MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci - im starsze, tym droższe

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Powiększenie rodziny to decyzja finansowa na kilkadziesiąt lat. Nic dziwnego, że coraz częstszym modelem rodziny jest 2+1, a więcej niż trójka rodzeństwa to rzadkość. Nie każdego stać na utrzymanie kilkorga dzieci.

160 tysięcy

160 tysięcy

Analitycy Centrum im. Adama Smitha szacują koszt wychowania jednego dziecka w Polsce (do osiągnięcia pełnoletności) na 160 tysięcy złotych.

Centrum imienia Adama Smitha wyliczyło, że utrzymanie dziecka do osiągnięcia jego pełnoletności kosztuje w Polsce około 160 tysięcy złotych. W porównaniu do Stanów Zjednoczonych, gdzie identyczne podliczenie wyszło na poziomie 350 tysięcy dolarów, to skromnie. Jednak w opiniach rodziców te kwoty są znacznie zaniżone.

MALUCH TYLE CO PAMPERSY

Już ciąża jest wydatkiem około 1000 złotych, jeśli nie ma komplikacji, a matka karnie stawia się na prywatną wizytę u ginekologa co miesiąc. Wizyta z usg i badaniem to wydatek rzędu 120 złotych. Po urodzeniu trzeba liczyć się z wyprawką za kilka tysięcy. Najdroższe wózki są po 2,5 tysiąca, do tego dochodzi zestaw ubranek, zapas pieluch, wanienka, przewijak, łóżeczko i wiele kosztownych drobiazgów, które dokupuje się przy okazji. Trzy markowe gryzaki dla 3-miesięcznego dziecka kosztuje 35 złotych.
- Ale taki maluszek karmiony piersią kosztuje praktycznie tyle co pampersy i kosmetyki: chusteczki do mycia pupy, oliwki, maść na odparzenia. Góra 300 złotych miesięcznie, bo ubranka można kupić "z drugiej ręki" przez Internet i omijać drogie sklepy - wyjaśnia Anna Bartocha, mama półtorarocznej Julii.
Jednak starsze dziecko jest już droższe. Kupić trzeba specjalne soczki, jogurty czy przecierane jedzenie w słoikach. No i doliczyć około 200 złotych miesięcznych opłat za żłobek, a potem przedszkole.

STUDIA LEPIEJ W DOMU

Niewiele ponad 1000 złotych kosztuje utrzymanie nastolatka, który nie ma za wiele zajęć pozalekcyjnych. Zamiast pampersów kupuje się więcej ubrań i butów - bo dziecko szybko rośnie, a oprócz tego dochodzą koszty angielskiego - prywatnie od 50 do 75 złotych za lekcje, zajęć tanecznych czy basenu.
Dużo droższy jest student, który nawet jeśli oszczędza to mieszkając poza domem, musi dostać od rodziców na utrzymanie przynajmniej od 1500 do 2000 złotych miesięcznie.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 504 złotych netto lub 583 złotych (jeżeli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne). Wysokość zasiłku to 68 złotych na dziecko do ukończenia 5 roku życia; 91 złotych na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia; 98 złotych na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

- Wszystko zależy czy dziecko ma akademik, czy wynajmuje stancję czy mieszkanie. Ceny w dużych ośrodkach akademickich są przerażające, a utrzymanie dwójki studentów poza domem w różnych miastach, kompletnie nie na kieszeń normalnie pracujących rodziców. Dlatego lepiej jeśli jedno dziecko zostaje w domu. Wtedy jeszcze jest szansa na wykształcenie obydwojga. U nas jedna pensja, prawie cała, idzie na utrzymanie syna - mówi Grażyna Pawlik, matka Pawła studenta Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Olgi, studiującej język angielski w Kielcach.

A DZIECI WIĘCEJ!

Tymczasem w Świętokrzyskiem od trzech lat rodzi się coraz więcej dzieci. O ile w 2006 roku przybyło nas nieco ponad 11 tysięcy, to już w zeszłym roku prawie 13 tysięcy. Czyżby matki decydowały się częściej na rodzenie? Nie, statystycy brutalnie tłumaczą demograficzny cud: jest więcej kobiet w wieku rozrodczym, bo dorosły roczniki wyżowe.

- I taka jest prawda. U nas w szkole jest najwięcej jedynaków i dwuosobowych rodzeństw. Trójka to już
rzadkość, a ostatnią rodzinę wielodzietną mieliśmy kilka lat temu. Z punktu widzenia nauczyciela i matki, która wie ile kosztuje utrzymanie uczącego się dziecka, jakoś się nie dziwię - mówi Joanna Eliks, wicedyrektor Szkoły Podstawowej numer 28 imienia 4 PP "Czwartaków" w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie