturze i urbanistyce ostatniego stulecia. Architekci chcą nie tylko promować polską kulturę architektoniczną, lecz także zachęcać do refleksji nad naszym otoczeniem i jakością przestrzeni, w której żyjemy.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie