Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Czekolady w niedzielę w Bieganowie. Będzie wiele atrakcji kulinarnych i artystycznych

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Podczas Dnia Czekolady w Bieganowie wystąpi kabaret Lejdis z Motyczna.
Podczas Dnia Czekolady w Bieganowie wystąpi kabaret Lejdis z Motyczna. archiwum
Dzień Czekolady odbędzie się w Bieganowie w gminie Radków w niedzielę, 24 lipca. Początek o godzinie 15 na placu przed remizą. Będzie dużo muzyki i tańca. Wstęp wolny.

Imprezę organizują: Koło Gospodyń Wiejskich w Bieganowie, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Radków oraz Kieleckie Forum Rozwoju - Kielce Plus. Dzięki różnym dotacjom i darowiznom, wszystkie atrakcje będą bezpłatne dla uczestników wydarzenia.

W programie między innymi występy lokalnych artystów i kabaretu Lejdis z Motyczna, konkursy dla kół gospodyń wiejskich na przysmak z jagód i ciasto czekoladowe, poczęstunek - w menu między innymi: grillowana kiełbasa i kaszanka, zalewajka, przysmaki z jagód i czekolady. Będzie też prezentacja Historia Dworu w Bieganowie i jego mieszkańców oraz rozdanie nagród w konkursie plastycznym dla dzieci. Wiele atrakcji przewidziano dla najmłodszych - dmuchane zamki, Zumba Kids, malowanie twarzy, fotobudka, mega bańki mydlane, czekoladowa fontanna, popcorn, wata cukrowa.

Inspiracją do zorganizowania Dnia Czekolady jest postać Adama Piaseckiego, który urodził się w Bieganowie w 1873 roku. Jego ojciec był rządcą dworskiego majątku. Po jego śmierci Adam rozpoczął praktyki w cukierni w Kielcach, następnie pracował w Warszawie, a po zdaniu egzaminu czeladniczego - w Krakowie. To w tym mieście udało mu się kupić w 1898 roku upadającą cukiernię. Lata ciężkiej pracy i pasja przedsiębiorcy sprawiły, że Adam Piasecki został okrzyknięty Królem Czekolady. Jego firma „A.Piasecki” odniosła ogromny sukces i przetrwała do dzisiaj pod marką „Wawel”.

Piasecki znany był ze swoich działań społecznych i patriotycznych, przekazał znaczne sumy pieniędzy na organizację plebiscytu na Śląsku oraz odnowienie Wawelu po odejściu Austriaków. W okresie II wojny światowej budynki jego fabryki przejął Wehrmacht. W 1944 roku został aresztowany przez Gestapo i osadzony w więzieniu na Montelupich. Następnie został przetransportowany do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i zginął prawdopodobnie w czasie ewakuacji więźniów do Belsen-Bergen.

Do dziś dnia w Bieganowie znajduje się dziewiętnastowieczny, klasycystyczny dworek, w którym wychował się Król Czekolady. Dzięki obecnym właścicielom - Teresie i Mirosławowi Holota - otoczony siedemnastowiecznym parkiem zabytkowy dwór jest zadbany i tętni życiem.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie