Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziewczęta zbadają piersi

/TeZ/
Młode dziewczęta nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest systematyczne badanie piersi.
Młode dziewczęta nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest systematyczne badanie piersi. Z. Tyczyński

Pięć tysięcy uczennic szkół średnich powiatu ostrowieckiego będzie uczyło się badania własnych piersi. - Celem programu jest wyrobienie nawyku samobadania piersi, który według statystyk przynosi osiemdziesięcioprocentową wykrywalność guzków piersi, w znacznej części skutkujących ich nowotworem - mówi Anna Męczkowska, kierownik referatu zdrowia Starostwa Powiatowego.

Program "Różowa wstążeczka", który realizują wspólnie Starostwo Powiatowe oraz "Sanepid", zostanie wprowadzony do wszystkich szkół powiatu ostrowieckiego i obejmie około 5 tysięcy dziewcząt. - Zajęcia poprowadzą szkolne pielęgniarki oraz szkolni pedagodzy - mówi Maciej Kuszewski, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego.

Program rozpocznie wykład specjalistów profilaktyki wykrywania nowotworów piersi z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Rodzina, a każda ze szkół otrzyma po cztery fantomy (rodzaj manekina) służące do praktycznych ćwiczeń. - Jest to imitacja kobiecych piersi, wewnątrz których znajdują się maleńkie guzki - mówi Anna Męczkowska. - Na nich można uczyć się samodzielnego badania piersi. - Samobadanie prowadzi się według wypracowanego schematu i praktycznie każda dziewczyna czy kobieta może tę sztukę opanować - zapewnia dr Sławomir Lisicki.

Inicjatywa jest tym bardziej cenna, że kobiety albo lekceważą nawyk samobadania albo krepują się iść po poradę do lekarzy. - Dziewczęta, szczególnie młode, wstydzą się lekarzy - mówi dr Danuta Barańska. - Tymczasem zasada jest prosta, im wcześniej wykryjemy guzki, tym prawdopodobieństwo wyleczenia jest większe. W przypadku bardzo młodych guzków skuteczność leczenia jest praktycznie stuprocentowa.

Niestety, dziewczęta, nie tylko młode wciąż lekceważą ten problem. - Sądzimy, że jeżeli program trafi do szkół średnich, sytuacja ulegnie poprawie, bo im wcześniej pewne zasady profilaktyki są wprowadzane, tym ich efekty bywają większe - dodaje Anna Męczkowska.

Czy badamy piersi?

Karolina Dębniak, 36 latNie sprawdzam systematycznie piersi. Mam nadzieję, że jestem zdrowa. Zdaję sobie sprawę z tego, że po 30 roku życia powinno się robić to systematycznie, bo ryzyko jest większe, ale nawyku nie mam.
Agata Matys, 24 lataNie mam nawyku i o tym nie myślę. Potrafię sobie zbadać piersi, wiem, jak szukać guzków i zdają sobie sprawę z potrzeby systematycznej kontroli, ale tego nie robię.
Magda Kotulska, 17 latNigdy o tym nie myślałam. W moim wieku takie sprawy do człowieka nie docierają. O możliwości badania i akcjach wśród kobiet słyszałam w telewizji, ale nigdy w nich udziału nie brałam. Jeżeli będę miała okazję w szkole, by nauczyć się badania piersi, na pewno skorzystam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie