MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Kultury Żydowskiej pełen atrakcji

Adam LIGIECKI
Barbara Litwiniuk - z uczennicami: Sylwią Papier, Anną Rogalą, Agnieszką Sobieraj - była organizatorem Dnia Kultury Żydowskiej w kazimierskim liceum.
Barbara Litwiniuk - z uczennicami: Sylwią Papier, Anną Rogalą, Agnieszką Sobieraj - była organizatorem Dnia Kultury Żydowskiej w kazimierskim liceum. A. Ligiecki
Kazimierski Dzień Kultury Żydowskiej obfitował w liczne atrakcje. A niebawem nasi nauczyciele pojadą... do Izraela.

Imprezę zorganizowano w Liceum Ogólnokształcącym imienia Marii Curie-Skłodowskiej - w mieszczącym się w podziemiach szkoły klubie Hades.

To segment projektu "Polacy i Żydzi - wczoraj, dziś i jutro". Jego celem jest rozwijanie zainteresowań tematyką dotyczącą historii i kultury Żydów, upowszechnianie edukacji wielokulturowej w szkołach regionu świętokrzyskiego.

JURY MA PROBLEM

- W naszym liceum już wcześniej zajmowaliśmy się tematyką żydowską. Uczniowie byli laureatami ogólnopolskiego konkursu na pracę literacką, w ramach wymiany polsko-niemieckiej realizowane były też "projekty żydowskie" - mówi koordynator projektu Barbara Litwiniuk. - W tym roku szkolnym został ogłoszony konkurs na plakat promujący kulturę żydowską. Cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że... jury miało problem z wybraniem najlepszych.

Wyniki konkursu ogłoszono podczas imprezy w Hadesie. Zwycięzca, Dominik Karasiński z klasy II C otrzymał w nagrodę prawdziwą żydowską jarmułkę. - Po raz pierwszy w życiu założyłem jarmułkę. Obawiałem się, że koledzy będą się ze mnie wyśmiewać, ale nic z tych rzeczy. Podobno było mi w niej do twarzy! - żartuje licealista.

CIAŁO SAMO TAŃCZY

Rozstrzygnięty został także konkurs na pracę pisemną "Ślady kultury żydowskiej w moim regionie". Laureaci otrzymali w nagrodę książki oraz oceny celujące i bardzo dobre z przedmiotu edukacja europejska.

W programie Dnia Kultury Żydowskiej znalazły się pokazy multimedialne, prezentacje artystyczne i kulinarne. Furorę robiły tańce żydowskie. Dziewczęta z klasy II C, w niebiesko-białych strojach, wykonały mazal tov, hava nagila, chiribi chiribom. A na finał, chcąc pokazać jak mieszają się kultury żydowska, arabska i europejska, z werwą zatańczyły boro boro. Słuchaliśmy też poezji żydowskiej, zaś po uczcie duchowej było "coś dla ciała".

W sąsiadującej przez ścianę z Hadesem Hacjendzie można było spróbować potraw kuchni żydowskiej. W menu znalazły się między innymi: sałatka żydowska, śledź siekany po żydowsku, sałatka ziemniaczana, chleb bananowy, szarlotka żydowska, żydowskie ciasto do kawy.

- Przepisy na sałatki i ciasto znalazłyśmy z panią profesor w Internecie. Wcześniej "wypróbowałyśmy" je na domownikach. To co najbardziej im smakowało, trafiło na imprezę w Hadesie - opowiada Żaneta Piorunowicz z klasy I C. - Urok tańca żydowskiego odkryłam dzięki tej imprezie. Kroki są nieskomplikowane, muzyka łatwo wpada w ucho. A ciało... samo tańczy - dodaje Paulina Siudak z II C.

TERAZ IZRAEL

Dzień Kultury Żydowskiej był podsumowaniem działań prowadzonych przez uczniów liceum. W ramach projektu "Polacy i Żydzi - wczoraj, dziś i jutro" 20-osobowa grupa pedagogów z regionu świętokrzyskiego wyjedzie 21 marca do Izraela, na szkolenie w Centrum Yad Cashem. Powiat kazimierski reprezentują Barbara Litwiniuk i Krzysztof Nurkowski, nauczyciel gimnazjum w Cieszkowach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie