MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Działoszyce będą świętować 600-lecie istnienia

Irena IMOSA [email protected]
Działoszycki artysta plastyk Wojciech Socha już dwa lata temu ustawił przed swoją pracownia instalację informującą o jubileuszu Działoszyc.
Działoszycki artysta plastyk Wojciech Socha już dwa lata temu ustawił przed swoją pracownia instalację informującą o jubileuszu Działoszyc. I. Imosa
Działoszyce przygotowują się do wielkiego jubileuszu. Patronat honorowy nad obchodami objął wicepremier Waldemar Pawlak. Do dnia obchodów pozostało niewiele ponad 170 dni. Rocznica przypada 23 sierpnia.

PATRONAT WICEPREMIERA

Władze Działoszyc zwróciły się do Kancelarii Premiera i biura wicepremiera o objęcie uroczystości jubileuszowych swoim patronatem. Kancelaria premiera Donalda Tuska poinformowała, że w żadnym z przypadków podobnych rocznic nie przyjmuje roli patrona, natomiast wicepremier Waldemar Pawlak z wyraźną satysfakcją objął honorowy patronat nad działoszyckim jubileuszem.

- Mamy wielką nadzieję, że pozytywne odpowiedzi napłyną także z biur wojewody świętokrzyskiego i marszałka województwa. Na razie mamy koncepcję ramowego programu, który będzie korygowany i "dopinany" w szczegółach. Uroczystościom nadamy podniosłą oprawę na miarę środków, jakimi dysponuje miasto - mówi burmistrz Działoszyc Zdzisław Leks.

W komitecie organizacyjnym działają: burmistrz, jego zastępca Krystyna Ciszek, dziekan dekanatu ksiądz kanonik Stefan Świderski, skarbnik gminy Krystyna Konderak, doktor Adam Sznajderski, historyk, pisarz, filolog, pochodzący z Działoszyc naukowiec Uniwersytetu Wrocławskiego, Paweł Kamiński, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury, Wojciech Socha, artysta plastyk, Marian Książek, prezes Zarządu Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych, Marta Nowak, dyrektorka Zespołu Placówek Oświatowych oraz grono dyrektorów szkół wszystkich szczebli w całej gminie.
PRAWA Z ZAMKU W NOWYM KORCZYNIE

Sześć wieków temu Polska stanęła w obliczu ogromnego wyzwania. 6 sierpnia 1409 roku w Malborku zakon krzyżacki wypowiedział wojnę Królestwu Polskiemu. Król Władysław Jagiełło był wówczas w Nowym Korczynie i tutaj 14 sierpnia dotarli posłowie krzyżaccy, aby wręczyć mu specjalny akt. Do Nowego Korczyna ściągać zaczęło rycerstwo z całego królestwa i nie tylko. Monarcha w uznaniu zasług dla Michała Bogumiłowa, kasztelana lubelskiego i ówczesnego właściciela działoszyckich dóbr, specjalnym aktem erekcyjnym przeistoczył Działoszyce w miasto na prawie magdeburskim, a stało się to 23 sierpnia 1409 roku.

Michał Bogumiłow z Czyżowa herbu Półkozic był najprawdopodobniej Litwinem, przybyłym w te strony u boku Władysława Jagiełły.

DOSTOJNIE I GODNIE

- Dzień jubileuszu uczcimy uroczystym nabożeństwem, po którym odsłonięta zostanie i poświęcona tablica upamiętniająca tę datę. Ze świątyni Świętej Trójcy (powstała w 1220 roku) przez całe miasto przejdzie historyczny korowód, a na stadionie odbędzie się wielkie widowisko historyczne z udziałem młodzieży, zespołów ludowych, kapel i grup folklorystycznych. W godzinach 18-22.30 przewidujemy wielki blok artystyczny, który przygotuje profesjonalna firma, a całą galę zakończy pokaz laserowy. Jest to jednak na razie wstępna koncepcja i z pewnością ulegnie ona korektom - mówi burmistrz Zdzisław Leks.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie