Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziesięć lat na stronie - buski konkurs WWW dla gimnazjalistów

Adam Ligiecki
Janusz Jurczyk, pomysłodawca konkursu na stronę WWW dla gimnazjalistów, pogratulował laureatom: Marcinowi Masłowskiemu, Wojciechowi Kumoniowi i Oskarowi Tobołkiewiczowi.
Janusz Jurczyk, pomysłodawca konkursu na stronę WWW dla gimnazjalistów, pogratulował laureatom: Marcinowi Masłowskiemu, Wojciechowi Kumoniowi i Oskarowi Tobołkiewiczowi. Adam Ligiecki
Buski Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych rozstrzygnął konkurs WWW dla gimnazjalistów. Wygrał Marcin Masłowski z Nowego Korczyna.

Dziesiątą, jubileuszową edycję projektu zorganizowano pod hasłem "Odnawialne źródła energii w mojej miejscowości, gminie, powiecie".

To pierwszy tego rodzaju konkurs dla uczniów gimnazjów w regionie świętokrzyskim. Ma już swoją markę - tym bardziej, że w popularnym "mechaniku" wiodącym kierunkiem kształcenia jest teraz informatyka.

W konkursie wzięli udział gimnazjaliści z Buska, Podgajów, Nowego Korczyna, Zbludowic i Pacanowa, którzy opracowali strony internetowe na temat odnawialnych źródeł energii. Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się w buskim "mechaniku".

- Moja szkoła to jest akademia. Z dostępem do nowoczesnych technologii informatyki, produkcji. Nasza młodzież z nich korzysta - podkreślił, otwierając spotkanie, dyrektor Sylwester Pałka.
- Rozwój cywilizacji przyczynia się do coraz większego zapotrzebowania na energię. XXI wiek będzie epoką energetyki odnawialnej, ten kierunek ma przyszłość - zaznaczył Andrzej Zoch, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
- Ten konkurs jest bardzo potrzebny i bardzo ważny - dodał wicestarosta Stanisław Klimczak, gratulując gimnazjalistom udanych projektów.

Oficjalne wyniki ogłosił Janusz Jurczyk - pomysłodawca konkursu, nauczyciel informatyki w "mechaniku". Mieliśmy dużego kalibru niespodziankę, gdyż po raz pierwszy wygrał Nowy Korczyn. Marcin Masłowski, którego do konkursu przygotował Leszek Chrobot, przełamał hegemonię buskich gimnazjalistów.

- Naprawdę nie spodziewałem się, że mogę wygrać. Nie myślałem nawet o pierwszej trójce, liczyłem bardziej na... nagrodę publiczności - zdradził nam Marcin, który w pogoni za zdjęciami wybrał się nawet do województwa małopolskiego. Tam, niedaleko Koszyc, mógł fotografować swoje ulubione wiatraki.

Marcin Masłowski ma 16 lat, chodzi do klasy III A Samorządowego Gimnazjum imienia Świętej Kingi. Jego pasją jest informatyka, lubi też matematykę i fizykę; nie przepada za chemią. Czas wolny spędza przy komputerze, chętnie jeździ na rowerze. I już podjął decyzję, że po ukończeniu gimnazjum będzie uczył się w buskim "mechaniku".

Drugie miejsce w konkursie zajął Wojciech Kumoń, trzecie - Oskar Tobołkiewicz z buskiego Samorządowego Gimnazjum numer 1. Obu nastolatków przygotowała do konkursu Ewa Kęcka. Także nagroda publiczności (internautów) trafiła do buszczanina, Jakuba Sutkowskiego.
W gronie laureatów znalazła się dwójka dziewcząt. Klaudia Sobańska z Podgajów zdobyła wyróżnienie, plasując się tuż za podium. Z kolei buska gimnazjalistka Dominika Paw urzekła jury... pasją i samodzielnością wykonania strony internetowej.

- Informatyka to nie jest zabawka tylko dla facetów. To nie tak, że dziewczyny malują paznokcie albo bawią się lalkami i nie stać je na więcej. Chcemy przełamać te stereotypy! Pokazać, że w branży komputerowej kobiety są tak samo dobre, a nawet lepsze od mężczyzn - przekonują z zapałem nastolatki, które jak nam zdradziły, wiążą swoją przyszłość z informatyką.
Trudno uwierzyć, że konkurs WWW w "mechaniku" ma już dziesięć lat. Pierwsza edycja poświęcona była edukacji, potem gimnazjaliści tworzyli strony między innymi na temat Unii Europejskiej, "małej ojczyzny", robili szkolne gazetki internetowe. W ostatnich wydaniach dominują sprawy związane z ekologią.

Związane jest również z pozyskaniem partnera - Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który nie szczędzi pieniędzy na nagrody. Hojnym fundatorem jest także buskie Starostwo Powiatowe. Wystarczy powiedzieć, że tegoroczni laureaci otrzymali między innymi: markowy "kombajn" (drukarka, skaner, kopiarka), zestawy i akcesoria komputerowe, pendrive'y, albumy, książki.

A na deser mieliśmy... pyszny poczęstunek. Wiosenne sałatki, koreczki, babeczki i kanapki, przygotowane przez uczennice Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego - Klaudię Satorę, Agnieszkę Marek, Barbarę Gułę i Sylwię Nowak, znikały ze stołów w błyskawicznym tempie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie