Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Edukacji Narodowej w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Zawichoście. Obchodzono potrójne święto. ZDJĘCIA

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Na wydarzeniu pojawił się  Janusz Korczak wraz z dziećmi Korczaka - który w krótkiej opowieści na prośbę dzieci " Doktorze opowiesz nam bajkę"
Na wydarzeniu pojawił się Janusz Korczak wraz z dziećmi Korczaka - który w krótkiej opowieści na prośbę dzieci " Doktorze opowiesz nam bajkę" archiwum szkoły
Dzień Edukacji Narodowej połączony z Dniem Patrona - Janusza Korczaka oraz wyjątkowe urodziny 70-lat funkcjonowania placówki obchodzono w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Zawichoście. Były gratulacje dla dyrekcji, wspomnieniowy spektakl i wyśmienity tort.

Dzień Edukacji Narodowej w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Zawichoście

Na wydarzeniu pojawił się Janusz Korczak wraz z dziećmi Korczaka - który w krótkiej opowieści na prośbę dzieci " Doktorze opowiesz nam bajkę" przypomniał historię placówki, przy okazji wymieniając wszystkich dyrektorów od początku istnienia Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Zawichoście.

Jak przystało na urodziny, nie mogło zabraknąć tortu. Cała uroczystość odbywała się w pięknej scenerii, nad którą od tygodni pracowała cała społeczność Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Zawichoście.

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Zawichoście jest jednym z kilku jakie działa na terenie województwa świętokrzyskiego. Powstał w listopadzie 1953 roku. Początkowo funkcjonował jako Państwowy Zakład Wychowawczy. Siedzibą zakładu był budynek poklasztorny, w którym przed wojną mieściła się Szkoła Rzemiosł. Po częściowym odbudowaniu ze zniszczeń wojennych na potrzeby Zakładu zaadaptowano trzy sale, w których funkcjonował internat oraz zasadnicza szkoła zawodowa. Warunki były bardzo trudne, brakowało wody i elektryczności. Pierwsi wychowankowie przybyli do Zawichostu 28 listopada 1953 roku z Zakładu Wychowawczego w Owińskach koło Poznania.

Z okazji 55 -lecia ośrodka w roku 2006 oddano do użytku drugi segment, który poprawił sytuację lokalową, a poprzez to warunki socjalne uczniów oraz komfort pracy wychowawców i nauczycieli.
Obecnie w ośrodku uczy się 60 chłopców w wieku od 12 do 18 lat, którzy zostali skierowani do ośrodka przez Sąd Rodzinny. Młodzież uczy się w klasach IV-VIII szkoły podstawowej i szkole branżowej I-go stopnia o profilu stolarz oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. W internacie funkcjonuje 5 grup wychowawczych liczących od 8 do 12 wychowanków.

Tak jak kiedyś tak i dziś ośrodek jest placówką opieki całkowitej o charakterze resocjalizacyjno – wychowawczym, przeznaczoną dla młodzieży męskiej niedostosowanej społecznie. Zadaniem ośrodka było i jest eliminowanie przyczyn i przejawów niedostosowania oraz przygotowanie wychowanków do samodzielnego życia zgodnego z normami społecznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie