Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziecko - kocham, szanuję, nie biję - w Kielcach ruszyła kampania "Biała Wstążka"

imo
W tym roku uwaga wszystkich skierowana będzie na dziecko - tegoroczne hasło to bowiem „Dziecko - kocham, lubię, szanuję, nie biję”. Uroczysta inauguracja kampanii miała miejsce wczoraj w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.

Z pełnym wdziękiem uroczystość rozpoczęły i poprowadziły dzieci, które zresztą są głównymi bohaterami obecnej edycji kampanii. O tym, dlaczego właśnie im należy poświecić naszą uwagę, mówiła Grażyna Pisarczyk, koordynator akcji.
- W tym roku głównym aktorem jest dziecko. Chcemy całą uwagę społeczeństwa, przede wszystkim osób dorosłych, zwrócić uwagę na sytuację dziecka krzywdzonego. Apelujemy, aby dzieci kochać i szanować, one także mają swoją godność. Są sposoby na to, by radzić sobie ze swoją bezradnością, kiedy złościmy się na nasze pociechy, a wiemy, że takie sytuacje zdarzają się niemal codziennie.

Przemoc wobec najmłodszych to wciąż duży i mocno ukrywany problem społeczny. - Jest wiele powodów, dla których ludzie przemocy nie ujawniają. Często to ogromne poczucie wstydu, strach i lęk, ale też obawa dziecka przed utratą miłości rodzica. Pokutują w społeczeństwie mity na temat przemocy, nadal uważa się, że rodzina to świętość, nie wolno się wtrącać w cudze sprawy. Nie można jednak udawać, że się nie widzi i nie słyszy czegoś niepokojącego, gdy zdrowie i życie dziecka jest zagrożone. Walczmy ze stereotypami, kierujmy się zdrowym rozsądkiem i ratujmy dzieci - apeluje Grażyna Pisarczyk.

Inauguracja kampanii stanowiła dobrą okazję do uhonorowania osób, które szczególnie przyczyniają się do przeciwdziałania zjawisku przemocy w rodzinie. Główną nagrodą, statuetką „Białej Wstążki”, obdarowano księdza Krzysztofa Banasika, zastępcę dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej. Wręczono także dyplomy Liderom Dobrych Praktyk - osobom mocno zaangażowanym w działalność pomocową, którą promuje „Biała Wstążka”.

Nagrody wyróżnionym wręczali zastępca prezydenta Andrzej Sygut oraz senator Krzysztof Słoń, wieloletni ambasador akcji. - „Białą Wstążkę” wspieram od samego początku i cieszę się, że Kielce jako jedno z pierwszych miast w Polsce włączyło się w tę kampanię. Z dumą noszę tytuł ambasadora tej akcji. Cieszę się, że kampania łączy tak wiele instytucji, bo to nie tylko działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, lecz także policji, prokuratury, wielu nauczycieli, wychowawców. Ubolewam, że w rodzinach wciąż występuję przemoc w różnej postaci - nie tylko fizyczna, lecz także psychiczna, objawiająca się wywieraniem różnego rodzaju nacisków, zwłaszcza finansowych. W XXI wieku takie sytuacje w ogóle nie powinny mieć miejsca. Rodzina to instytucja, w której dzieci szczególnie powinny czuć się bezpiecznie i otrzymywać wsparcie. Tymczasem wiele młodych rodzin nie radzi sobie, bywamy świadkami sytuacji bardzo niepokojących, które kończą się tragicznie, bo śmiercią maleńkich dzieci. To bulwersuje opinię publiczną, ale reagować powinniśmy nie tylko w tak ciężkich przypadkach, lecz w każdych innych, gdy zauważamy coś niepokojącego - mówi senator.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Przed nami cykl wydarzeń związanych z akcją. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach wraz z instytucjami, które go wspierają, przygotowali mnóstwo wydarzeń - warsztaty dla dorosłych, młodzieży, zajęcia edukacyjne, happeningi, mecze sportowe, konkursy.
Koordynatorka akcji serdecznie zachęca do wzięcia udziału w kampanii i jej wsparcia, bo ta co roku daje wymierne korzyści. - Może trudno je ująć w twardy sposób. Natomiast cieszy mnie, gdy przed meczem przypinam kibicowi białą wstążkę, a on mówi „tak, tak, wiem, o co chodzi”. To jest dla nas sygnał, że docieramy do ludzi. Potrzebujący dzwonią coraz częściej na telefon zaufania, mają odwagę szukać pomocy, sąsiedzi reagują na to, co dzieje się w mieszkaniu obok. To znak, że świadomość społeczna się faktycznie zwiększa - mówi Grażyna Karolczyk.

Podczas inauguracji kampanii wyróżniono osoby, które szczególnie udzielają się w ramach przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Tytył Lider Dobrych Praktyk otrzymali:
Joanna Ciszek (Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach), Agnieszka Wypych (Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie), Renata Bijak (Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie), Małgorzata Wąchocka (Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie), Ewa Nowak (Centrum Interwencji Kryzysowej Caritas Diecezji Kieleckiej), Anita Majkowska (Stowarzyszenie „Bezpieczny Dom”), Grzegorz Kazuń (Komenda Miejska Policji w Kielcach), Łukasz Bukała (Komenda Miejska Policji w Kielcach),Michał Materek (SpecjalistycznyOśrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie MOPR), Mateusz Gadawski (Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie MOPR), Magdalena Gościniewicz (Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie), Dorota Ławniczak (Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie), Renata Kopyś (Zespół Szkół Ekonomicznych imienia Oskara Langego w Kielcach), Mariusz Nowak (SpecjalistycznyOśrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie MOPR).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie