Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Frytek 13 lipca. Z czym zjeść i jak zrobić dobre frytki?

Karina Dychała
Kucharz w restauracji Rolo Lolo Marcin Pamuła
Kucharz w restauracji Rolo Lolo Marcin Pamuła Dawid Łukasik
W sobotę, 13 lipca obchodzimy Dzień Frytek. Zapytaliśmy kucharza Marcina Pamułę z restauracji Rolo Lolo w Kielcach, jak przyrządzić najlepsze i z czym możemy je podawać.

Kiedy zaczęliśmy smakować frytki i jaką rolę w naszym menu odgrywają dziś?
Pierwszy bar, w którym serwowano tę potrawę, powstał w roku 1857. Do wyboru były frytki małe, zwane ,,une russe” i duże „une cosaque”. W trakcie pierwszej wojny światowej Belgowie byli wspierani przez Wielką Brytanię. Brytyjczycy byli zafascynowani smakiem smażonych ziemniaków dlatego rozpowszechnili tę potrawę w swoim kraju. Do dziś jednym z głównych dań w Anglii jest Fish and Chips, czyli smażona ryba z frytkami. W Stanach zjednoczonych frytki szybko przyjęły się do codziennego menu, ze względu na szybkość i prostotę wykonania. Amerykanie dodają je do większości fast foodów i dań barowych. Nic dziwnego, że często za kraj pochodzenia tej potrawy uznaje się właśnie Amerykę. W Polsce frytki zaczęto wytwarzać w drugiej połowie XX wieku.

Jak zrobić dobre frytki?
Potrzebne będą do tego odpowiednie ziemniaki, my, w restauracji, korzystamy z lokalnej odmiany. Są różne odmiany ziemniaków, jedne się nie dosmażą w środku, inne się rozgotują. Dlatego najlepiej nauczyć się i zapamiętać, jak dana odmiana ziemniaka zachowuje się w takich warunkach. Nie ma też określonego czasu smażenia. Ja smażę frytki "na oko", oceniam je po kolorze, nie ma reguły.

Z czym jeść frytki?
Każdy kraj serwuje tę potrawę na różne sposoby. W Polsce najczęściej podaje się frytki posolone lub z ketchupem, w Anglii dodaje się do nich ocet natomiast w Holandii i we Włoszech majonez. Tradycyjne, belgijskie frytki powinny być smażone na oleju wołowym lub smalcu. Jednak w naszej restauracji smaży się je na oleju roślinnym. Używamy takiego tłuszczu, ponieważ ma wysoką temperaturę wrzenia. Dzięki temu smażymy frytki krótko w wysokiej temperaturze i nie wytwarzają się przez to związki rakotwórcze.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jak dobrze znasz kuchnię polską?



Jak długo przechowywać produkty w lodówce?

Warsztaty z MasterChefaem


Czy wiesz co zamówić w smażalni ryb?


Wegetarianizm, weganizm, frutarianizm...


ZOBACZ TAKŻE: Robert Janowski o zwolnieniu z „Jaka to melodia?”

Źródło: Telemagazyn.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie