Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Kota. Zobacz zdjęcia pupili Czytelników

Elżbieta Święcka
Badyl - kot pani Doroty.
Badyl - kot pani Doroty.
W środę, 17 lutego, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Na echodnia.eu utworzyliśmy galerię zdjęć Waszych pupili.

17 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. 17 lutego ustanowiono Międzynarodowym Dniem Kota we Włoszech w 1990 roku. W Polsce święto to obchodzimy od roku 2006. Dzień Kota to także inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów.

Według różnych szacunków, w naszym kraju żyje około 17 tysięcy bezdomnych kotów. Akcje charytatywne na ich rzecz prowadzą schroniska oraz rozmaite organizacje na rzecz zwierząt.

Coraz więcej osób decyduje się na koty, bo... mamy mało czasu, a te czworonogi nie wymagają tyle uwagi, co psy. Choć zwykle chodzą własnymi ścieżkami, to jednak coraz częściej stają się kompanami człowieka. A gdy już znajdą się w domu, to rządzą w nim niepodzielnie.

Znani mieszkańcy regionu o swoich kotach - czytaj więcej

- Można powiedzieć, oczywiście nieco żartobliwie, że schodzimy na... koty - przyznaje Anna Studzińska, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Kielcach. - Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta. Chcemy mieć w domu zwierzę, ale wolnego czasu mamy coraz mniej. A koty są bardziej samodzielne, przez co „wygodniejsze” niż psy. Możemy przygotować im więcej jedzenia i zostawić w domu na 2-3 dni. Co prawda są mniej wrażliwe na choroby, ale za to lepiej niż psy znoszą urazy - dodaje nasza rozmówczyni.

Koty dopiero zauważamy

Koty zostały udomowione około 10 tysięcy lat temu. Ale od tamtej pory ich losy toczyły się bardzo różnie. Dopiero niedawno te czworonogi zaczęliśmy otaczać tak wyraźną troską. - Przez bardzo długi czas koty były jakby niezauważalne. Egzystowały sobie obok nas, ale mało kto zwracał na nie uwagę, bo w obiegowej opinii były i często nadal są stworzeniami, które doskonale sobie radzą w każdych warunkach i nie potrzebują pomocy człowieka - wyjaśnia Anna Studzińska.

- I choć od zawsze są pożyteczne, bo polują na gryzonie, dopiero od niedawna otaczamy je opieką i dokarmiamy. Warto tu choćby wspomnieć o okresie średniowiecza, kiedy jako atrybut czarownic, były tępione. Dopiero epidemia dżumy i fakt, że polowały na szczury je uratował - wyjaśnia.

Zima najtrudniejsza

Obchodzony 17 lutego Międzynarodowy Dzień Kota to nie tylko okazja, by wyjątkowo dogodzić swoim pupilom, ale też by przypomnieć, jak ważna jest opieka nad tymi stworzeniami.
- Zima zawsze jest dla bezdomnych kotów najtrudniejszym okresem. I choć w mieście mają dostęp do jedzenia, to już nie zawsze, szczególnie w nowym budownictwie, miejsce, by się schować. W starych blokach czy kamienicach łatwiej im się schować w piwnicach. A i to wyjdzie z pożytkiem dla mieszkańców, bo dodatkowo pomogą nam się pozbyć gryzoni. Jeśli mają możliwość swobodnego przemieszczania się, to nie musimy się martwić, że nabrudzą. To bardzo czyste zwierzęta - zaznacza nasza rozmówczyni. Popularne dachowce coraz częściej znajdują miejsce pod naszymi dachami.

- Warto przygarnąć biedaka ze schroniska, bo na pewno nam się odwdzięczy. A rasowe? Kupmy, jeśli zależy nam na rodowodzie - podpowiada Studzińska.

Nie wszystkie koty na świecie świętują 17 lutego, w Wielkiej Brytanii mają swój dzień 8 sierpnia, w Stanach Zjednoczonych natomiast 29 października, a w Rosji - 1 marca. Co ciekawe, Włosi świętują także Dzień Czarnego Kota, który przypada 17 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie