MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dynia - na talerz i na Halloween

/esw/
Dynia bogata jest w białko, witaminy A, PP, C, magnez, fosfor, wapń, żelazo, sole mineralne.
Dynia bogata jest w białko, witaminy A, PP, C, magnez, fosfor, wapń, żelazo, sole mineralne. archiwum
Październik i listopad to sezon na dynie, z których szybko i łatwo można przyrządzić sycące potrawy. Mało kto wie, że dynia to w rzeczywistości owoc, spokrewniony między innymi z arbuzem, melonem, cukinią czy kabaczkiem. Powodem, dla którego zalicza się ją do warzyw jest przede wszystkim fakt, że nie może być spożywana na surowo.

Dynia jest lekkostrawna, niskokaloryczna, 100 gram dostarcza tylko 15 kalorii, oraz bogata w celulozę, przez co pomaga w kuracjach odchudzających. Poza tym jest bogata w białko, witaminę A, PP, C oraz witaminy z grupy B, zawiera wapń, żelazo, magnez i fosfor. Jedzenie jej korzystnie wpływa na zachowanie równowagi zasadowo-kwasowej, ponieważ zobojętnia nadmiar kwasów powstałych w organizmie po spożyciu produktów białkowych. Pestki dyni, zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, sole mineralne oraz błonnik, mają lecznicze właściwości i nawet współcześnie stosowane są przy zwalczaniu pasożytów przewodu pokarmowego. Również miąższ dyni ma lecznicze właściwości - wzmacnia układ odpornościowy, pobudza trawienie i odtruwa jelita, obniża poziom tłuszczów we krwi, pomaga w dolegliwościach nerek, działa też uspokajająco.

Kupując dynię trzeba zwrócić uwagę, czy jest ona zbita i jędrna. Niedojrzałe egzemplarze są pozbawione smaku, natomiast przejrzałe - zbyt włókniste. Skórka powinna być gładka, bez plam i uszkodzeń. Warzywo można przechowywać w całości nawet przez kilka miesięcy w suchym, chłodnym i przewiewnym miejscu.

Łatwość, z jaką przygotowuje się z dyni różnorodne potrawy sprawia, że gości w kuchniach na całym świecie. Można jej używać do przygotowania słodkich tortów i ciast, jako nadzienie pierogów, dodatek do makaronów, nadziewać ryżem i innymi warzywami, gotować, kisić, a nawet kandyzować. Świetnie nadaje się nie tylko do przygotowywania głównych dań, ale także do robienia przetworów, kompotów, napojów, a nawet alkoholi. Miąższ dyni można też zamrażać.

Warzywo można także wykorzystać nie tylko w kuchni. Istnieje szereg ozdobnych odmian, o niewielkich bulwach. Coraz bardziej popularne staje się organizowanie zabaw Halloween, których nieodłącznym symbolem jest właśnie wydrążona dynia, do której wkłada się świece.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie