Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Majonezu Kieleckiego. Za co kochają go kucharze i mieszkańcy regionu? Zobacz film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Majonez Kielecki to jedyny polski majonez, który ma swoje oficjalne święto. Obchodzimy je 15 września. Z tej okazji zapytaliśmy kucharza, dietetyka oraz uczniów, dlaczego to właśnie Kielecki jest ich ulubionym majonezem. Zobaczcie film.

Dzień Majonezu Kieleckiego. Za co go kochamy?

Skoro swój dzień „obchodzą” hamburger, pizza, czekolada czy kanapka, w znanym kalendarzu świąt nietypowych nie może zabraknąć też Majonezu Kieleckiego, kultowego wyrobu z 1959 roku.

Dzień Majonezu Kieleckiego ustanowiony został na 15 września. Zapytaliśmy więc kieleckiego szefa kuchni Michała Markowicza, dlaczego to właśnie Kielecki jest najlepszy. - Myślę, że to słuszne, żeby Majonez Kielecki miał swoje święto. Może dlatego, że jestem rodowitym kielczaninem i smaki tego majonezu są ze mną już od dawien dawna. Nie wyobrażam sobie bez niego życia – uśmiecha się Michał Markowicz. - Majonez Kielecki musi być na stole wielkanocnym czy przy wspólnym posiłku. Ale używam go też zawodowo. Firma produkująca Majonez Kielecki ma mnóstwo innych produktów, które są wyborne, ale wiadomo – król jest tylko jeden – dodaje szef kuchni.

Zrobiliśmy też sondę wśród uczniów z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach. Wszyscy przyznali, że u nich w domu od zawsze jest wyłącznie Majonez Kielecki. Lubią go jeść na kanapkach, w sałatkach i oczywiście z jajkami.

Zobacz najlepsze przepisy na dania z Majonezem Kieleckim:

Pani Ola, dietetyk z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego podkreślała, że Majonez Kielecki wyróżnia się też dobrym składem. - Im krótszy tym lepszy. Poza tym jest tam użyty dobry tłuszcz oraz oczywiście dużo jajek – zaznaczyła.

Majonez Kielecki stał się bohaterem wielu zabawnych memów, jest on tematem także wielu rozmów politycznych czy batalii o smaki. Majonez Kielecki może pochwalić się też najwierniejszą grupą fanów, która od lat promuje #teamkielecki. Nie można nie wspomnieć już o lodach o smaku Majonezu Kieleckiego czy pizzy z Kieleckim i chrupiącym Przysmakiem Świętokrzyskim.

Ciekawostki o Majonezie Kieleckim

Majonezu Kieleckiego produkuje się rocznie tyle, ile waży… 2000 słoni, 57 płetwali błękitnych, czyli największych zwierząt świata, a także… 8 Mamutowców olbrzymich, czyli rekordzistów wśród drzew.

A gdyby tak ułożyć wszystkie wyprodukowane w rok słoiki Majonezu Kieleckiego obok siebie? Można by nimi obstawić całą granicę Polski uzyskać jeszcze 500 kilometrów zapasu, lub zmienić kontynent i wyruszyć z Kielc do… Casablanki w Maroku. Łańcuch słoiczków Majonezu Kieleckiego mógłby także połączyć wybrzeże Wielkiej Brytanii i Kanady.

Co powiecie na kąpiel w majonezie? Roczna produkcja Majonezu Kieleckiego wystarczyłaby, by zapewnić 400 dużych cystern samochodowych, a także 10 typowych basenów o długości około 25 metrów.

To nie wszystko, jak informuje WSP Społem – gdyby ułożyć jeden na drugim wszystkie słoiczki Majonezu Kieleckiego wyprodukowane w ciągu jednego roku, można by sięgnąć stacji kosmicznej ISS krążącej wysoko ponad naszymi głowami… i to aż 10-krotnie.

Warto wiedzieć, że Majonezem Kieleckim zajadają się nie tylko ludzie, lecz także zwierzaki. Najstarszy polski majonez na stałe gości w menu podopiecznych wrocławskiego ZOO – zatapia się w nim tabletki dla niedźwiedzich rekonwalescentów (którzy nie chcą przyjmować leków w tradycyjnej formie). Pisaliśmy o tym tutaj:

Niedźwiadki z wrocławskiego ZOO kochają... Majonez Kielecki! Zobacz niesamowity film

Majonez Kielecki ma bardzo ciekawą historię. Poznajcie ją:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie