Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziecko może się utopić... we własnym łóżku. Lekarze ze Szpitala Kieleckiego świętego Aleksandra apelują w sprawie utonięcia wtórnego

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
- Nie trzeba być w wodzie, aby utonąć – apelują specjaliści ze Szpitala Kieleckiego imienia świętego Aleksandra. Są przypadki topienia się, pomimo że z wody wyszło kilka godzin wcześniej. Zarówno suche, jak i wtórne utonięcie częściej zdarza się u dzieci.
- Nie trzeba być w wodzie, aby utonąć – apelują specjaliści ze Szpitala Kieleckiego imienia świętego Aleksandra. Są przypadki topienia się, pomimo że z wody wyszło kilka godzin wcześniej. Zarówno suche, jak i wtórne utonięcie częściej zdarza się u dzieci. Pixabay.pl
- Nie trzeba być w wodzie, aby utonąć – apelują specjaliści ze Szpitala Kieleckiego imienia świętego Aleksandra. Są przypadki topienia się, pomimo że z wody wyszło kilka godzin wcześniej. Zarówno suche, jak i wtórne utonięcie częściej zdarza się u dzieci.

Podczas zabawy w wodzie dzieci często mają otwarte usta, co sprzyja zachłyśnięciu. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wtórnego utonięcia, także u dorosłych, są astma i niedawno przebyte zapalenie płuc. Lekarze ze Szpitala Kieleckiego świętego Aleksandra przy ulicy Kościuszki wyjaśniają, czym jest suche i wtórne utonięcie.

Suche i wtórne utonięcie mogą przebiegać podobnie. Czasem wystarczy, że dziecko zachłyśnie się wodą podczas kąpieli na basenie, w morzu, w wannie. Potem może wrócić do domu i skarżyć się jedynie na zmęczenie. Dopiero kiedy zaśnie, topi się we własnym łóżku. Właśnie dlatego zarówno suche, jak i wtórne utonięcie określane jest też jako ciche utonięcie. Na szczęście można je rozpoznać i w porę im zapobiec.

Co to jest suche utonięcie?

Do suchego utonięcia dochodzi zazwyczaj w krótkim czasie po kontakcie z wodą. O suchym utonięciu mówimy, kiedy niewielka ilość wody dostaje się do nosogardzieli dziecka, powodując skurcz krtani (głośni), co uniemożliwia oddychanie. Na suche utonięcie narażone są przede wszystkim dzieci, ale objawów nie można bagatelizować także u dorosłych.

Co to jest wtórne utonięcie?

Wtórne utonięcie może nastąpić w czasie od jednej do 72 godzin od momentu podtopienia lub zachłyśnięcia się wodą. W tym przypadku woda dostaje się do płuc, utrudniając transport tlenu do krwi i prowadząc do obrzęku płuc i niedotlenienia, co może zakończyć się śmiercią. Najczęstszą przyczyną wtórnego utonięcia jest topienie się w morzu lub jeziorze. Dużo niebezpieczniejsza jest słona woda, gdyż sól podrażnia płuca.

Objawy suchego i wtórnego utonięcia

W obu przypadkach, zarówno suchego, jak i wtórnego utonięcia, objawy są podobne. Wezwij pogotowie, jeśli po kontakcie z wodą zauważysz u dziecka następujące objawy:

  • silne zmęczenie i senność;
  • trudności z oddychaniem;
  • silny, ciągły kaszel (kaszel i duszność nasilają się w pozycji leżącej, co różnicuje je od objawów zapalenia oskrzeli czy płuc);
  • zawroty głowy;
  • zaburzenia mowy;
  • ból w klatce piersiowej;
  • wymioty;
  • utrata przytomności.

Dlatego bardzo ważne jest, aby po incydencie podtopienia obserwować dziecko i nie lekceważyć żadnych objawów. Zazwyczaj zachłyśnięcia się wodą lub podtopienia są niegroźne dla zdrowia. Jednak medycyna odnotowuje przypadki, w których do stanu zagrożenia życia lub zgonu dochodzi wiele godzin od wyjścia z wody. Dotyczy to około dwóch procent wszystkich utonięć. - Bądźcie czujni – apelują lekarze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie