Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwór Odonów tętni życiem. I odzyskuje blask z czasów dawnej świetności [ZDJĘCIA]

R
Październik rozpoczął się w Dworze Odonów dwoma interesującymi wydarzeniami. Obydwa zorganizowane zostały w miniony weekend

W sobotę, 5 października po raz kolejny dwór gościł artystkę Opery Bałtyckiej Joannę Nawrot, tym razem wraz z czwórką muzyków formacji Baltic Quasideon Group. W odonowskim patio posłuchać można było głównie piosenek niezapomnianej Anny German.
Dzień później, w niedzielę, 6 października była okazja zaczerpnąć trochę wiedzy ale też zobaczyć na żywo jak na przestrzeni wieków konie pomagały ludziom w najróżniejsze sposoby. Pomiędzy wykładami i prezentacjami organizatorzy zaprosili na staropolski poczęstunek. Chętni mogli spróbować jazdy konnej zarówno bryczką jak i wierzchem.

Dwór w Odonowie, który po latach wrócił w ręce rodziny powoli odzyskuje blask z czasów swojej świetności. Od remontu obiektu minęło już 8 lat, ale zarówno dwór jak i park z roku na rok przechodzą nieustającą metamorfozę. Ponieważ z oryginalnego wyposażenia praktycznie nic się nie zachowało, poza nielicznymi obrazami i drobiazgami, które opuściły dwór jeszcze przed wysiedleniem, właściwie wciąż trwa proces wyposażania domu w oryginalne sprzęty i meble z ubiegłego wieku.

– Nie chcieliśmy zamawiać nowych mebli imitujących stare, zależy nam na stworzeniu klimatu jak najbardziej zbliżonego do atmosfery dworu polskiego z początku XX wieku – takiego jaki opuścili nasi przodkowie. Oczywiście chcemy, żeby dom żył i się zmieniał dlatego nie boimy się nowoczesności – jest internet bezprzewodowy, łazienki z XXI wieku i nowe materace, które zamontowane są jednak w starych, oryginalnych łóżkach – może nie zawsze w idealnej kondycji technicznej jednak wystarczająco komfortowe a dające w zamian doznania autentyczności nieosiągalne w obiektach zmodernizowanych w większym stopniu – mówi Jerzy Postawka, który wraz z żoną, dziećmi i rodzicami prowadzi odonowski dwór – Nie postrzegam tego miejsca w kategorii biznesu, raczej powiedziałbym, że to jest misja w którą zaangażowana jest cała rodzina.

Nie do poznania zmienił się też park wpisany do rejestru prowadzonego przez kieleckiego konserwatora zabytków. Jeszcze 10 lat temu 4 hektary terenu wokół dworu przypominały bardziej zaśmieconą dżunglę zarośniętą samosiejkami, czarnym bzem i pokrzywami – teraz powstały trawniki, alejki, boisko do badmintona, boisko do petanque, huśtawki i piaskownica. Nie brak tam też małej architektury jak choćby ławki na których można odpocząć czy nowoczesna rzeźba przedstawiająca świętą rodzinę autorstwa Marii Rzący, absolwentki krakowskiej akademii sztuk pięknych, wychowanki znanego krakowskiego mistrza profesora Czesława Dźwigaja. Park jest otwarty dla wszystkich. – Jeśli tylko brama jest otwarta zapraszamy na spacer i relaks w cieniu wiekowych drzew. Chcemy żeby to było miejsce dostępne dla lokalnej społeczności tak jak było dawniej za czasów mojego dziadka - mówi Jerzy Postawka.

Funkcja komercyjna jest konieczna do zapewnienia egzystencji tego miejsca – poza organizacją wesel i różnego rodzaju imprez okolicznościowych dostępne są usługi noclegowe w dworskich pokojach. To idealne miejsce zarówno na pobyty rodzinne jak również romantyczny nocleg z kolacją przy świecach i śniadaniem „do łóżka”. We dworze odbywają się też różne inne przedsięwzięcia jak na przykład warsztaty Jogi, warsztaty kulinarne, szkolenia, spotkania integracyjne dla firm. Bardzo dużą popularnością cieszą się ostatnio ceremonie zaślubin w parku połączone z weselem. Ważnym elementem całości jest dworska kuchnia – właściciel jest pasjonatem gotowania a swój kunszt doskonalił w restauracjach zarówno w kraju jak i zagranicą.

Od samego początku przy dworze działa stowarzyszenie Odonowskie Towarzystwo Kulturalne, które za główny cel stawia sobie popularyzację pozytywnych wzorców i wartości kultury ziemiańskiej, podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. W ramach przywracania roli dworu jako lokalnego centrum kultury Towarzystwo organizuje spotkania z różnych dziedzin kultury, sztuki i nauki. Wszystkie spotkania są bezpłatne i otwarte dla każdego. Przez lata działalności odbyło się już kilkadziesiąt imprez w tym wernisaże, koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi, cykliczne już wieczorki poetyckie i śpiewanie kolęd a nawet 2 międzynarodowe konferencje naukowe z udziałem profesorów z Uniwersytetu Wiedeńskiego i licznych uniwersytetów polskich.

Na sobotę, 26 października zaplanowane jest wydarzenie pod nazwą „Wolna Scena” – koncert połączony z jam session z udziałem artystów, publiczności i wszystkich chętnych, żeby zaprezentować swoje talenty. Po „improwizowanym karaoke” zabawa taneczna w jamajskiej formule „soundsystem”. Zaprezentują się składy hip-hopowe: Studio Szafa z Cudzynowic i Epicentrum z Łodzi, Projekt muzyczny Piotra Krakowskiego Jutuber z Krakowa grający rock alternatywny, formacja Bloco Central z Warszawy oraz wokalista King z dalekiej Ghany. Na to wydarzenie wstęp jest darmowy – organizatorzy proszą jedynie o dobrowolne datki jako wynagrodzenie dla artystów, które będzie można wrzucić do kapelusza podczas koncertu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie